ما در این مقاله قصد داریم تا تفاوت زیر دامنه و پوشه از دید سئو را برسی کنیم. با سئو کده همراه باشید.

یکی از سؤالاتی که کاربران و همچنین دارندگان وب‌سایت‌ها می‌پرسند این است که مطالب وب‌سایت را در کجا قرار دهیم در زیر دامنه یا در پوشه؟ این سؤال یکی از سؤالاتی است که خیلی از افراد دچار سردرگمی می‌شوند از نظر شما کدام‌ یک بهتر است؟

تفاوت زیر دامنه و پوشه

وجود زیر دامنه در بعضی از وب‌سایت‌ها بسیار مفید و کاربردی است و شما با داشتن زیر دامنه می‌توانید به‌سادگی وب‌سایت خود را توسعه دهید; اما از دید سئوکاران داشتن زیر دامنه بسیار خطرناک است و می‌تواند آسیب زیادی را به وب‌سایت شما وارد کند.

به فرض شما یک وب‌سایت دارید، این وب‌سایت دارای چندین برگه و از همه مهم‌تر دارای یک وبلاگ است. مثلاً: blog.seocade.com  این کار ممکن است که به سئوی سایت شما آسیب برساند. تنها نکتهٔ مثبت دربارهٔ زیر دامنه‌ها این است که شما می‌توانید بک‌لینک‌هایی را به دامنهٔ اصلی خود اختتصاص دهید که این کار سبب افزایش رتبهٔ شما خواهد شد.

تفاوت زیر دامنه و پوشه

این موضوع را بارهاوبارها توسط وب‌سایت‌ها و نظرسنجی‌های معتبر دنیا آن را مورد بررسی دقیق انجام داده‌اند، به طوری که مطالب و موضوعات مختلف را ابتدا در زیر دامنه‌ها قرار داده و رتبهٔ وب‌سایت را بررسی کرده‌اند سپس همان موضوع را یک بار دیگر در پوشه‌ها قرار داده‌اند و دوباره رتبه ی وبسایت را بررسی و تحلیل نموده‌اند.
مدیران وبسایت‌هایی که این تست‌ها را انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که قرار دادن محتوا در زیر دامنه بسیار برای سئو مضر است که می‌تواند سئوی سایت شما را به تنهایی خراب کند.

آیا برای انتقال مطالب باید از انتقال 301 استفاده کنیم؟

یکی از سؤالات بسیاری که پرسیده می‌شود این است که آیا برای جابه‌جایی مطالب از پوشه به زیر دامنه و بلعکس باید از انتقال 301 استفاده کنیم؟

اگر شما یک محتوای قدیمی را در وب‌سایت خود داشته باشید که می‌خواهید مطالب آن را به‌روزرسانی کنید، آدرس محتوای موجود در وب‌سایت شما تغییر پیدا می‌کند و شما باید از طریق انتقال 301 این تغییر آدرس را به‌خوبی انتقال دهید زیرا با این کار شما به موتورهای جستجو می‌گویید که مطالب قدیمی را به صفحهٔ  جدید انتقال داده‌اید.

مقالات مرتبط: نحوه ایجاد ریداریکت 301 و 302 و تفاوت این دو با هم

“به عنوان مثال شما یک مغازه آرایشگری دارید که بعد از یک سال می‌خواهید آدرس محل کار خود را تغییر دهید یک نوشته ای را در شیشه‌ی مغازه‌ی قبلی می‌نویسید که این مغازه به  فلان جا انتقال داده شده است. با این کار دیگر مشتریان خود را از دست نخواهی داد حال اگر این کار را انجام نمی‌دادید مشتریان شما به مغازه ی دیگری می‌رفتند و شما آنها را از دست می‌دادید”

اگر پس از بروزرسانی مقاله انتقال 301 را انجام ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ علاوه بر این که کاربران سایت خود را از دست می‌دهید گوگل نیز سایت شما را جریمه خواهد کرد.

تفاوت زیر دامنه و پوشه

اگر چندین وبسایت داشته باشیم که همه‌ی آنها را به سایت اصلی خود لینک داده باشیم آیا این کار به سئو سایت اصلی کمک می‌کند یا برای سئو مضر است؟

به فرض که شما چندین وب‌سایت دارید که هرکدام در زمینه‌های مختلفی هستند. هر یک را به وب‌سایت اصلی خود پیوند می‌دهید (بک‌لینک). این کار هم می‌تواند برای سئو سایت اصلی شما عالی و هم مضر باشد. حال چرا گفتیم مفید؟
دریافت لینک از سایتی به سایت دیگر تحت شرایط خاص می‌تواند به سئو سایت شما کمک کند که باعث بالارفتن رنک وب‌سایت می‌شود حال چرا گفتیم مضر هم می‌تواند باشد؟ بسیار ساده است اگر وب‌سایتی که می‌خواهید از آن به وب‌سایت اصلی خود لینک دهید محتوا و موضوعات وب‌سایت آن هیج‌ گونه ارتباطی با وب‌سایت اصلی نداشته باشد می‌تواند باعث نابودی سئو شما شود.
” به طور مثال: سایت اصلی شما در رابطه با پخش موزیک است ولی سایت‌هایی که از آنها بک لینک گرفتید در رابطه با فروشگاه اینترنتی است.”

خلاصه

تفاوت زیر دامنه و پوشه از دید سئو با یک دیگر بسیار متفاوت است به طوری که زیر دامنه بهتر از زمانی استفاده شود که میخواهیم یک صفحه ای را به صورت اختصاصی سئو کنیم مانند صفحه شاپ برخی از سایت ها، البته لازم به ذکر است که برای ساب دامنه باید از اول لینک سازی شود و کاملا از سایت جدا است اما برای زیر پوشه اوضاع کاملا متفاوت است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 20 =