یکی از اصلی‌ترین دلایل گوگل برای ثبت امتیاز سایت‌ها داشتن لینک با کیفیت است و برای داشتن بک‌لینک‌های مناسب تلاش بسیاری صورت‌گرفته. گوگل برای اولین‌بار توسط گوگل پنگوئن توانست در سال 2012 لینک‌های مخرب و یا همان لینک های اسپم را شناسایی کند. با سئو کده همراه باشید.

حال چرا بک‌لینک‌ها برای سئو مهم هستند؟

بک‌لینک‌ها با وب‌سایت‌ها رابطهٔ مستقیمی دارند و اگر سایت شما بک‌لینک‌های مخربی داشته باشد عملاً باعث نابودی سئو می‌شود پس در داشتن یک بک‌لینک خوب و بهینه دقت کنید تا سایت شما توسط گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگر نابود نشود.

خریدن بک‌لینک مفید

گوگل در طی سال‌های گذشته در تلاش بوده است تا وب‌سایت‌هایی که به دلیل رقابت از بک‌لینک‌های مضر استفاده می‌کردند را شناسایی کند به طور مثال اگر شما می‌خواستید تا در کلمهٔ دلخواه خود رشد کنید کافی بود بنر تبلیغاتی خود را در وب‌سایت‌های بزرگ پخش می‌کردید به همین سادگی اما آیا این کاردرست بود؟

طبق گفتهٔ گوگل این لینک‌ها از کیفیت خوبی بهره‌مند نبوده‌اند و اصلاً وجود خارجی نداشتند این اخبار بدی برای موتورهای جستجو بود چراکه نتایج جستجو موجود نمی‌تواند اعتبار یک سایت را نشان دهد و همین کار باعث می‌شد تا برخی از افراد سودجو با داشتن پول و تبلیغات زیاد رنک بالایی را در موتورهای جستجو به دست آورند. گوگل برای این‌که بتواند کیفیت بالایی را در نتایج جستجو داشته باشد سازوکاری را ایجاد کرد که تا به‌وسیلهٔ آن وب‌سایت‌هایی رو که از لینک‌های باارزش برخوردار بودند را شناسایی کند و در خصوص وب‌سایت‌هایی که از بک‌لینک‌های مضر استفاده کردند آنها را جریمه و یا حتی پنالتی کند.

بک‌لینک چیست و چرا برای سئو مهم است؟

یکی از مهم‌ترین عوامل در داشتن سئو خوب داشتن بک‌لینک است. بک‌لینک‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند:

بک‌لینک‌های خوب و مفید

بک‌لینک‌های مضر

بک‌لینک‌های مضر چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

عملاً گوگل توانایی تشخیص لینک‌های مضر و اسپم را ندارد. گوگل تنها با دیدن رفتارهای غیرطبیعی متوجه این موضوع می‌شود.

آیا می‌توان بک‌لینک‌های مضر را شناسایی کرد؟

در پاسخ به سؤال بالا باید بگویم بله این کار را می‌توان انجام داد. همان‌طور که در قسمت بالا گفتیم درگذشته وب‌سایت‌هایی بودند که یا به دلیل دادن تبلیغات و یا به دلیل داشتن لینک‌های مضر می‌توانستند راحت مثل آب خوردن در صفحهٔ اول، رنک اول ظاهر شوند امروزه گوگل با داشتن الگوریتم‌هایی متوجه آنها می‌شود و آنها را جریمه می‌کند. در فضای وب‌سایت‌ها برخی از لینک‌ها ممکن است ناخواسته به سایت شما لینک شوند که به این مورد سئو منفی گفته می‌شود.

از کجا بفهمیم که وب‌سایت ما توسط گوگل جریمه شده است؟

جواب شما ساده است با کاهش رنک وب‌سایت

حال اگر این اتفاق افتاد چه‌کار باید انجام دهید؟

در اولین گام باید شما از اول تمامی لینک‌های وب‌سایت را بررسی کنید. برای این کار باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. به وب‌سایت Google Search Console بروید
 2. در قسمت Dashboard، گزینهٔ “Search Traffic” را انتخاب کنید و سپس بر روی “Links To Your Site” کلیک کنید.
 3. در سمت چپ، گزینهٔ “Who Links The Most” را مشاهده می‌کنید، بر دکمه “More” کلیک کنید.
 4. در صفحهٔ روبرو، بر عبارت “Download Latest Links” کلیک کنید تا تمام لینک‌های موجود در وب‌سایتتان را که گوگل از آنها اطلاع دارد را بررسی کنید.
 5. لینک‌ها را بازکرده و به‌دقت بررسی کنید، به دنبال لینکی بگردید که کیفیت بدی داشته باشد.

ممکن است شناسایی بعضی از لینک‌ها ساده باشد اما ممکن است شناسایی برخی از لینک‌ها بسیار سخت باشد. به دنبال لینک‌هایی بگردید که شامل اعداد، حروف بزرگ، سایت‌های خارجی که لینک شده‌اند و پس از بررسی کامل آنها را وارد لیست خود کنید.

لینک های اسپم

پس از شناسایی لینک‌های مضر چگونه می‌توان آنها را پاک کرد؟

شما برای حذف لینک‌های مضر دوراه بیشتر ندارید:

 1. با استفاده از ابزارهای موجود
 2. دستی

ما در این مقاله بهترین روش را که به‌صورت دستی است را به شما پیشنهاد می‌کنیم و آن را گام‌به‌گام برای شما توضیح می‌دهیم.

 1. در اولین گام برای حذف بک‌لینک‌ها را شناسایی کرده و با مدیر آن وب‌سایت تماس بگیرید.
 2. ممکن است جوابی را در روش اول نگیرید. پس بنابراین باید خودتان آنها را حذف کنید برای این کار باید مراحل زیر را به‌دقت دنبال کنید:

3 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  اینکه از کجا بفهمیم که وب‌سایت ما توسط گوگل جریمه شده است؟ فقط کاهش رنک وب سایت میتونه نشانه اون باشه که ما جریمه شدیم یا راه دیگری هم هست؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =