یکی از معیار‌هایی که در هنگام انتخاب کلمه کلیدی یا موضوع محتوا باید درنظر بگیرید، گوگل SERP ها هستند. اما اگر نمی‌دانید که SERP های گوگل چی هستند و چرا باید به آنها توجه داشت، با این مقاله در سئوکده همراه باشید.

گوگل SERP  چیست؟

صفحات نتایج  جستجو، پاسخ Google به سؤالات جستجوی کاربر است. SERPها معمولاً شامل نتایج جستجوی ارگانیک، نتایج Google Ads ، نمودارهای دانش و نتایج ویدئو می‌باشند.

به‌عبارت‌دیگر:

مثلاً شما چیزی را در Google تایپ می‌کنید، SERP هایتعریف نتایج گوگل

 

نتایج گوگل به دودسته مهم تقسیم می‌شود. یکی نتایج پولی و دیگری نتایج ارگانیک هستند.

نتایج پولی و ارگانیک

نتایج پولی، نتایج آگهی‌هایی است که از طریق Google Ads به شما نشان داده می‌شود. اگرچه Google Ads مرتبط بودن تبلیغ با سرچ شما را در نظر می‌گیرد، اما اساساً آنها را در بالای صفحه نشان می‌دهد.

نتایج ارگانیک مکان‌های به دست آوردنی است که با الگوریتم‌های گوگل رنک بندی می‌شوند و در صفحه اول گوگل نمایش داده می‌شود.

چرا گوگل SERP  برای بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) مهم هست؟

SERPهای گوگل نحوه نمایش سایت شما در صفحه اول Google را تعیین می‌کند.

یک عامل مهم  وجود دارد که باید هنگام ارزیابی SERP به‌خاطر بسپارید”جستجوهای بدون کلیک“.

جست‌و‌جو بدون کلیک

و این جستجوهای بدون کلیک عمدتاً به دلیل ویژگی‌های SERP  است.به‌عنوان‌مثال، بیایید بگوییم شما “زمان تأسیس گوگل “را جستجو کردید.

سرچ زمان تاسیس گوگل

آیا شما وقتی جواب خود را در صفحه اول دریافت می‌کنید، روی هر 10 لینک در نتایج جستجو کلیک می‌کنید؟

به همین دلیل می‌خواهید کلمات کلیدی را هدف قرار دهید که تعداد کمتری از ویژگی SERP را دارند. به‌این‌ترتیب نتیجه شما برجسته شده و بر روی آن کلیک می‌شود.

6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP

 

 عناصر یک گوگل SERP :

SERP های گوگل انواع متخلفی دارد که در ادامه با توضیح کامل آن می‌پردازیم.

نتایج جستجوی ارگانیک

این عنصر گوگل SERP در تمام جست‌و‌جو ها وجود دارد. نتایج ارگانیک توسط الگوریتم پیچیده Google تعیین می‌شود.

با این‌که الگوریتم‌های گوگل بسیار محرمانه است، آنها به طور علنی چند عامل اصلی رتبه‌بندی را تأیید کرده‌اند، از جمله:

یک قطعه استاندارد نتیجه جستجوی ارگانیک، شامل موارد زیر است:

Google گاهی اوقات ویژگی‌هایی را به قطعه‌های ارگانیک خاص اضافه می‌کند.به‌عنوان‌مثال، اگر آنها تاریخ انتشار یک صفحه را مهم بدانند، نشان می‌دهند.

نمایش تاریخ پست در گوگل

یا برای برخی از نتایج، ” لینک‌های سایت ” را در زیر نتیجه نشان می‌دهند.

 

نمایش لینک های طراح سبز در گوگل

نتایج جستجوی پولی

نتایج جستجوی پولی با یک نماد کوچک “آگهی” در گوشه بالا سمت چپ قطعه آنها علامت‌گذاری شده است.

نمایش تبلیغات در گوگل

طبق آمار Rank Ranger ، تبلیغات در 51/61 درصد از SERPهای صفحه یک ظاهر می‌شوند.و وقتی تبلیغات ظاهر می‌شوند، به طور متوسط ​​در هر صفحه 3.10 تبلیغ وجود دارد.و برای اصطلاحات جستجوی بسیار رقابتی و باارزش، Google تبلیغات را در پایین SERPها نیز قرار می‌دهد.ازآنجاکه تبلیغات در بالا و پایین صفحه نشان داده می‌شوند، می‌توانند نتایج ارگانیک را از محوه کنند.

قطعه‌های ویژه

قطعه‌های ویژه بخش کوتاهی از مطالب است که از یک صفحه وب یا ویدئو بیرون کشیده شده است.

مثالی در اینجا آورده شده است:

قطعه های ویژه

طبق یک مطالعه صنعتی توسط Ahrefs ، دوازده درصد از کل SERPها، یک قطعه برجسته  نیز دارند.

انواع متداول قطعه‌های برجسته شامل:

اگرچه بیشتر قطعه‌های برجسته شامل متن نیز هستند.

قطعه‌های ویژه هم تهدید هستند و هم فرصت.قطعه‌های ویژه یک تهدید محسوب می‌شوند زیرا تقریباً همیشه در بالای SERPها نشان داده می‌شوند که نتایج ارگانیک را به پایین صفحه هل می‌دهد.

در حقیقت، قطعه‌های ویژه در صفحه اول Google به‌قدری بالا دیده می‌شوند که بسیاری از افراد رنک آن را به‌عنوان “موقعیت شماره 0” معرفی می‌کنند.

قطعه‌های ویژه فرصتی هم است زیرا محتوای شما می‌تواند در داخل یک قطعه ویژه نشان داده شود.

جعبه پاسخ مستقیم

جعبه پاسخ گوگل

18٪ از نتایج جستجو “پاسخ مستقیم” دارند که پاسخ مستقیم به یک سؤال خاص است.پاسخ‌هایی که گوگل از می‌دهد، مالکیت عمومی در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین، برخلاف قطعه ویژه، آنها منبع یا لینکی در کنار پاسخ ارائه داده نمی‌شود.

نمودار دانش و پنل دانش

نمودار و پنل‌های دانش معمولاً در سمت راست نتایج نشان داده می‌شوند.بیشتر این داده‌ها از منابع دستی (مانند ویکی‌پدیا و Crunchbase) انتخاب می‌شوند.

بسته‌های محلی

بسته‌های محلی برای جستجوی محلی مانند “کتابخانه‌های تهران” و “فروشگاه‌های نزدیک من” نشان داده می‌شوند.هنگامی‌که Google احساس کند یک جستجوی “عادی” به چند نتیجه محلی نیاز دارد، می‌توانند آنها را نشان دهند. به‌عنوان‌مثال، اگر “کتابخانه” را جستجو می‌کنید، Google می‌داند که احتمالاً به دنبال کتابخانه ای در این نزدیکی هستید.

نتایج تصویر Google

Google نتایج حاصل از تصاویر Google را برای کلمات کلیدی که تصاویر معنا دارند مانند “گربه‌های زیبا” یا “ماشین‌های آبی” نشان می‌دهد.

نتایج ویدئو

این‌ عنصر گوگل SERP  معمولاً به‌صورت یک بسته 3 ویدئویی نمایش داده می‌شوند. 88٪ از نتایج ویدئو از YouTube دریافت می‌شود. دقیقاً مشخص نیست که Google چگونه تصمیم می‌گیرد کدام نتیجه باید دارای یک ویدئو باشد. اما احتمالاً تا حدودی بر اساس خود کلمه کلیدی و آزمون و خطا است.

به‌عنوان‌مثال، کسی که در جستجوی “آموزش تعویض لامپ سوخته” جستجو می‌کند احتمالاً می‌خواهد یک فیلم را ببیند. به همین دلیل است که گوگل ویدئویی را برای آن اصطلاح نشان می‌دهد.

مردم نیز می‌پرسند

این یک ویژگی جدید است که Google معمولاً در وسط SERP درج می‌کند. و وقتی روی یکی کلیک می‌کنید، با پاسخ به این سؤال گسترش می‌یابد. طبق گفته Moz ، پنجاه‌و‌هشت درصد از نتایج گوگل حاوی ویژگی People also Ask است.

نکته حرفه‌ای: بخش People also Ask برای ایده‌های موضوع محتوا بسیار عالی است.

برترین داستان‌ها

اینها پیوندهایی به مقالات خبری درباره یک موضوع خاص است. برخلاف تصور عمومی، Top Stories فقط هنگام جستجوی کلمات کلیدی پرطرف‌دار نشان داده نمی‌شود.

توجه: برخلاف بسیاری از ویژگی‌های SERP دیگر در این لیست، سایت شما باید از Google News تأیید شود تا در قسمت Top Stories قرار گیرد.

منبع: سایت backlino

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =