با تعریف SERP شروع کنیم. تا بدانیم راه های درست و اشتباه برای آن را تشخیص دهیم. SERP، نمایش نتیجه سرچ هرچیزی در صفحه جستجو مانند گوکل است.ما روش‌های بهینه سازی سئو سعی در کسب رتبه بهتر ارگانیگ هستیم. عولمل زیادی در رتبه بندی در این صفحات وجود دارند و همچنین عوامل زیادی برای کاهش این رتبه است. این نتایج در همه موتورهای جتستجو است،اما گوگل که بیشتر به آن توجه داریم و نتیجه نمایشی آن برایمان ارزش بالاتری دارد.با الگویتم های خود تاثیر زیادی بر این نتایج دارد. برخی باورهایی اشتباه در مورد SERP وجود دارد که در این مقاله به تعدادی از آنها میپردازیم.

موتور های جستجو

حتی متخصصان سئو هم ممکن است به راحتی از آخرین ویژگی‌های صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل (SERP) عقب بیافتند و (SERP) بخاطر بروزرسانی های مکرر سایت‍ها را استوار نگه می‌دارد و همچنین شغل‌هایمان را جذاب‌تر می‌کند، اکنون به 6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP می‌پردازیم.

6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP مربوط به داده‌های ساخت یافته از نظر schema.org، قطعه‌های ویژه است، لیست‌های پرداخت نشده برگه‌های خرید (اکنون به عنوان “لیست محصولات رایگان” نامیده می شود) و همچنین Web Stories است.

در اینجا به 6باور غلط معمول درباره گوگل SERP پرداخته شده است، به همراه جزئیات بیشتر در مورد چرایی پاسخ صحیح به ترتیب زیر آورده شده است:

سوالات متداول و نتایج غنی از یک چارچوب فکری برای ابعاد مختلف

استفاده از علامت گذاری بیش از حد ساختار‌یافته

داده‌های ساختاری موثر بر قطعه‌های برجسته

پیمایش به متن با قطعه‌های ویژه

ورودی‌های لیست پرداخت نشده برگه خرید

نتایج غنی از نوع دستگاه Web Story

 

1. حداکثر تعداد پرسش‌های متداول و نتایج غنی از یک چارچوب فکری برای ابعاد مختلف چگونه می‌تواند در صفحه اول Google ظاهر شود؟

حداکثر تعداد سوالات متداول و نتایج غنی از یک چارچوب فکری برای ابعاد مختلف که می‌توانند در صفحه اول Google ظاهر شوند، سه مورد است. این موارد هم برای یک چارچوب فکری مختلف سوالات متداول و هم برای نتایج غنی در نتایج جستجوی تلفن همراه و دسکتاپ ثابت شده است. فیلتر کردن در صورت واجد شرایط بودن کمتر از سه نتیجه غنی انجام می‌شود.

طبق نمونه سوال ما از 775 پاسخ، محبوب‌ترین پاسخ 39٪ از پاسخ‌دهندگان این بود که محدودیتی برای سوالات متداول و نتایج غنی وجود ندارد ( که این نادرست است). پاسخ صحیح توسط 34٪ از پاسخ دهندگان انتخاب شده است.

ممکن است شرکت کنندگان به پاسخ “بدون محدودیت” جلب شده باشند زیرا این در طول تاریخ پاسخی برای نتایج غنی غیر از FAQ و How-To مطرح بوده است. به عنوان مثال، قطعه‌های مرور شده با چارچوب فکری برای ابعاد مختلف محصول در صفحه نتایج Google که می‌توانند در آن نمایش داده شوند یا مقدار قابل مشاهده همزمان محدودیتی ندارند.6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP

2. آیا می‌توان علامت‌گذاری بیش از حد ساختار‌یافته در یک صفحه داشت؟

نه، داشتن داده‌های بیش از حد ساختار یافته در یک صفحه امکان پذیر نیست. اما فقط به این دلیل که هیچ عواقبی از طرف Google برای استفاده بیش از حد وجود ندارد. دربیشتر اوقات در جاهای دیگر وقت بیشتری گذاشته می‌شود. در نهایت، شما باید بروی آنچه برای سایت شما ارزش دارد تمرکز کنید: از جمله چارچوب فکری برای ابعاد مختلف معتبر حاوی اطلاعات مورد استفاده ی Google است.6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP

 

با توجه به نمونه سوال ما از 604 پاسخ، محبوب‌ترین پاسخ با 55٪(درصد پاسخ های صحیح) این بود، وجود داده‌های بیش از حد ساختاریافته در یک صفحه امکان پذیراست. (پاسخ‌ها غلط است) پاسخ صحیح “درصد پاسخ‌های غلط” توسط 45٪ است که از بین پاسخ‌دهندگان انتخاب شده است.

این سوال است که به معناشناسی برمی گردد، در این 6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP است. باعث سردرگمی جامعه SEO می‌شود. در زمینه سئو، هیچ عامل رتبه بندی چارچوب فکری برای ابعاد مختلف مناسب، با گسترش مناسب استفاده، می‌تواند نتایج مربوطه را برای کاربران فراهم کند. همچنین خوب است به خاطر داشته باشید چه عواملی نتایج غنی را به بار می‌آورد یا نه.

در بیشتر موارد، به نظر میرسد که داده های ساختاری وظیفه ای نیستند که نیاز به سرمایه‌گذاری قابل توجه و منظم از زمان داشته باشد. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، ابزارهایی مانند Yoast وجود دارد که قبلاً بسیاری از مشکلات داده‌های ساختاریافته فعلی سایت‌ها را حل کرده است. افزونه آنها سیگنالهای داده ساختاری زیادی را بدون سرمایه‌گذاری طولانی مدت (به دلیل اجتناب از آن) به Google ارائه می‌دهد.علامت گذاری بیش از حد ساختار یافته

3. آیا از داده‌های ساخت‌یافته (در زمینه schema.org برای تولید قطعه‌های ویژه در (Google استفاده می شود؟

خیر، از داده‌های ساخت‌یافته در زمینه (schema.org)برای تولید قطعه‌های ویژه در Google استفاده نمی‌شود. ساختار محتوا در یک صفحه، اغلب یک عامل موثر است. سیستم‌های Google تعیین می‌کنند که آیا محتوا برای درج در قطعه‌های ویژه مناسب است یا نه.

داده های ساخت یافته

با توجه به نمونه سوال ما از 579 پاسخ، محبوب‌ترین پاسخ با 52٪ این بود که از داده‌های ساخت‌یافته برای تولید قطعه‌های ویژه استفاده می‌شود (پاسخ نادرست). پاسخ صحیح توسط 48٪ از پاسخ‌دهندگان انتخاب شده است.

تصور غلط از داده‌های ساختاری تأثیرگذار بر قطعه‌های ویژه، تصوری است که اغلب با آن روبرو می‌شویم. این اغلب بر اساس آزمایشاتی است که داده‌های ساختاریافته به یک صفحه اضافه می‌شوند و با مشاهده صفحه سپس به یک قطعه ویژه اضافه می‌شوند. با درک نحوه عملکرد Snippets ویژه(اسنیپت در حوزه برنامه نویسی رایانه به قسمتی کوچک از متن یا کدهای برنامه‌نویسی با قابلیت استفاده مجدد گفته می‌شود)، این اتصال حتی به عنوان یک عامل مشارکت کننده، منطقی نیست.نتایج سوالات

4- در کدام سناریوها، با کلیک روی یک نتیجه از قطعه ویژه، متن زرد برجسته می‌شود و قابلیت انتقال به آن را شروع می‌کند؟

در حال حاضر، پیمایش به متن فقط در دو حالت جداگانه برای Snippets ویژه در Google فعال می شود. اولین مورد زمانی است که از مرورگر Chrome استفاده می‌شود (هم در تلفن همراه و هم در دسکتاپ). همچنین وقتی URL با استفاده از Accelerated Mobile Pages (AMP) در دستگاه‌های تلفن همراه با هر مرورگری استفاده می‌شود.

با توجه به نمونه آزمون 527 پاسخ‌ها، محبوب‌ترین پاسخ با 48٪ پاسخ صحیح آزمون بود. نزدیکترین پاسخ به این مورد، با ذکر این نکته که فقط در Chrome روی دسکتاپ اتفاق خواهد افتاد، توسط 36٪ پاسخ‌دهندگان انتخاب شد.نتایج نهایی

اگرچه بیشترین درصد پاسخ‌دهندگان به این سوال پاسخ صحیح داده‌اند، اما هنوز بحث در این زمینه ارزشمند است زیرا بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان نبودند. موارد برجسته Snippet در دسامبر سال 2019 اتفاق افتاد، اما در اصل منحصرا برای صفحات ساخته شده با AMP بود.

پیمایش به متن یک مورد جالب برای جستجو است. ما شاهد گسترش تدریجی استفاده از طریق Chrome، به نگرش‌هایی بودیم که بصورت پراکنده در کنسول جستجوی Google ظاهر می‌شد. اکنون فقط در مورد قطعه‌های ویژه با برخی از پانل‌های دانش و بررسی سرمقاله در لیست‌های محصولات رایگان قابل مشاهده است .

5- آیا لیست‌های پرداخت نشده برگه خرید Google، فیدهای محصول از طریق Merchant Center و داده‌های ساختاریافته به عنوان ورودی ارسال می‌شوند؟

لیست‌های پرداخت نشده‌ی که در برگه خرید Google ظاهر می‌شوند، منحصراً براساس داده‌های ارسالی از طریق فیدهای محصول در Merchant Center هستند. با توجه به 6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP در ابتدا پشتیبانی از هر دو فید محصول و همچنین داده‌های ساختاری انجام می‌شد، اما اسناد گوگل در ماه مه سال 2020 به روز شد تا منحصراً فیدهای محصول در آن باشد.

با توجه به نمونه سوال 468 پاسخ ما، محبوب ترین پاسخ با 78٪ این بود که هر دو منبع تغذیه محصول و داده‌های ساختاری هر دو به عنوان ورودی استفاده می‌شوند (پاسخ نادرست). پاسخ صحیح “تعداد پاسخ غلط” فقط توسط 22٪ از پاسخ‌دهندگان انتخاب شده است.merchant center

از میان همه سوالات مسابقه، این سوالی بود که بیشترین پاسخ‌دهندگان را نشان می‌داد. پیش از ماه مه سال 2020، این مورد بود که هم از خوراک محصول و هم از داده‌های ساختاریافته به عنوان ورودی لیست‌های پرداخت نشده برگه‌های خرید استفاده می‌شد. از آنجا که این فقط به عنوان تغییری در اسناد گوگل نشان داده شده و به عنوان اطلاعیه اصلی درج شده است، میتوانید ببینید که چگونه این امر می‌تواند پاسخ‌دهندگان را گیج کند.

اعلام اخیر گوگل، نامگذاری از “سطوح در سراسر گوگل” به “لیست محصول رایگان” یا “لیست رایگان”، که آن هم خب به خاطر داشته‌باشید برای این ویژگی تغییر کرده است. اما اگر هرگز سعی در برطرف کردن مشکلات مربوط به “لیست‌های رایگان”
در برگه خرید ندارید. وقت خود را صرف تحقیق در مورد داده های Merchant Center خود نکنید و نه داده‌های ساختاری محصول.

6. وقتی نوبت به نتایج غنی میرسد، آیا Web Stories باعث می‌شود نتیجه جستجوی شما در دسکتاپ و موبایل برجسته‌تر باشد؟

در حالی که Web Stories Google ویژگی است که می‌تواند در نتایج جستجوی تلفن همراه و دسکتاپ رتبه‌بندی شود، عنصر نتیجه غنی فقط در تلفن همراه ظاهر می‌شود. با استفاده از آزمون AMP، که اکنون از Web Stories پشتیبانی می‌کند، می‌توانید نحوه نمایش نتایج غنی از Web Story در دستگاه های تلفن همراه را پیش‌ نمایش کنید.

با توجه به نمونه سوال 407 پاسخ ما، محبوب ترین پاسخ با 69٪ بود که نتایج غنی Web Story هم در دسکتاپ و هم در تلفن همراه نشان داده می‌شود (پاسخ نادرست). پاسخ صحیح “پاسخ غلط” توسط 31٪ از پاسخ‌دهندگان انتخاب شد.نتایج غنی

وقتی یک Web Story هنگام استفاده از دستگاه دسکتاپ در نتایج جستجوی Google ظاهر می‌شود، می‌تواند تجربه ای عجیب برای کاربران باشد. آنها نتیجه را انتخاب می‌کنند، سپس ناگهان در تجربه همه جانبه تمام صفحه Web Story پرتاب می‌شوند. این بدون درخواست برای کاربر است. (زیرا URL مانند یک لیست جستجوی وب استاندارد به نظر می‌رسد) که UX است و Google همچنان باید به آن بپردازد.

Web Stories، قالب جالب توجهی است که با در نظر گرفتن مزایای نتایج غنی در تلفن همراه برای برجستگی بیشتر و همچنین برای برجستگی که اغلب درDiscover Feed Google ارائه می‌شوند، ارزش آزمایش دارد.

نتیجه گیری

سوالات مطرح شده در این پست مهمترین مواردی است که پاسخ‌دهندگان مسابقه ما بیشترین ارتباط را با داده‌های ساختاری، قطعه‌های ویژه، لیست محصولات رایگان و داستان‌های وب دارند. در این 6 باور غلط معمول درباره گوگل SERP اگر در برخی از این سوالات ویژگی ( صفحه نتایج موتور جستجو پاسخ گوگل به جستجوی کاربر SERP) دچار سردرگمی شده اید، خیلی به خود سخت نگیرید. فقط از این، به عنوان فرصتی برای بهبود درک خود از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + یک =