آیا تابه‌حال احساس کرده‌اید که روزانه زمان زیادی از دست می‌دهید؟

البته شما تنها کسی نیستید که چنین احساسی دارد!

بسیاری از افراد دوست دارند که چند ساعت بیشتر وقت داشته باشند برای انجام کارهای روزمره‌شان؛ خب مسلماً که نمی‌شود این کار را کرد پس بهتر است به دنبال راه‌حلی جایگزین باشیم.

شما می‌توانید با تمرکز بیشتر و تغییر روش انجام کارها بازدهی را بالا برده و زمان کمتری را هدر دهید، درنتیجه زمان بیشتری برای انجام فعالیت‌های روزانه خود دارید.

و همچنین برنامه‌ریزی کارهای روزانه خیلی تأثیرگذار است و می‌توانید از برنامه‌هایی مانند:

استفاده کنید که چند گام ساده را برای بهبود مدیریت زمان پیشنهاد می‌کنند

و اما سئوکده 6 راه ساده برای استفادهٔ بهینه از زمان را به شما معرفی می‌کند:

 

 1- اوقات فراغت خود را ساختاربندی کنید

یکی از راه های مدیریت زمان ساختاربندی به گفتهٔ محقق  Mihaly Csikszentmihalyi ، در کتاب “جریان” ، یکشنبه ظهر “ناخوشایندترین ساعت در آمریکا” است برای اینکه در این زمان مردم کمترین بازده را دارند. طبق تحقیقات وی، به دلیل اینکه افراد در این زمان شوق کمتری برای انجام کار دارند، توصیه می‌کند اوقات فراغت خود را در این بازهٔ زمانی قرار دهید و آن را ساختاربندی کنید؛ یعنی افراد می‌توانند این بازهٔ زمانی (زمانی که حوصلهٔ انجام کار‌ها را ندارند و به استراحت، هرچند کوتاه نیاز دارند) را در روزمرهٔ خود پیدا کنند و با استراحت یا کارهایی که به آنها علاقه دارند جایگزین کنند.

شاید ممکن است از خودتان بپرسید نباید اوقات فراغت ما خوب باشد؟ اگر ما اوقات فراغتمان را با زمانی که حال‌وحوصلهٔ کاری را نداریم جایگزین کنیم هم اوقات فراغتمان خراب می‌شود و هم دوباره این مدت به بطالت می‌گذرد.

اما نه، سخت در اشتباه هستید طبق تحقیقات دانشمندان اگر شما اوقات خود را ساختاربندی کنید حتی اوقات فراغت، باعث ایجاد انگیزه، تمرکز و در نهایت شادتر شدن می‌شود زیرا به شما جهت و هدف می‌بخشد.

وقتی هدفی در پشتکار خود داشته باشید، بسیار با اشتیاق‌تر و شادتر خواهید شد حتی اگر هدف این باشد که برای یک ساعت کاری انجام ندهید.

 

2- کمتر کار کنید

بسیاری از مؤلفه‌ها وجود دارند که باید برای دستیابی به موفقیت در یکجایی جمع شوند، مثلاً یک جایی مثل کاغذ؛ آنها را یادداشت کنید و فقط به حافظهٔ خود اعتماد نکنید.

تا آنجا که ممکن است، آنها را به یک سری‌کارهای ساده و قابل دستیابی تقسیم کنید. این به شما اطمینان می‌دهد که یک راه عملی روبه‌جلو وجود دارد و چیزی مانند نقشهٔ راهنما، جلوی شماست که شمارا به سمت خواسته‌هایتان هدایت می‌کند.

برای شروع لازم است تا روز خود را به چند قسمت زمانی تقسیم کنید و در زمان اختصاص‌داده‌شده برای یک کار، کار دیگری انجام ندهید و فکرتان را به آن محدود کنید. این امر به‌ویژه هنگام نوشتن مقاله یا گزارش از اهمیت بیشتری برخوردار است.

و توجه کنید که زمان‌بندی‌تان را با اولویت قرار دهید اگر اولویت‌بندی نکنید نتیجهٔ قابل قبولی نخواهید داشت؛ پس اولویت‌بندی کارها کمک می‌کند که وظایف مهم موجود در لیست خود را برجسته‌تر کنید تا فوریت آنها با یک نگاه مشخص شود روی آنها تمرکز کنید. در نظر بگیرید که این کار چقدر می‌تواند برای شغل و موفقیت شرکت شما خوب باشد؟ و انجام کارها را لذت‌بخش و آسان ‌کند. شما باید هرچند وقت یک‌بار لیست خود را به‌روز کنید، و حتماً باید بدانید که انجام‌دادن 4 کار به طور منظم و دقیق بهتر از انجام‌دادن 8 کار سرسری است.

اپل به یک دلیل یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت‌های جهان است: آنها فقط در چهار خط اصلی تولید می‌کنند. iPod ، iPhone ، iPad و Mac (با نرم‌افزاری برای پشتیبانی از آنها). اپل یک شرکت 431 میلیارد دلاری است که تمام خود را پشت چهار خط تولید قرار داده است.

و مسلماً وقتی کارهای کمتری را در طی روز انجام می‌دهید، وقت خود را به میزان کمتری تقسیم می‌کنید، بنابراین وقت بیشتری را می‌توانید به کارهای دلخواهتان بدهید و یا کارهای ضروری را با دقت بالاتری انجام دهید. بعضی از افراد برای تقویت تمرکز و گیرایی بالا تعداد کارهایی که در شبانه‌روز انجام می‌دهند را کمتر می‌کنند.

ممکن است انجام کمتر کار، راهی غیرعادی برای استفادهٔ بهتر از وقت به نظر برسد، اما واقعاً تمرکز و موفقیت شما را افزایش می‌دهد زیرا می‌توانید خیلی دقیق‌تر در کارهایی که می‌خواهید انجام دهید سرمایه‌گذاری کنید.

 

6 راه برای بهینه‌سازی استفاده از زمان

3- به آنچه بیشتر از همه برای شما مهم است فکر کنید

هر کس به طور متفاوتی وقت خود را می‌گذراند؛ یک نفر ممکن است زمان زیادی را برای توسعه یک حرفه موفق صرف کند، و یکی ممکن است بیشتر وقت خود را برای ساختن یک زندگی خانوادگی باارزش صرف کند و همین یکی بیشتر وقت خود را در باشگاه یا ورزش‌کردن بگذراند.

وقت بگذارید و به آنچه واقعاً بیشتر از همه برای شما مهم است فکر کنید، سپس وقت خود را صرف آنچه برایتان مهم است کنید. این یک توصیه ساده به نظر می‌رسد، اما به‌سختی کسی این کار را انجام می‌دهد.

بسیاری از افراد هر روز راه خود را طی می‌کنند و به این فکر نمی‌کنند که آیا این زندگی‌ای است که من آرزویش را دارم؟ یا هر روز چقدر به خواسته‌هایم نزدیک می‌شوم؟

وقتی ما می‌گوییم استفادهٔ بهتر از وقت هرکسی از آن یک برداشتی می‌کند مثلاً یک نفر می‌گوید من اگر روزی 3 ساعت ورزش کنم استفادهٔ بهتری از روز خود کرده‌ام اما من می‌گویم اگر روزی یک‌قدم به آرزویم نزدیک شوم این احساس را دارم.

4- به اینکه چقدر وقت کم دارید فکر کنید

به اینکه چقدر وقت کم دارید فکر کنید و از آن‌طوری استفاده کنید و لذت ببرید که انگار امروز آخرین روز است و فردا عمر به پایان می‌رسد ما باید کارهایی که را دوست داریم، انجام دهیم حتی باید به کارمان هم علاقه داشته باشیم وگرنه وقتی کار می‌کنیم احساس می‌کنیم وقتمان هدر می‌رود.

به‌عنوان‌مثال تماشای تلویزیون را در نظر بگیرید. اگر روزانه 3 ساعت تلویزیون تماشا کنید (میانگین آن بیش از 4 است) و تا 80 سالگی زندگی کنید، 10 سال از زندگی خود را به تماشای تلویزیون گذرانده‌اید! درحالی‌که می‌توانستید به‌جای آن وقت بگزارید و کتاب بخوانید یا ورزش کنید می‌توانستید در مورد هدف‌هایتان بنویسید و…

5- ازبین‌بردن عوامل حواس‌پرتی به طور کامل

متأسفانه بزرگ‌ترین مشکل پایین بودن بازدهی، ازدست‌رفتن تمرکز و حواس‌پرتی است. امروز ما توسط پیغام‌های شخصی و محتوای شبکه‌های اجتماعی احاطه شدیم و با تلنگری ممکن است ساعت‌های زیادی از وقت خود صرف استفاده از این محتوا کنیم.

برای جلوگیری از هدررفتن زمان می‌توانید تمام عوامل حواس‌پرتی را از میان ببرید. براین‌اساس می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی خارج شده و اعلان‌های تمام حساب‌های شخصی خود را خاموش کنید. در صورت نیاز می‌توانید از برنامه‌هایی همچون StayFocusd یا Freedom نیز استفاده کرده و در راستای استفاده بهینه از زمان تلاش کنید.

 

 

6- تقویت انرژی در طول روز

کارشناسان Virgin Pulse معتقدند که ۷۶ درصد شاغلان در دو روز از هفته، احساس خستگی شدیدی دارند و ۱۵ درصد آنها نیز تحت تاثیر همین خستگی به چرت زدن در ساعت اداری می افتند.

اگر فکر می‌کنید که خسته هستید و به تقویت انرژی روزانه نیاز دارید، می‌توانید از تکنیک coffee nap استفاده کنید. بدین شکل که ابتدا یک فنجان قهوه بخورید و بلافاصله پس از آن ۲۰ دقیقه استراحت کنید. در این چرت بیست دقیقه‌ای، بدن با استفاده از کافئین موجود در قهوه، مغز را شارژ کرده و خستگی‌تان را از بین می‌برد.

” منبع “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.