همه می‌دانند که SEO یک صنعت با تغیر سریع است. گوگل به طور مستمر فناوری‌های جدیدی را معرفی می‌کند و فناوری‌های قدیمی را برای بهبود کیفیت نتایج جستجو، به‌روز می‌کند. در این مقاله از سئو کده چند ترند گوگل را ارائه می‌دهیم که باید در سال 2021 به‌خاطر بسپارید.

1. جستجو با کلیک صفر همچنان افزایش می‌یابد

بین سال‌های 2016 و 2019 تعداد جستجوهای کلیک صفر از 43.9٪ به 49٪ رسیده است.Google به ویژگی‌های SERP بیشتر و بیشتر پاسخ می‌دهد، و درصورتی‌که جواب درست باشد نیازی به کلیک کردن روی نتیجه نیست.

SERP چیست؟

در این مورد ترند گوگل چه باید کرد؟

هیچ کاری از عهده شما برنمی‌آید که درصد جستجوهای کلیک صفر را تغییر دهید، اما باید آنها را در هنگام تحقیق درباره کلمات کلیدی در ذهن داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال، اگر توزیع کلیک را برای “what does seo stand for” در Ahrefs  Keywords Explorer  بررسی کنیم، تخمین زده می‌شود که 71٪ از جستجوها بدون کلیک باشد.

71% Ahrefs  Keywords Explorer

احتمالاً به این دلیل است که گوگل به طور کامل به سؤال موجود در  SERP پاسخ می‌دهد.

اکنون به “SEO tips” نگاه کنید، جایی که فقط 26٪ از جستجوها هیچ کلیک ندارند.

26%Ahrefs  Keywords Explorer

در این حالت، اگرچه گوگل سعی دارد با یک عبارت به این سؤال پاسخ دهد، اما بیشتر جستجوگران احتمالاً کلیک می‌کنند زیرا به جزئیات و تصاویر بیشتری نیاز دارند تا به آنها کمک کند و نکات را عملی یاد بگیرند.

2. جستجوی صوتی به محبوبیت خود ادامه خواهد داد

در سال 2019 ، Adobe دریافت که 48٪ از مصرف‌کنندگان از صدا برای جستجوی عمومی در وب استفاده می‌کنند. این تعداد احتمالاً اکنون بیشتر است و با اسپیکرهای هوشمند پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2022 به 55 درصد افزایش خواهد یافت.

ازآنجاکه افراد جستجوهای صوتی را با زبان طبیعی انجام می‌دهند، بدون شک افزایش محبوبیت آن تا حدودی به همین دلیل است که گوگل در فناوری‌هایی مانند RankBrain ، BERT و نمودار دانش سرمایه‌گذاری می‌کند.

این فناوری‌ها پیچیده هستند، اما توضیح کوتاه آن:

در این مورد چه باید کرد؟

اگرچه فناوری‌هایی مانند RankBrain ، BERT  و نمودار دانش به جستجوی صوتی کمک می‌کنند، اما هیچ راهی برای “بهینه‌سازی” مستقیم آنها وجود ندارد.

اما چند روش ساده برای بهینه‌سازی برای جستجوی صوتی وجود دارد:

به‌عنوان‌مثال، در اینجا محبوب‌ترین سؤالاتی است که مردم درباره آیفون می‌پرسند.

3. ارائه یک UX خوب بسیار مهم‌تر خواهد شد.

Google  می‌خواهد محتوایی را که تجربه کاربری مثبتی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، رتبه‌بندی کند. این یکی از مهم‌ترین ترند گوگل است که حتماً باید به آن توجه داشت.

Google  قبلاً از سیگنال‌هایی مانند HTTPS ، تبلیغات سرزده و سازگاری با موبایل برای این امر استفاده کرده است، اما در ماه مه 2021 ، Core Web Vital  به این ترکیب اضافه خواهد شد.

Core Web Vital چیست؟

برای دیدن همه صفحات وب‌سایت خود که نیاز به بهبود دارند، از گزارش Core Web Vital  در Google Search Console  استفاده کنید.

4. موبایل دوستی برای همه مهم خواهد بود

موبایل دوستی از مدت‌ها قبل مهم بوده است. گوگل در سال 2015 رسماً این را به یک عامل رتبه‌بندی تبدیل کرد.70 درصد سایت‌ها از قبل در فهرست‌بندی تلفن همراه اول قرار دارند و گوگل قصد دارد سایت‌های باقیمانده را قبل از مارس 2021 تغییر دهد. این ترند گوگل نه‌تنها برای گوگل بلکه برای کاربر هم مهم است.

در این مورد چه باید کرد؟

ابتدا بررسی کنید که آیا Google سایت شما را به نمایه‌سازی موبایل تغییر داده است یا خیر. این کار را می‌توانید در Google Search Console انجام دهید. کافی است به Settings  > Indexing Crawler  بروید

اگر «Google Smartphone» را مشاهده کنید، Google  قبلاً سایت شما را تغییر داده است.

smartphone in google search Console

اگر سوئیچ هنوز اتفاق نیفتاده است، مطمئن شوید که آماده هستید.

اگر سایت شما ریسپانسیو باشد، کار زیادی لازم نیست انجام بدهید. بااین‌حال، اگر وب‌سایت پیچیده‌ای دارید، باید اطمینان حاصل کنید که هیچ اختلاف مهمی بین دسکتاپ و سایت موبایل شما وجود ندارد. برای انجام این کار، وب‌سایت خود را با استفاده از عامل کاربر دسکتاپ با استفاده از حسابرسی سایت در Ahrefs Webmaster Tools  جستجو کرده و سپس این کار را با یک عامل کاربر تلفن همراه تکرار کنید. تفاوت بین این دو خزنده را به‌عنوان ‘changes’ مشاهده خواهید کرد.

همچنین باید قوانین جایگزین را درrobots.txt ، مسائل مربوط به‌سرعت صفحه و ناوبری و پیوند داخلی بررسی کنید.

ما در این مقاله از سئوکده درحال بررسی 7 ترند گوگل که در سال 2021 ادامه خواهند داشت را هستیم. پس در ادامه هم با ما همراه باشید.

5. Google Discover ترافیک بیشتری ایجاد خواهد کرد

Google Discover یک رسانه خبری شخصی موبایل است که محتوایی را درباره مواردی که به شما علاقه‌مند هستند به نمایش می‌گذارد. این کار را با استفاده از داده‌های فعالیت محصولات Google (جستجو، YouTube و غیره)، داده‌های موقعیت مکانی و موضوعاتی که دنبال می‌کنید انجام می‌دهد.

هیچ‌کس نمی‌داند دقیقاً چه تعداد از افراد در سال 2021 از Discover استفاده می‌کنند، اما Google رسماً  800 میلیون کاربر را در سال 2018 اعلام کرد – بنابراین احتمالاً اکنون این رقم بسیار بالاتر است.

در این مورد ترند گوگل چه باید کرد؟

6. جستجوی تصویر بیشتر پتانسیل می‌یابد

همه می‌دانند که رتبه‌بندی در تصاویر Google می‌تواند ترافیک را به سمت شما بفرستد. اما جستجوی تصویر به طور مداوم در حال پیشرفت است و همان‌طور که پیشرفت می‌کند، پتانسیل آن نیز پیشرفت می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، Google Lens را در نظر بگیرید. Google Lens که در سال 2017 معرفی شد، امکان “جستجوی آنچه می‌بینید” را فراهم می‌کند. کافی است با استفاده از دوربین تلفن هوشمند خود چیزی را نشان دهید و Google به دنبال تصاویر و محصولات مشابه خواهد بود.

در این مورد ترند گوگل چه باید کرد؟

بهترین روش‌های سئو تصویر در واقع تغییر نکرده‌اند، اما با تکامل جستجوی تصاویر و افزایش استفاده از آنها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، نتایج جستجوی Google Lens تصاویر است. اگر شخصی تلفن هوشمند خود را به محصولی که می‌فروشید نشان دهد، ممکن است تصاویر صفحه محصول شما در نتایج نشان داده شود. اگر آنها تصمیم بگیرند که بخواهند آن را بخرند، تنها کاری که باید انجام دهند کلیک کردن بر روی آن است.

Google همچنین اغلب در جستجوی منظم تصویر، تصاویر را از صفحات محصول بیرون می‌کشد، حتی برای جستجوی اطلاعاتی.

این صفحات می‌توانند با استفاده از بهترین شیوه‌های SEO تصویری مانند نام پرونده‌های توصیفی، متن alt و نشانه‌گذاری طرح محصول، در جستجوی تصویر برای چنین جستجوهایی رتبه‌بندی کنند.

7. قصد جستجو همچنان در ترند گوگل مهم خواهد بود

قصد جستجو به دلیل جستجو وجود دارد. آیا افراد به دنبال خرید چیزی، یادگیری چیزی یا یافتن وب‌سایت خاصی هستند؟

به‌عنوان‌مثال، شخصی که “خرید آیفون 12” را در Google تایپ می‌کند در حالت خرید است، درحالی‌که شخصی که “نحوه تنظیم مجدد آیفون” را تایپ می‌کند در حالت یادگیری است.

در این مورد چه باید کرد؟

اطمینان حاصل کنید که محتوای شما با هدف جستجو همسو است.

نتایج جستجوی Google بهترین مرجع برای هدف جستجو است.

به‌عنوان‌مثال، تمام نتایج مربوط به “beats solo 3” صفحات محصول هستند.

سرچ هدفون beats solo 3 در گوگل

 

برای “بهترین هدفون” ، نتایج ارسال شده در وبلاگ است.

سرچ بهترین هدفون در گوگل

از این نتایج جستجو مشخص است که جستجوی محتوا به دنبال چه نوع محتوایی است، اما هدف تطبیق جستجو، بیشتر از متناسب با نوع محتوا است. همچنین باید محتوای خود را با قالب و زاویه‌ای که جستجوگران انتظار دارند تنظیم کنید.

منبع: سایت ahrefs

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.