اگر سایتی دارید قطعاً ساعت‌های زیاد و کارهای سختی انجام دادید تا آن را به یک منبع ارزشمند برای کاربران تبدیل کنید. اما اگر لینک‌های شما کار نمی‌کند و غیرفعال است، این امر می‌تواند تمام‌ کارهای شما را از بین ببرد. در این مقاله لینک‌های غیرفعال و تاثیر آن‌ها بر سئو سایت را بررسی کنیم.ما راه‌های حذف لینک‌های مخرب را مطرح می‌کنیم.

هر وب‌سایتی موظف است که لینک‌های خود را کنترل کند زیرا Google محتوا و بک‌لینک را از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی سایت‌ها و نتایج می‌داند.

علی‌رغم چالش‌های گوگل برای جلوگیری از تغییر لینک در ابزار تجزیه و تحلیل، الگوریتم پنگوئن گوگل به‌منظور تجزیه‌وتحلیل همه لینک‌ها و هر سایت حق رد کردن لینک‌های غیرفعال را دارد، اما تغییر دادن آنها ممکن است منجر به افزایش یا آسیب رساندن هر سایتی در موتورهای جستجو شود. با سئو کده همراه باشید.

لینک‌های مخرب در سایت از دو جهت می‌توانند مضر باشند:

لینک‌های سایت می‌توانند بر موتورهای جستجو تأثیر مثبت یا منفی داشته باشند.

مقالات مرتبط: الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟ تاثیر این ای الگوریتم بر روی سایت

تا به امروز، Google هیچ سایتی را که از لینک‌های مضر یا بد استفاده می‌کند جریمه نمی‌کرد. همچنین اظهار داشت که هیچ سایتی نمی‌تواند سایتی را رها کند به شرطی که از ابزاری برای رد کردن بک‌لینک استفاده کند.

اما چرا ما از بک‌لینک‌ها دوری می‌کنیم؟ و چگونه می‌توان فهمید که این پیوندها هم برای گوگل و بینگ مضر هستند.

اهمیت لینک‌سازی

برخی از لینک‌ها اهمیت بیشتری نسبت به سایر لینک‌ها دارند و برخی از آن‌ها ارزشمندتر هستند درحالی‌که برخی دیگر به سئو و نرخ جستجوی ارگانیک آسیب می‌رساند. همواره این احتمال وجود دارد که درصدی از لینک‌های شما لینک‌های مخرب باشند و به رتبه سایت آسیب وارد کنند.

لینک مخرب چیست؟

به طور خلاصه، لینک مضر لینکی است که هیچ ارزشی ندارد. برای مثال اگر یک سایت به سایتی که هیچ ربطی به تجارت آن ندارد لینک دهد، گوگل می‌تواند بلافاصله تشخیص دهد که هیچ ربطی میان این دو سایت وجود ندارد.

اکثر لینک‌های مخرب، اسپم تلقی می‌شوند. هر دو به‌روزرسانی الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن که توسط گوگل ارائه شده است با هدف تعیین کیفیت پیوندهای داخلی و خارجی سایت اجرا می‌شوند.

به لینک‌های شکسته هم لینک‌ مخرب می‌گویند

لینک‌های شکسته زمانی ایجاد می‌شوند که محتوا تغییر کرده یا دیگر در دسترس نباشد. این می‌تواند تأثیر منفی بسیاری بر سئو سایت و تجربه کاربر بگذارد. در نتیجه می‌تواند بر رتبه شما در موتورهای جستجو هم اثر بگذارد. لینک‌های شکسته تأثیر بسیار بدی دارند چون کاربران از سایت شما ارزش کمی می‌گیرند و آن‌ها را ناامید می‌کنید.

حذف پیوندهای مخرب از سایت و جایگزینی آن‌ها با پیوندهای باکیفیت، به طور قابل‌توجهی سئو سایت شما را بهبود می‌بخشد، و می‌تواند به افزایش رتبه در موتورهای جستجوی گوگل کمک کند.

از طریق ابزارهای مختلفی می‌توانید لینک‌های مضر را شناسایی کنید، مهم‌ترین ابزار برای حذف لینک‌های مضر،Google console ، moz است. اکنون می‌خواهیم مهم‌ترین کاربرد آن را معرفی کنیم:

Google Search console

MOZ

 

یک حساب Banana MOZ Pro ایجاد کنید

به Moz Pro Home بروید. لینک‌های خود را بررسی و تحلیل کنید. همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است، روی Analyze URL کلیک کنید.

لینک‌های غیرفعال

هر پیوند با معیارهای خود از DA به معنای مرجع دامنه و تعداد لینک‌های ارتباط دهنده استفاده می‌کند و  امتیاز دامنه‌های سالم را از دامنه‌های مخرب جدا می‌کند.

اکنون، برای اینکه بدانید لینک برای سایت شما مضر است یا مفید، چه کاری انجام می‌دهید؟ مقایسه بین DA،Spam Score. هر زمان که امتیاز هرزنامه زیاد شود، به این معنی است که دامنه اعتبار، از پیوندهای مخرب صرف‌نظر کرده است.

دامنه پیوند

چگونه از طریق Google لینک‌های غیرفعال را حذف کنیم؟

 

توجه داشته باشید ابزار Disavow Links در کنسول جستجوی جدید Google وجود ندارد. با این حال، در Search Console از رابط قدیمی استفاده می‌کند.

حذف لینک‌ها از طریق Google مستلزم این است که لیستی از دامنه‌ها و صفحاتی را که قصد دارید Google آنها را غیرفعال کند معرفی کنید.

مقالات مرتبط: نحوه ردیابی کلیک روی لینک در Google Analytics4

اولین قدم برای استفاده از Google disavowal ایجاد یک فایل txt است که با UTF-8 یا 7 بیتی ASCII. رمزگذاری شده است، URLها و دامنه‌هایی را که می‌خواهید رد کنید لیست کنید.

وارد کنسول جستجوی Google شوید.
به google console بروید

google search console

سایت را انتخاب کنید، اگر چندین سایت را در یک حساب کاربری دارید، سپس بر روی Désavouer des liens کلیک کنید.

google search console links

ممکن است سرمقاله‌ای که ارائه می‌دهید باعث آسیب رسیدن به سایت شود باید بر روی Désavouer des liens کلیک کنید.

این رابط کاربری را از Google Search Console مشاهده خواهید کرد

رابط کاربری

اکنون، یک فایل txt ایجاد کنید و آن را همان‌طور که در تصویر نشان‌داده‌شده است، بنویسید. تنها چیزی که آن را تغییر می‌دهد تعداد سایت‌ها یا دامنه است زیرا شما می‌توانید فقط یک URL را از یک سایت رد کنید، اما به طور کلی نمی‌خواهید دامنه را رد کنید.

txt file

بر روی Sélectionner un fichier کلیک کنید و فایل txt ارسال شده را دانلود کنید.

لینک‌های غیرفعال

مهم: قبل از حذف لینک‌ها، باید از آسیب رساندن آن لینک به سایت شما اطمینان کامل داشته باشید. پس از ارسال فایل TXT به  Google، کمی به او فرصت دهید تا سایت‌های مضر را بررسی کند و آنها را حذف کند.

چگونه از طریق بینگ لینک‌های غیرفعال را حذف کنیم؟

روش استفاده از Bing’s Disavowal of Links کمی با ابزار Google فرق می‌کند، زیرا شما نیازی به ایجاد و دانلود فایل txt ندارید. در عوض، هر دامنه یا URL را باید به‌صورت دستی وارد کنید.

وارد ابزار Bing Webmaster Tools شوید.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید Mes sites pressed Configurer mon site Désavouer des liens  را انتخاب می‌کنیم.

bing webmaster

پس از کلیک بر روی Désavouer des liens، دوباره بر روی Go to Disavow Links کلیک کنید همان‌طور که در تصویر نشان داده شده است

bing webmaster links

در ابزار Disavow links ، صفحه، فهرست یا URL دامنه را انتخاب کنید.
URL موردنظر را برای لغو وارد کنید و “Go to disavow links” را کلیک کنید.

enter URL

اگر می‌خواهید یک مقاله ارسالی را حذف کنید، ‘گزینه تأیید را انتخاب کنید و روی دکمه “Disavow” کلیک کنید.

چگونه می‌توانید با سایت خود در موتورهای جستجو رتبه خوبی کسب کنید

هنگامی که اینترنت تازه آمده بود توجه جهانیان را به خود جلب کرده بود، رتبه‌بندی در موتورهای جستجو نسبتاً کار آسانی بود. تنها کاری که باید انجام می‌دادید این بود که چند مقاله را با هم ادغام کنید و کلمات کلیدی موردنظر خود را در آن‌ها قرار دهید و به چند سایت دیگر پیوند دهید.

اکنون همه چیز تغییر کرده است. گوگل بسیار هوشمند شده و برای موتورهای جستجو آسان شده که پیوندهای مخرب را تشخیص دهند و البته سایت‌ها را جریمه کنند. گوگل الگوریتم‌های خود را به‌روز کرد و نسخه جدید الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد و به‌صورت ماهانه این کار را ادامه می‌دهد این یعنی مخالفت با سیستم سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

رتبه‌بندی در صفحه اول گوگل تبدیل به یک مسابقه شده است و برای به‌دست‌آوردن رتبه برتر، باید سئو فنی خود را به طور دقیق انجام دهید.

برای رتبه‌بندی سایت رد موتورهای جستجو باید محتوای ارزشمند ارسال کنید و به سایت‌های مرتبط با صنعت خود پیوند دهید.

بیشتر بازاریابان در ایجاد لینک تاره کار هستند. ما دریافتیم که اکثر افراد با مواردی که لینک هی مخرب ایجاد می‌کنند سردرگم می‌شوند. به همین دلیل، در اینجا راهنمای ما کمکتان می‌کند تا همه چیز را دریابید.

تأثیر پیوندهای غیرفعال

اگر جریمه شوید، رتبه سایت شما کاهش میابد و این امر احتمال پیدا شدن محتوای شما را تخریب می‌کند. – یا اگر مجازات به‌اندازه کافی بد باشد ممکن است به‌طورکلی از فهرست جستجو حذف شوید.

مجازات‌ها به دو صورت تعیین می‌شوند. گوگل الگوریتم پنگوئن خود را معرفی کرد که پیوندهایی باکیفیت پایین را مورد هدف قرار می‌دهد. رتبه سایت‌هایی که از طرح‌های پیوندسازی استفاده می‌کنند بسیار کاهش‌یافته است. از آن زمان گوگل الگوریتم را بهبود بخشیده و در گرفتن و مجازات پیوندهای مخرب بهتر کار می‌کند.

اگر الگوریتم پنگوئن لینک سمی را مشاهده کند، بر اساس مشخصات آن شما را مجازات خواهد کرد.

علاوه بر الگوریتم پنگوئن، گوگل منابع انسانی را به تیم اسپم خود اضافه کرده که می‌توانند سایت‌هایی که دارای لینک‌های مخرب هستند را به‌صورت دستی مجازات کنند.

چه عواملی لینک را خراب می‌کند

چندین مورد وجود دارد که می‌تواند خراب بودن لینک را از دید موتورهای جستجو افزایش دهد. ازجمله:

چه چیزی موجب خوب بودن لینک می‌شود

برای اینکه لینکی خوب باشد، باید مرتبط با سایت باشد. برای مثال اگر سایتی مطالب درباره سلامتی با کاربران به اشتراک می‌گذارد به سایتی با دستورالعمل‌های سلامتی لینک بدهد، قطعاً به ارزش کاربر در حال استفاده از سایت می‌افزاید و دلیل آن ساده است اگر به تناسب‌اندام علاقه دارید، احتمالاً سعی می‌کنید غذای سالم بخورید.

عوامل در حالی مانند اعتبار لینک، اعتبار سایت در خوب یا بد بودن لینک مؤثر است. بااین‌حال، ارتباط بین سایت‌ها همواره قاعده کلی است که در صورت نداشتن ابزارهای لازم برای اندازه‌گیری اعتبار پیوند، مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری:

اطمینان از اینکه لینک‌های سایت باکیفیت هستند و از قوانین گوگل پیروی می‌کنند، یکی از جنبه‌های اصلی مدیریت سایت برای سئو است.

ما در این مقاله لینک‌های غیر فعال و تاثیر آن‌هابر رتبه بندی گوگل را بررسی کردیم. آیا اخیراً بک‌لینک‌های خود را بررسی کردید؟ حتماً این کار را انجام دهید. در صورت مواجه با هرگونه لینک مخرب آن را رفع کنید. لینک مربوط به عملکرد در سایت خود را در گوگل سرچ کنسول دریافت کنید و نکاتی که در این مقاله مطرح کردیم را برای رفع مشکل سایت خود به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 4 =