از جمله عوامل بهبود رتبه وب سایت‌ها: فاکتورهای فنی سئو به ساخت و پیکربندی سایت از مرحله ایده تا نام دامنه، ایجاد صفحه، نقشه و ساختار سایت، پیوند سایت با ابزارهای تجزیه و تحلیل رایگان از گوگل و بینگ، پیگیری عملکرد سایت در موبایل و سازگاری آن با دستگاه‌های مختلف، تا زمانی که به ساخت سایت ایمن برای کاربر با استفاده از پروتکل ارتباطی ایمن برسیم. با سئو کده همراه باشید

ابزار تجزیه و تحلیل رایگان

 

اطمینان حاصل کنید که سایت خود را با ابزارهای تجزیه و تحلیل رایگان Google مانند “Google Search Console” که به طور خاص برای ردیابی عملکرد سایت شما در موتور جستجو (Google) و همچنین “Google Analytics” که مسئول آن است، پیوند دهید. داده‌های تحلیلی سایت شما مانند: ترافیک و منبع آن، و عملکرد کلمات کلیدی کاربر جستجو می‌کند، و تجزیه و تحلیل جلساتی که در سایت برگزار می‌شود و “Google Tag Manager” و همچنین “Bing Webmaster Tools“، از آنچه در سایت شما اتفاق می‌افتد آگاه باشید تا بتوانید برای رسیدن به اهداف بازاریابی خود پیشرفت‌های لازم را انجام دهید.

نقشه سایت

نقشه سایت (XML Sitemap) راهی برای سازماندهی مطالب درون سایت شما است، بنابراین به موتورهای جستجو در مورد مهمترین صفحات سایت کمک می‌کند تا به Googlebot کمک کند صفحات سایت را فهرست بندی کند.
اگر از WordPress برای ساخت و مدیریت محتوا در سایت استفاده می‌کنید، Yoast می‌تواند به عنوان یک افزونه اضافی که به آسانی یک نقشه سایت را به صورت مکانیکی ایجاد می‌کند استفاده کند یا می‌توانید از یکی دیگر از ابزارهای رایگان برای ساخت نقشه سایت استفاده کنید.

 

پرونده Robots.txt

پرونده Robots.txt یک فایل متنی است که مسئولیت مدیریت ترافیک خزنده‌های موتور جستجو (Googlebot) در سایت را دارد، زیرا به شما در مورد صفحات مهمی که خزنده می‌تواند از وب سایت درخواست کند، گفته می‌شود و برای مدیریت تعداد بازدید از سایت شما برای پنهان کردن صفحات سایت خود از صفحات نتایج جستجو، اگر می‌خواهید آن را پنهان کنید، می‌توانید از دستورالعمل Noindex استفاده کنید.

نام دامنه

نام دامنه (Domain) آدرس وب سایت و هویتی است که وب سایت‌ها را از یک دیگر در اینترنت متمایز می‌کند، هیچ سایتی وجود ندارد که دامنه یکسانی داشته باشند. اگر نام دامنه دیگری برای سایت خود دارید، مطمئن شوید که آنها کار می‌کنند.

ساختار وب سایت

معماری سایت یکی از عوامل اصلی در بهبود تجربه کاربر در سایت است. هر چقدر کاربر برای رسیدن به خواسته های خود در سایت شما به بیش از 3 کلیک نیاز نداشته باشد، مدت زمان بیشتری در داخل سایت باقی خواهد ماند همچنین ساختار مناسب سایت به “Googlebot” در نمایه سازی و درک بهتر محتوا کمک می کند.

ساختار وبسایت

 

سرعت بارگیری صفحه سایت

آیا سایت شما سریع بارگیری می‌شود؟ سرعت بارگیری صفحات سایت خود را با ابزار رایگان “Google Pagespeed Insight”  آزمایش کنید و نتایج را مشاهده کنید. اما آیا سرعت بارگذاری صفحه بر SEO تأثیر دارد؟ البته که بله! گوگل سرعت بارگذاری صفحه را به یک فاکتور SEO تبدیل کرده است.

با مشاهده رفتار کاربر، متوجه می‌شویم که نرخ پرش در صفحاتی که بارگیری آنها به مدت طولانی نیاز دارد، افزایش می‌یابد و برای کاهش سرعت بارگیری، می‌توان از JavaScript کمتری در سایت استفاده کرد، زیرا یکی از عناصری است که باعث افزایش زمان بارگیری صفحات در سایت می‌شود و به دلیل تمایل کاربران به مرور از طریق موبایل.

سرعت بارگذاری صفحه به یک عامل کلیدی برای سئوی موبایل تبدیل شده است تا سهم بیشتری از بازار را بدست آورد ، هرچه صفحات شما سریعتر بارگیری شود. افزایش نتایج جستجو نسبت به رقبای خود. و شانس خود را برای رسیدن به مشتریان بیشتر افزایش دهید.

سازگار بودن سایت با موبایل

امروزه، کاربران در بیشتر جنبه های زندگی به تلفن همراه وابسته‌اند و مرور از طریق تلفن همراه به امری عادی تبدیل شده است و سازگاری سایت شما با موبایل ارتباط تنگاتنگی با تجربه کاربر و بهبود نتایج صفحات موتورهای جستجو دارد. بنابراین، باید مطمئن شوید که سایت شما با موبایل سازگار است.

صفحه‌هات 404 سایت

برای اینکه حاوی برخی از لینکهای مهم در سایت خود باشید مانند بازگشت به صفحه اصلی، لینک جدیدترین مقالات در سایت خود، لیست معروف‌ترین مقالات، حتماً یک صفحه 404 در سایت خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که در صورت بروز هرگونه نقص در صفحات یا تلاش برای دستیابی به صفحه ای که در سایت شما وجود ندارد، بازدید کنندگان از سایت خارج نمی‌شوند.

تصویر طراحی صفحه 404 سایت

 

پروتکل‌های امنیتی وبسایت

تصور کنید وقتی وارد جاده می‌شوید یک علامت راهنمایی و رانندگی می‌بینید که روی آن نوشته شده است “خطر” چه احساسی دارید؟ همان احساسی که بازدیدکنندگان شما با دیدن نشانه “امن نبودن” سایت شما از طریق مرورگر (Google Chrome) یا (موزیلا فایرفاکس) پیدا می‌کنند، باعث می‌شود بازدیدکنندگان به سرعت سایت شما را ترک کنند. این باعث افزایش نرخ گزاف گویی در سایت شما می‌شود.
بنابراین اطمینان حاصل کنید که پروتکل ارتباطات ایمن سایت (SSL) را فعال کنید تا در سایت با کاربران اعتماد به نفس ایجاد کنید و بازدید سایت را افزایش دهید.

درباره انتخاب افزونه‌های وبسایت

اگر از سیستم مدیریت محتوا استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد از برخی افزونه‌ها استفاده می‌کنید که به شما در کنترل عملکردهای SEO کمک می‌کنند، بنابراین باید در انتخاب افزونه‌ها و افزونه‌های مطمئن برای افزودن به سایت خود دقت کنید.

نقص های موجود در وبسایت برطرف کنید

قبل از بررسی بهینه سازی در صفحات موتورهای جستجو، سایت باید کاملاً تجزیه و تحلیل شود. برای پی بردن به نقص مربوط به محتوای صفحات و تکثیر صفحات در سراسر سایت و تسهیل دستیابی به این نقص‌ها، می‌توانید از ابزاری استفاده کنید که کشف این نقایص را برای شما آسان می‌کند، مانند “Copyscape ” و ” Screaming Frog ” که به شما کمک می‌کند محتوای تکراری را در سایت پیدا کنید.

بهینه سازی سئو داخلی سایت‌ها برای موتورهای جستجو

پیشرفت‌های داخلی در موتورهای جستجو به محتوا مربوط می‌شود‌، در صفحاتی مانند زیرعنوان‌ها و توضیحات صفحه برای موتورهای جستجو که در صفحه نتایج جستجو در Google ظاهر می‌شوند و از جمله جنبه‌های مهم این محتوا کلمات کلیدی است که کاربر برای دسترسی به آنها در Google جستجو می‌کند. بخشی از اطلاعات، خدمات، محصول یا حتی فقط سرگرمی.
اما هنگامی که از سئو صحبت می‌کنیم، متوجه می‌شویم که کاربران و برخی از افراد جدید در زمینه سئو، SEO را به یک الگوی کوچک محدود می کنند که توسط برخی کلمات کلیدی مورد علاقه کاربران قرار گرفته و مربوط به خدمات و محصول ارائه شده توسط سایت و محتوا است. که فقط آن خدمات را ارائه می‌دهد.
در اینجا مهمترین عوامل بهینه سازی وب سایتها برای موتورهای جستجو وجود دارد.

بهینه سازی وبسایت سئو

کلمات کلیدی و زمینه موضوع

قبل از اینکه خود را به دلیل عدم دسترسی به بازدیدکنندگان سایت و مشتریان بالقوه خود سرزنش کنید، آیا می‌دانید مشتریان بالقوه شما چه کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند؟ آیا می‌دانید آنها می‌خواهند چه مشکلاتی را حل کنند و راه حل شما ممکن است به آنها کمک بکند؟  آیا از ماهیت مشتریان، موقعیت مکانی و پیشینه فرهنگی آنها می‌دانید؟ چه اطلاعاتی ممکن است برای آنها مهم باشد؟

اگر پاسخی دارید که مربوط به مشتریان و رفتار جستجوی آنها در اینترنت است و علایق آنها را به خوبی می‌دانید، می‌توانید سایر عوامل SEO را دنبال کنید، و اگر پاسخ شما منفی است؛ شما باید دانش خود را در مورد مشتریان خود بررسی کنید. همچنین قرار دادن گروه کلمات کلیدی فقط در محتوا مهم نیست، بلکه باید زمینه خوبی برای محتوای مفید مشتری ایجاد شود تا گوگل نتیجه بگیرد که مطلبی که تحسین بازدیدکنندگان را برانگیخته است واقعاً مفید است، بنابراین شروع به افزایش نتیجه صفحه شما به اولین صفحات موتورهای جستجو می کند.

محتوا با کیفیت

محتوای باکیفیت و با ارزشی که برای کاربر و تأمین نیازهای وی نوشته شده است، محتوایی است که گوگل در موتورهای جستجو آپلود می‌کند و به عنوان مزیتی برای کاربران به وجود می‌آورد، همان چیزی است که گوگل به دنبال آن است، بنابراین مطمئن شوید که محتوایی درست می‌کنید که پاسخ دهد پرسش‌ها و حل مشکلات کاربران باشد.

لینک وب سایت

برخی از فاکتورها وجود دارد که باید آنها را در پیوند وب سایت خود (URL) در نظر بگیرید، این عبارت است که حاوی کلمات کلیدی شما برای کمک به بازدید کنندگان از اطمینان از محتوای سایت شما، برای ارائه ساختار سایت خود به روشنی به کاربر و موتورهای جستجو، برای داشتن لینک کوتاه سایت، و به شما کمک می‌کند تا در نتایج به نتایج بهتری برسید.

مطالب مرتبط: آموزش کار با ابزار‌ سئو ماز و تفاوتش با بقیه ابزار‌های سئو

عنوان محتوا

برچسب عنوان چیست؟ این عنوانی است که در نتایج صفحات موتور جستجو ظاهر می‌شود و از طریق آن می‌توانید به صفحه سایت خود دسترسی پیدا کنید. بهترین روشهای مربوط به عنوان عنوان (فقط 60 کلمه) کلمه کلیدی در عنوان باید باشد و همچنین باید شرح دقیق و کوتاه محتوای کل صفحه باشد.

شرح مقاله (Meta Description)

Meta Description به معنای توضیحات متای صفحات در موتورهای جستجو است که نگاهی اولیه به محتوای صفحه می‌دهد و عامل مفیدی برای عنوان در جذب مشتری‌های بالقوه به سایت شما است و مهم است که کلمات کلیدی خود را در توضیحات صفحه، ترجیحاً در ابتدای توضیحات.

عنوان‌های فرعی

استفاده از زیرنویس به بازدیدکنندگان کمک می‌کند تا به راحتی مطالب شما را مرور کنند و ببینند آیا این همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند! ترجیح داده می‌شود از یک H1 در هر صفحه سایت خود استفاده کنید، زیرا این آدرس به عنوان آدرس اصلی بازدید کنندگان در نظر گرفته می‌شود، با خواندن عنوان وی اطمینان حاصل می‌کند که این همان چیزی است که به دنبال آن است، سپس شروع به مرور زیرعنوان ها به یک مرور کلی از محتوا داشته باشید، و ترجیح داده شده است تا آنجا که ممکن است کلمات کلیدی خود را در زیرعنوان ها قرار دهید تا احساس کنید کاربر در جای مناسب قرار دارد.

محتوای اصلی

روی قرار دادن کلمات کلیدی خود فقط در محتوای اصلی تمرکز نکنید ، آنها باید در زمینه خوبی قرار بگیرند تا موتور جستجو محتوای شما را بهتر بشناسد.

زمینه مناسب برای محتوا چیست؟
ایجاد زمینه مناسب برای محتوا شامل تنظیم کلمات کلیدی و شامل نکات مربوط به آن محتوا، راه حل هایی است که کاربر ممکن است برای حل مشکل خود استفاده کند و همچنین قرار دادن رویدادها و افرادی که ممکن است از نزدیک یا دور با موضوع محتوا مرتبط باشند. همه اینها کاربر را هنگام استفاده از محتوای شما تجربه خوبی رو برایشان ایجاد می‌کند. به همین منظور گوگل رتبه خوبی به سایت شما یا مقاله شما می‌دهد.

ایجاد alt تصاویر برای بهینه سازی

متن alt تصاویر

آیا عکس‌ها بخشی از سایت شما هستند؟ البته، محتوای تصویری بهترین نوع محتوا برای کاربران است که به سرعت و به راحتی مصرف می‌شود، مجموعه‌ای از داده‌ها را که به صورت اینفوگرافیک مرتب شده اند بسیار سریعتر از خواندن آن جذب می‌کند، اما چگونه می‌توان این تصویر را در نتایج جستجوی تصویر Google قرار داد Image Alt Attributions به شما کمک می‌کند تا فرصتی جدید برای استفاده از کلمات کلیدی شخصی خود که مشتریان جستجو می‌کنند برای نمایش در نتایج جستجوی تصویر Google به دست آورید.

اهمیت متن alt برای تصاویر چیست؟
Image Alt Attributes به موتورهای جستجو کمک می کند تا تصاویر موجود در سایت شما را تشخیص دهند و آنها را در نتایج جستجو مربوط به کسب و کار و کلمات کلیدی و همچنین روند و اهداف کاربر بگنجانند.

داده‌های ساختار یافته

داده‌های ساختاری به شما کمک می‌کند تا محتوای نتیجه موتور جستجو و دسته‌ای که موضوع شما به آن تعلق دارد را شناسایی کنید. این یک نمایش سریع را به کاربر صفحه شما می‌دهد و تعداد بازدید کنندگان را افزایش می‌دهد. داده‌های ساختاری یا قطعه‌های ویژه توصیف غنی از داده‌های موجود در محتوای سایت شما.

بهینه سازی سئو خارجی برای موتورهای جستجو

بهینه سازی سئو خارجی در موتورهای جستجو به مجموعه عواملی مربوط می‌شود که باعث ایجاد اطمینان در بین کاربران در سایت شما می‌شود و اعتماد  Google را در سایت شما افزایش می‌دهد، بنابراین انتشار پیوند سایت خود در وبلاگ‌های معتبر و مراجعه به آن نشانه ای از کیفیت اطلاعات به کاربر می‌دهد. محتوای موجود در سایت و مراجعه به آن در بسترهای ارتباطی به مشتریان بالقوه شما در این زمینه کمک می‌کند. این سیستم عامل‌ها می‌توانند به راحتی به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کنند و دیگران را به آن معرفی کنند و اهمیت موتورهای جستجوی محلی به دلیل سهولت کار برای بالقوه مشتریان هنگام جستجوی خدمات شما در موتورهای جستجوی محلی به اطلاعات مربوط به تجارت شما دسترسی پیدا می‌کنند.

در اینجا مهمترین فاکتورهای بهینه سازی سایتهای خارجی شما برای موتورهای جستجو وجود دارد

بک لینک

بک لینک‌ها با اعتماد به نفس در سایت خود با مشتری هنگام مراجعه به سایت از سایت های معتبر، بر اساس بررسی مشتری از سایت شما و درج لینک سایت در نظرات خود در سیستم عامل‌های رسانه‌های اجتماعی و ایجاد نقش مهمی در بهینه سازی سایت شما برای موتورهای جستجو، نقش مهمی دارند. وبلاگهایی که برای تجارت شما مهم هستند. این به شما کمک می‌کند تا به نتایج صفحه اول برسید و همچنین به شما کمک می‌کند تا از رقبا بهتر عمل کنید.

بهینه‌سازی موتور جستجو برای سئو محلی

آیا به این فکر کرده‌اید که مشتریانتان چگونه می‌توانند به شما دسترسی پیدا کنند؟ در دنیای واقعی، آنها می‌توانند با نام، برند، آدرس یا شماره تلفن شما به شما دسترسی داشته باشند و شما می‌توانید این اطلاعات را در یک کارت شناسایی کوچک وارد کرده و به مشتریان خود بدهید.
اما در دنیای مجازی چه اتفاقی می افتد؟ شما به آن کارت نیز نیاز دارید، اما این بار نه تنها برای مشتریان واقعی شما، بلکه برای هر کسی که در اطراف شما به دنبال محصول یا خدمات شما هستند در دسترس خواهد بود. این کارت شناسایی را می توان از طریق فهرست کسب و کار Google ، “Google my business” ایجاد کرد. که کلید دستیابی مشتریان به شما می‌باشد.

شبکه‌های اجتماعی

قبل از شروع، اطمینان حاصل کنید که برای شرکت خود در کانال‌ها و رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و سایر موارد مورد علاقه کسب و کار خود حساب ایجاد کنید. برای شناسایی بهترین کانال‌ها برای تجارت خود می‌توانید از داده های تحلیلی استفاده کنید.
رسانه‌های اجتماعی به شرکت‌های کوچک و بزرگ کمک می‌کنند تا مخاطبان را بیشتر بشناسند، به سایت شما اعتماد کنند، و یک رابطه قوی بین شما و کاربران ایجاد کنند، زیرا یک مرکز کمک به مشتریان است.
با انتشار مقالات یا محصولات خود از طریق رسانه‌های اجتماعی، می‌آموزید که چه چیز پیروان شما را بیشتر مورد توجه قرار می‌دهد و از طریق نظرات خود در مورد پست‌ها و پست‌های رقبا، در مورد روند فکری آنها اطلاعات کسب خواهید کرد تا محتوای با کیفیت بالا و مناسب مخاطبان ساخته شود. شما در موتورهای جستجو به رتبه بهتری می‌رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 4 =