در سال 2014 صفحه نتایج گوگل توسط Mediative ارزیابی و تأثیر آن بر رفتار جستجو کنندگان مورد بررسی قرار گرفت. با سئوکده همراه باشید.

Mediative آخرین تحقیقات خود را در سپتامبر سال 2014 منتشر که آن را ارزیابی صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل نام‌گذاری کرد. آن‌ها با استفاده از گوگل چندین سؤال از جستجو کنندگان در مطالعه آخر پرسیدند. به‌عنوان‌مثال یکی از سؤالی که از کاربران مطرح شده بود این بود که فرض کنید شما می‌خواهید از تورنتو به ونکوور بروید و با استفاده از گوگل، یک شرکت را در تورنتو بیابید. جستجو کنندگان همگی از نتایج یکسانی برخوردار بودند و از کلمات جستجویی صرف‌نظر نمودند.

Mediative با این تحقیق می‌خواهد بداند که مردم از صفحه نتایج گوگل در کجا استفاده می‌کنند. کدام محل‌ها بیشترین کلیک و کدام قسمت صفحه نتایج بیشترین بازدید را دارد و چگونه یک کلیک روی لیست می‌تواند تعریف خصوصیات گوگل را تغییر دهد. Mediative دریافت که کاربران موتورهای جستجو، صفحه را قبل از کلیک اسکن می‌کنند و اینکه صفحه نتایج گوگل در دهه‌های گذشته تکامل‌یافته است.

Google Results Page

در سال 2005 بیان شد که اغلب افراد در جستجوی خود از یک الگوی مثلثی خاصی پیروی می‌کنند. آن‌ها زمانی که یک صفحه نتیجه گوگل باز می‌شود، ابتدا به سمت چپ بالا یعنی مکانی که لیست‌ها در آنجا قرار گرفته است نگاه می‌کنند و بعد به‌صورت افقی پایین می‌آیند و ادامه مطالب را می‌خوانند. این محدوده که باعث تمرکز نگاه‌ها می‌شود، “مثلت طلایی” گوگل نامیده می‌شود. طبق نتایج این مطالعه، اگر وب‌سایت شما در این مثلث نباشد، شانس شما برای اینکه توسط یک جستجو کننده دیده شود، کاهش می‌یابد.

کسانی که جستجو می‌کنند سعی دارند که از دیگر محدوده‌های صفحه نتیجه اسکن نمایند و در تلاش‌اند که بهترین لیست سایت‌ها را که طبیعی هستند. در همین جهت جستجو کنندگان سعی دارند که از دیگر محدوده‌های صفحه نتیجه اسکن نمایند و لیست بهترین سایت‌ها را که طبیعی هستند پیدا کند. ممکن جابه‌جایی‌هایی صورت بگیرد به‌عنوان‌مثال ممکن است سایتی از صفحه اول به پایین و یک سری سایت‌ها به بالا مراجعه کنند. با ورود موبایل‌ها آن‌ها باعث شده‌اند که جستجو کنندگان، اسکن خود را به‌صورت عمودی به‌جای افقی انجام دهند. ورود دستگاه‌های موبایل باعث شده است که جستجو کنندگان، اسکن خود را به‌صورت عمودی به‌جای افقی انجام دهند. آن‌ها برای آنکه لیست خود را سریع‌تر مشاهده کنند سریع‌ترین روش جستجو را انتخاب می‌کنند. گوگل سعی می‌کند افراد را بر روی صفحه نتایج خود تا زمان زیادی نگه دارد که این موضوع یکی از تغییرات صفحه نتایج گوگل تاکنون بوده است. گراف دانش یک مثال از این موضوع است. طبق بررسی‌های Mediative، زمانی که جستجو کنندگان برای مثال عبارت ” آب‌وهوا در California ” را جستجو می‌کنند، صفحه نتایجی که ارائه می‌شود، نشان می‌دهد که دقیقاً آنها دنبال چه چیزی هستند. از شرکت‌کنندگان خواسته شد که روی لینکی که گمان می‌کنند به نیاز اطلاعاتی آنها نزدیک می‌باشد کلیک نمایند حتی اگر کلیک نمی‌کنند آن را انتخاب نمایند. بعد از اینکه گراف دانش به وجود آمد نتایج این بررسی نشان داد که %80 مردم به صفحه نتایج نگاه می‌کنند ولی تنها %44 کلیک می‌کنند. تا زمانی که گوگل بتواند پاسخ جامع و کاملی را به جستجو کنندگان ارائه دهد، تعداد لینک‌های بالایی تا 36% کاهش می‌یابد ولی در صورت نبودن این گراف تعداد کلیک به 80% افزایش می‌دهد. اما چگونه کسب‌وکارها می‌توانند در صدر این تغییرات باقی به‌مانند و مطمئن شوند که در لیست اصلی قرار گرفته‌اند؟

برای اینکه بتوانید در اول صفحه نتایج باقی بمانید، باید نکات زیر را توجه داشته باشید:

1.هر جا که می‌توانید از طرح‌های نشانه‌گذاری، استفاده کنید

در سال 2014 Mediative متوجه شد که صفحه نتایج گوگل پست‌های مربوط به وبلاگ را می‌تواند با استفاده از طرح‌ها نشانه‌گذاری شده مثل عکس و نام نویسنده نمایش دهد، حتی زمانی که کاملاً از صفحه اول دور باشد که به طور میانگین این لیست حدود 15.5% نرخ کلیک را به خود اختصاص داده است.

2. رعایت اصول سئو

همیشه این را به یاد داشته باشید که از محتوای جدید و کپی نشده استفاده کنید و اینکه محتوای شما، نیاز اطلاعاتی مشتری را برآورده کند. سعی کنید غیر از کلمات کلیدی و تگ‌های متا، از تکنیک‌های on-page و off-page سئو استفاده کنید چراکه شما می‌توانید با آن، سایتتان را در مکان‌های پربازدید صفحه نتایج قرار دهید. این نکته مهم را به یاد داشته باشید که استراتژی سئو همیشه از یک الگوی واحدی تبعیت نمی‌کند.

یک نکته که در آگوست سال 2014، گوگل نشانه‌گذاری نویسنده را به طور کامل حذف کرد اما هنوز نتایج موجود، مثال خوبی از چگونگی استفاده از طرح نشانه‌گذاری نویسنده است تا وب‌سایت کسب‌وکار شما بیشتر در صفحه نتایج گوگل نشان داده شود و کلیک بخورد و ترافیک آن افزایش پیدا نماید.

SEO principles

در این مطالعه، از کسانی که شرکت کرده بودند خواسته شد که ” فرض کنند که یک شرکت، میزبانی وب‌سایت آنها را برعهده بگیرد. با استفاده از گوگل، شرکت‌هایی که میزبانی وب ارائه می‌دهند را پیدا کنند. ” صفحه نتایج گوگل به‌صورت زیر نشان داده می‌شود:

لینک‌هایی که کلیک را از آن خودکرده بودند “Five Best Web Hosting Companies” و “10 Best Web Hosting Companies”،45% بوده‌اند و به طور عمومی پست‌هایی دارای کلیک بالا هستند که در عنوان‌های آنها عباراتی مانند:

“بررسی”

“چگونه به”

“5 تا از بالاترین”

“بهترین”

بر اساس گفته گوگل، ” نشانه‌گذاری درون صفحه به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا درک درستی از اطلاعات صفحه وب به دست آورند و نتیجه بهتری را ایجاد نمایند اما در حال حاضر گوگل از نشانه‌گذاری برای رتبه دهی به وب‌سایت‌ها استفاده نمی‌کند اما این نکات باعث می‌شود که به موتورهای جستجو کمک نماید تا سریع‌تر وب‌سایت شما را پیدا کنند و در نتیجه ترافیک وب‌سایت شما بالاتر رود.”

طرح نشانه‌گذاری احتمالاً از ابزارهای مورداستفاده سئو است که فرصت طلایی را به شرکت‌ها می‌دهد تا از ابزار تأیید گوگل استفاده نمایند. معیارهای جستجو، نشان می‌دهد که تنها 0.3% وب‌سایت‌ها از طرح نشانه‌گذاری استفاده می‌کنند و هنوز بیش از یک‌سوم نتایج گوگل شامل قطعه‌هایی است که دارای اطلاعات و ارزش غنی می‌باشد. بر اساس گزارش BruceClay، تکه‌های غنی می‌تواند CTR رابین 15 تا 50 درصد افزایش دهد که در نتیجه وب‌سایت‌ها با استفاده از طرح نشانه‌گذاری، رتبه وب‌سایت خود را افزایش دهند. طرح نشانه‌گذاری را می‌توان برای افزایش رتبه‌بندی ستاره‌ای، تعداد بازدیدها و قیمت به صفحه نتایج گوگل، استفاده کرد.

3. بدانید که هدف کاربران چیست

وقتی‌که شما بدانید کاربران زمانی که جستجویی را انجام می‌دهند دنبال چه چیزی هستند و چه کاری می‌خواهند انجام دهند می‌تواند تعیین کند که مقدار تلاشی که شما باید انجام دهید تا در لیست اصلی یا همان صفحه نتایج گوگل (صفحه اول) نشان داده شوید، البته این کار بدون بودجه و منبع فوق‌العاده دشوار است.

کسب‌وکار شما زمانی برای مخاطبان مهم می‌شود که شما در اولین لیست یا صفحه اول نتایج گوگل نشان داده شوید بنابراین این وابستگی بالایی به هدف کاربران و قدرت برند شما دارد. کلید اصلی این است هدف کاربران در اولویت اول کسب‌وکار خود قرار دهید و این زمانی به دست می‌آید که شما با افراد واقعی زندگی‌تان، صحبت کنید. از آنها بپرسید که زمانی که دنبال سایت شما هستند، دقیقاً چه چیزی می‌خواهند؟ محتوای مناسب، چیزی است که افراد و کاربران دنبال آن هستند که این باعث می‌شود سایت شما را همیشه به‌عنوان یک منبع قرار دهند.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =