هنگامی‌که می‌خواهید بر مخاطبان خود تأثیر بگذارید، خواه مدیران شرکت شما باشند، یا یک تصمیم‌گیرنده احتمالی یا گروهی از مصرف‌کنندگان، یکی از قدرتمندترین ابزارها در اسلحه‌خانه شما، داده‌ها است. مطالعات بی‌شماری وجود دارد که نشان می‌دهد مدیران چگونه از داده‌ها در فرایندهای تصمیم‌گیری خود استفاده می‌کنند.بااین‌حال، ازآنجاکه در صنعت خود غرق‌شده‌اید، می‌توان به‌راحتی تصور کرد که افراد خارج از نقش شما به‌اندازه شما اعداد را درک کنند.این همان‌جایی است که داستان‌پردازی داده وارد می‌شود. با استفاده از تصاویر بصری برای تبدیل این اعداد به یک داستان جذاب، می‌توانید آمار خسته‌کننده یا گیج‌کننده را به مفاهیمی کاملاً واضح تبدیل کنید. در این مقاله از سئوکده ما به طور کامل به همراه مثال داستان‌پردازی داده را به شما توضیح خواهیم داد.

داستان‌پردازی داده چیست؟

داستان‌پردازی مبتنی بر داده، فرایند تبدیل یک تحلیل مبتنی بر داده به فرم‌های بصری قابل‌دسترسی است که بر تصمیمات تجاری مخاطبان شما تأثیر می‌گذارد. شما باید از حقایق تحلیلی درست استفاده کنید که مشتریان بالقوه شما را فریب می‌دهد، تاحدی‌که آن‌ها سریع در مورد پیشنهادهای شما اقدام کنند.

چگونگی انجام داستان‌پردازی داده‌ها به داستان‌ها، موضوعات، تصاویر و خلاقیتی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. وقتی از ابزارها و فناوری‌های پیشرفته برای جمع‌کردن معیارهای مختلف و آشکار کردن روابط بین آن‌ها استفاده می‌کنید، درواقع در حال ساخت یک جهان کامل از روایت‌ها هستید.

کاری که شما باید انجام دهید این است که یک یا دو روایت را انتخاب کنید، داده‌هایی را که از آن پشتیبانی می‌کند پیدا کنید و طرحی را بسازید که مفاهیم پیچیده را به شکلی ارائه دهد که شخص اکنون به‌خوبی آن موضوع برایش قابل‌درک باشد.

چرا به داستان‌پردازی داده نیاز دارید؟

داستان‌پردازی داده‌ها چیزی فراتر از یک روش جالب برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها، تجزیه‌وتحلیل‌ها و اطلاعات پیچیده شما است. این مزایای زیادی برای تجارت شما دارد.

1. توجه مخاطبان خود را جلب کنید

مردم تصاویر را ترجیح می‌دهند. بیش از 90٪ اطلاعات ذخیره‌شده در مغز ما به‌صورت تصویری است. ترکیب محتوای خلاقانه با تصاویر مرتبط باعث افزایش جذابیت در مقایسه با وبلاگ‌ها، مقالات و تصاویر سفید می‌شود که فقط از متن استفاده می‌کنند. استفاده از تجسم داده و ابزار تجزیه‌وتحلیل بصری به شما کمک می‌کند تا ارائه‌های تعاملی و جذاب بصری ایجاد کنید که بینش‌های عملی ارائه دهند. این به‌نوبه خود می‌تواند به محرک تبدیل کمک کند.

ترجیح مخاطب در مورد نحوه خواندن و استفاده از محتوا

جالب است ببینید ترجیح مخاطب در مورد نحوه خواندن و استفاده از محتوا، تغییر کرده است. در سال 2018 ، بیش از 60 درصد شرکت‌ها از تصاویر در بیش از 70 درصد محتوای خود استفاده کرده‌اند. این تعداد در سال 2019 به 74 درصد افزایش یافت.

این افزایش بیش از 10 درصدی فقط به ما نمی‌گوید که مخاطبان محتوای بصری را به محتوای کاملاً مکتوب ترجیح می‌دهند. همچنین به ما می‌گوید که شرکت‌های بیشتری در حال کشف پتانسیل داستان‌پردازی داده‌ها به‌عنوان ابزاری برای بازاریابی هستند.

2. به‌سرعت نکات کلیدی را به دست آورید

از طریق داستان‌پردازی داده‌ها، می‌توانید موضوعات پیچیده را به‌گونه‌ای ارائه کنید که به دانش فنی زیادی احتیاج نداشته باشد. با استفاده از ابزارها و فن‌های پیشرفته، می‌توانید اطلاعات مربوطه را ارزیابی، پیگیری و جمع‌آوری کنید. روندها و الگوهای داده را پیدا کنید، سپس آن‌ها را به‌عنوان بخشی از یک روایت تجسم کنید تا به تصمیمات تجاری کمک کنید.

زیبایی داستان‌پردازی داده‌ها این است که پردازش محتوای بصری در مقایسه با اعداد آسان‌تر است.

به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که فهرستی از بلندترین ساختمان‌های جهان ایجاد می‌کنید، اختلاف ارتفاع برج خلیفه (828 متر) و یک مرکز تجارت جهانی نیویورک (541 متر) دقیقاً به چشم نمی‌آید. احتمال زیادی وجود دارد که شما قبلاً از این متن به‌صورت تصویری عبور کرده باشید.

زیرا وقتی دو ساختمان را در یک اینفوگرافیک قرار می‌دهید، تشخیص تفاوت آسان‌تر می‌شود:

بلند‌ترین ساختمان‌های جهان

استفاده از داستان‌پردازی داده‌ها به‌عنوان بخشی از استراتژی محتوای شما، به شما کمک می‌کند تا نظر شما را به افرادی جلب کند که نمی‌توانند آن را با استفاده از اعداد خام آن را درک کنند.

3. بهتر تصمیم بگیرید (تا بر تصمیم دیگران تأثیر بگذارید)

ازآنجاکه پردازش تصاویر برای انسان آسان‌تر است، تجسم داده‌ها می‌تواند به ما در تصمیم‌گیری سریع‌تر و با دقت بیشتر کمک کند.

فرض کنید شما در حال محاسبه میزان بازگشت سرمایه (ROI) از دو مارک تجهیزاتی هستید که می‌خواهید خریداری کنید. گزینه A وعده بازگشت سرمایه از سال 1 به سال 4 را می‌دهد، درحالی‌که گزینه B تا سال 5 میزان بازگشت سرمایه بالاتر است. کدام‌یک را انتخاب می‌کنید؟

نمودار A&B

اگر فقط به متن نگاه کنید، اگر گزینه A را انتخاب کنید نمی‌توانم شما را سرزنش کنم، زیرا به‌طور متوسط ​​ROI در سال بالاتر است. اما وقتی بر اساس داده‌ها نمودار ایجاد می‌کنید، می‌بینید که گزینه B گزینه بهتری است زیرا جریان نقدی تجمعی تا سال 5 بیشتر است.

بسیار راحت است که وقتی می‌توانید تفاوت‌های آن‌ها را ببینید و بخوانید، تصمیم‌گیری کنید تا زمانی که فقط به صفحه خیره شده‌اید. داستان‌پردازی داده‌ها به مخاطبان شما این امکان را می‌دهد تا تفاوت‌های اساسی را فوراً ببینند.

4. بهتر داده‌های خود را مدیریت کنید

امروزه ماشین‌ها با سرعت زیاد داده‌ها را از منابع مختلف جمع می‌کنند. در یک فرایند صنعتی معمولی، صدها، حتی هزاران نقطه داده وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را ردیابی کنید تا تعیین کنید آیا فرایند نتایج موردنیاز شما را ایجاد می‌کند یا خیر.

بااین‌حال، با مقدار داده‌ای که روزانه جمع می‌کنید، به‌زودی فوراً خواهید فهمید که مدیریت مؤثر آن سخت می‌شود. وقتی قادر به مدیریت داده‌های خود نیستید، نمی‌توانید از آن‌ها برای بهینه‌سازی بیشتر استفاده کنید یا آن‌ها را در ارائه‌های خود بگنجانید. داستان‌پردازی داده‌ها به شما امکان می‌دهد داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کنید، آن‌ها را به‌گونه‌ای ارائه دهید که روند مدیریت را تسریع کرده و در وقت و هزینه سازمان خود صرفه‌جویی کنید.

5- داده‌ها افراد را به اقدام برمی‌انگیزد

یک اصل اساسی که خلاقان به اشتراک می‌گذارند این است که داستان همیشه بیش ازیک‌طرف دارد. وقتی داستان‌پردازی داده‌های خود را متناسب با مخاطب موردنظر خود تنظیم می‌کنید، باعث می‌شود داده‌های شما قابلیت بازپرداختی و تأثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

یک داستان داده خوب بینش‌هایی را برای مخاطبان شما فراهم می‌کند که آن‌ها را راضی به اقدام می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، وقتی کالای جدیدی را به بازار معرفی می‌کنید، معمولاً سه شکل ارائه خواهید داشت:

1. ابتدا برای سرمایه‌گذاران شرکت خود را که در موفقیت یا عدم موفقیت محصول شما سهیم هستند، ارائه خواهید داد.
این کار به‌منظور جلب مشارکت سهام‌دار در محصول جدید شماست، خواه ازنظر بودجه تحقیق و توسعه باشد یا کمک به تبلیغ آن. در این حالت، داستان داده شما باید بر روی خط اصلی تمرکز کند. با استفاده از داده‌های بازاریابی، شما قادر خواهید بود روندها را تشخیص داده و پیش‌بینی کنید چه مقدار به فروش می‌رسانید، چه مقدار محصول برای شما سود کسب می‌کند و چه مدت طول می‌کشد تا سهامداران بتوانند سرمایه خود را بازیابی کنند.

نمودار قیمت فروش محصولات خورشیدی

به‌طور مثال برای تجار فروش محصولات خورشیدی، این تجسم بسیار جذاب‌تر از بیان ساده درصد است.

2. دوم، شما باید ویژگی‌های محصول خود را به مشتریان فعلی خود اعلام کنید تا آن‌ها را متقاعد کنید تا محصول شما را بخرید. یک داستان‌پرداز خوب داده بر مزایای محصول جدید نسبت به محصول قدیمی تأکید خواهد کرد .

3. سوم، این موضوع را به مخاطبان گسترده‌تری که ممکن است از شما و محصولات شما مطلع نباشند اعلام کنید. در اینجا، شما باید مشتریان بالقوه را ترغیب کنید که آن‌ها به محصول شما نیاز دارند. استراتژی داستان‌پردازی داده‌های شما در اینجا باید بر روی نکات ضعف مشتری، چگونگی محصول شما برای حل آن‌ها و اینکه چرا ارزش خوبی دارد متمرکز شود.

در هر حالت، یک بینش عملی وجود دارد که منجر به نتیجه مطلوب می‌شود. به شرطی که داده‌هایی را انتخاب کنید که برای آن مخاطب خاص مناسب‌تر باشد.

چگونه می‌توان استراتژی داستان‌پردازی داده خوب را ایجاد کرد

داستان‌پردازی داده‌ها می‌تواند بر تصمیمات مخاطبان هدف شما تأثیر بگذارد. برای برقراری تعادل کامل بین داده‌ها و نوشتن خلاقانه، باید یک استراتژی را پیاده‌سازی کنید.

استراتژیک داستان‌پردازی داده

نمودار بالا روابط بین داده‌ها، روایت‌ها و تصاویر در بازاریابی را به ما نشان می‌دهد . یک روایت به توضیح داده‌ها و تصاویر کمک می‌کند تا خوانندگان با محتوا درگیر شوند و داده‌ها بینش متقاعد کردن مشتری برای انجام کاری را فراهم می‌کند. وقتی هر سه عنصر در یک تعادل کامل به هم می‌رسند، به ایجاد تغییر در شکل فروش، پروژه یا فرایند خرید یا CRO کمک می‌کنند.

CRO چیست و چگونه فروش را بیشتر می‌کند؟

در اینجا چند روش وجود دارد که می‌توانید از طریق داستان‌پردازی داده مؤثر، تعادلی بین روایت‌ها، تصاویر و داده‌ها برقرار کنید.

1. یک خط داستانی را باهدف مشخص درست کنید

یک داستان خوب داده دارای یک هدف مشخص است . این هدف به شما کمک می‌کند رویکردی را که انتخاب می‌کنید و چشم‌انداز مورداستفاده شما را تعیین کنید.

هنگامی‌که در مورد رویکرد و دیدگاه تصمیم گرفتید، وقت آن است که یک خط داستانی را تهیه کنید. طرح باید شامل یک مقدمه (مانند نقطه‌ضعف مشتری ) ، یک بدنه (اینجا جایی است که شما محصول یا خدمات خود را توصیف می‌کنید) و یک نتیجه‌گیری (مزایای نهایی استفاده از محصول خود).

درست مانند راه‌اندازی یک تجارت آنلاین که در آن هر حرکتی که انجام می‌دهید باید موردسنجش و محاسبه قرار بگیرد. هر کاری که شما هنگام تعریف خط داستانی داستان خود انجام می‌دهید باید با روایت شما همخوانی داشته باشد. اگر به نظر نمی‌رسد که یک عنصر بصری یا جمله نوشته‌شده مناسب باشد، مورد دیگری را پیدا کنید یا ایجاد کنید که داستان شما را به جلو ببرد.

2. یک روایت جذاب ایجاد کنید

مهم نیست که چقدر خلاقانه اطلاعات خود را بسته‌بندی می‌کنید، نباید مخاطبان شما را خسته کند! شما داستان‌پردازی داده را برای جلب‌توجه مشتریان بالقوه خود انجام می‌دهید و این شامل ایجاد یک داستان یا روایت داستانی است. درست مثل‌اینکه بهترین داستان‌ها طرح‌های هیجان‌انگیزی دارند، داستان داده‌های شما نیز باید جذاب، مجاب‌کننده و دلربا باشد.

شما می‌توانید به مخاطبان خود اجازه دهید داستانی را که می‌بیند انتخاب کنند! با استفاده از تجزیه‌وتحلیل داده‌های اکتشافی (EDA) و تجسم تعاملی، می‌توانید مخاطبان خود را درگیر محتوای خود کنید.

به‌عنوان‌مثال، برنامه MyEarth ، موجود در Google Play به شما امکان می‌دهد رد پای کربن روزانه خود را ردیابی کنید. جدا از اینکه به شما اجازه می‌دهد میزان مصرف آب یا بازیافت خود را پیگیری کنید، به شما امکان می‌دهد یک خرس قطبی مجازی را که در یک قطعه شناور یخ محبوس شده است ذخیره کنید. با کاهش تولید دی‌اکسید کربن، کوه یخ بزرگ‌تر می‌شود و خرس قطبی را از قرق شدن در دریای آزاد نجات می‌دهید.

My Earth App

 

3. اجازه دهید داده‌ها داستان را بیان کنند

درحالی‌که می‌خواهید داستان داده‌های شما جذاب و مجاب‌کننده باشد، باید بی‌طرف باشید . موارد مستندی وجود دارد که کسب‌وکارها داده‌ها را متناسب با روایت‌های موردنظر خود دست‌کاری می‌کنند. درحالی‌که اعداد در این مطالعات دست‌نخورده باقی‌مانده بودند، نحوه ارائه آن‌ها مخاطبان را به نتیجه نادرستی می‌کشاند.

یک مورد بدنام دست‌کاری داده‌ها شامل موارد COVID-19 در ایالت جورجیا ایالات‌متحده است. مقاله‌ای در مجله آتلانتا بازگو می‌کند که چگونه داشبورد رسمی COVID داده‌ها را به ترتیب غیر زمانی نشان می‌داد که گویی کاربران را به این باور می‌برد که روند ویروس رو به کاهش است:

سوتی در مقاله‌ای از مجله آتلانتا

خطای فوق فقط یکی از اشتباهاتی بود که کاربران داشبورد کشف کردند. احساس کلی وجود داشت که داده‌ها با دقت کافی کنترل نمی‌شوند. بسیاری از کاربران حتی بر این باور بودند که در تلاش است داده‌ها متناسب با روایتی باشد که با آنچه درواقع جریان داشت فاصله داشته باشد.

چگونه می‌توانید مرتکب همان خطاها نشوید؟

وقتی شما تجسم داده‌ها و داستان‌پردازی را انجام می‌دهید، اعتبار شما به خطر می‌افتد. حفظ عینیت و پایبندی به حقایق به شما کمک می‌کند تا اعتبار برند خود را حفظ کنید .

4. مخاطبان خود را بر اساس سطح درک موضوع تقسیم‌بندی کنید

یک داستان خوب داده تنها در صورتی مؤثر خواهد بود که به زبان یا شکلی ساخته شود که مخاطب آن را درک کند. این به این معنی است که شما ممکن است نیاز داشته باشید تا داستان‌پردازی داده را به بخش‌های مختلف برای سطح‌های متفاوت تقسیم کنید.

فقط با یک داستان نمی‌توانید همه را راضی کنید. وقتی با داستان‌های داده سروکار دارید، باید آماده‌باشید که بیش از یک داستان ایجاد کنید یا از بیش از یک مجموعه داده استفاده کنید تا به همه مخاطبان بالقوه خود برسید.

5. نمایش تصویری مناسب را انتخاب کنید

مدت‌هاست که تصاویر نقش اساسی در کمپین‌های بازاریابی محتوا دارند . اکنون با افزایش محبوبیت اینفوگرافیک ها، گزینه دیگری برای روایت داستانی پیش رودارید.

اینفوگرافی زیر به شما نشان می‌دهد که چرا محتوای بصری در انتقال اطلاعات بسیار مؤثر است:

اینفوگراف علت مهم بودن محتوای بصری

به‌عنوان یک داستان‌نویس داده، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید. در اینجا انواع مختلف تجسم وجود دارد که می‌توانید برای پیشبرد خط داستانی خود استفاده کنید:

اینفوگرافیک ها

وقتی حقایق و ارقام نتوانند آنچه را که دقیقاً می‌خواهید بگویید ارائه دهند، تصاویر به صحنه می‌آیند! می‌توانید اطلاعات دقیق را با نمایش تصویری گویا نمایش دهید.

نمودار میله‌ای

اگر می‌خواهید مقایسه‌ای بین دو شکل را در یک بازه زمانی مشخص نشان دهید، نمودارهای میله‌ای می‌تواند یک انتخاب عالی باشد. آن‌ها اشکال روشنی از تصویر گرافیکی هستند که به بینندگان کمک می‌کنند ارزش نسبی را درک کنند.

نمودارهای پای

نمودارهای پای انتخابی ایده آل برای نمایش قطعات مختلف معمولاً در یک نمودار دایره‌ای است. لازم نیست کاملاً دایره‌ای باشند. درواقع، شما می‌توانید از اشکال مختلف استفاده کنید. آنچه مهم است این است که تمام نقاط داده دسته شما به یک رقم قابل‌تشخیص تبدیل شود.

نمودارهای خطی

مثالی از نمودار خطی

از نمودارهای خطی برای نشان دادن تغییرات در بازه زمانی به‌عنوان یک سری از نقاط مرتبط با بخش‌های خطی در دو محور استفاده کنید. آن‌ها در تعیین همبستگی بین 2 مجموعه مقادیر که یکی از آن‌ها همیشه به دیگری وابسته است، کمک می‌کنند.

 

جداول

ممکن است لازم باشد داده‌های خود را در قالب جدول‌بندی شده نمایش دهید. استفاده از رنگ‌های روشن، طرح‌های متنوع و قالب‌بندی مناسب به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مهم را برجسته کنید.

کروپلت و نقشه‌های حرارتی

Choropleth و نقشه‌های حرارتی نوعی نقشه موضوعی با مناطق طرح دار یا رنگی متناسب با متغیرهای آماری هستند. به‌عنوان‌مثال، در نقشه جمعیت از رنگ‌های تیره‌تر برای نشان دادن تراکم بیشتر جمعیت استفاده خواهد شد.

6. محصول نهایی را آزمایش و ویرایش کنید

برای تعریف یک داستان داده غنی و بی‌عیب و نقص برای مخاطب هدف خود، باید آن را آزمایش کنید و ویرایش کنید. به‌طورمعمول از دو آزمون برای سنجش پاسخ احتمالی مخاطب استفاده می‌شود:

به یاد داشته باشید، اگر داستان‌نویسی جذاب نباشد و به محتوای شما رنگ اضافه نکند، جذابیت بصری ندارد.

برای رسیدن به اهداف خود از داستان‌پردازی داده‌ها استفاده کنید.

اینکه آیا شما برای کاربران نهایی، خوانندگان، مدیرعامل‌ها یا پیروان فناوری می‌نویسید فرقی ندارد اما داستان‌پردازی خوب داده، داده‌های گیج‌کننده یا خسته‌کننده را به تصاویر جذاب تبدیل می‌کند که به خاطر سپرده می‌شوند، بر تصمیمات تأثیر می‌گذارند و اقدامات را تحریک می‌کنند.

داستان‌پردازی داده‌ها همیشه باید با احترام شروع شود. چه برای داده‌ها و چه برای خوانندگان شما. اجازه دهید داده‌ها روایت شما را پیش ببرند و از تصاویر استفاده کنید تا مخاطبان خود را قادر به تصمیم‌گیری آگاهانه کنید.

منبع: سایت Worldstream

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =