اگر قبلاً سئو کار نکرده‌اید بدانید که همین حالا زمان یادگیری و شروع کار با آن است. یادگیری سئو برای شما مزایای بسیار زیادی خواهد داشت. چه به دنبال این باشید که یک شغل در حوزه دیجیتال مارکتینگ پیدا کنید و چه به دنبال سئو کردن وبسایت شخصی خود باشید. اگر می‌خواهید که مشتریانتان شما را در بستر وب دنبال کنند باید بدانید که نیازمند سایتی هستید که با استفاده از سئو در رتبه‌های بالا قرار بگیرد. حال برای به‌دست‌آوردن رتبه بالا سؤالات زیر به ذهنمان می‌رسد:

 

در این مقاله با 7 مرحله برای راه‌اندازی و پیاده‌سازی سئو آشنا خواهیم شد که باعث افزایش رتبه سایت شما می شود.اگر یادگیری برای شما با تماشای ویدئو راحت‌تر و مؤثرتر است پیشنهاد می‌شود روی پیوند زیر کلیک و ویدئو را تماشا کنید.

آموزش سئو به مبتدیان را چطور آغاز کنیم؟

 

چگونه شروع به یادگیری سئو کنیم؟

آموزش سئو

تصور کنید که یک سایت جدید برای خود راه‌اندازی کرده‌اید و می‌خواهید که وب‌سایتتان در نتایج جستجو نمایش‌داده‌شده و موردتوجه بازدیدکنندگان قرار بگیرد برای این کار می‌توانید افکار و دیدگاه‌های خود را با جهان پیرامون خود به اشتراک بگذارید می‌دانید که عصری که در آن بسر می‌بریم عصر تکنولوژیست و با نام دهکده جهانی شناخته می‌شود پس انجام این اشتراک‌گذاری کاری سخت و طاقت‌فرسا نخواهد بود و کمک شایانی به دیده‌شدن سایت شما خواهد کرد. حال مشکل اینجاست که چگونه این کار را انجام دهیم. برای حل این مشکل به سراغ آموزش سئو می‌رویم و با هم مراحل یادگیری سئو را دنبال می‌کنیم.

 

1.افزونه yoast seo را نصب کنید

آموزش سئو

اگر برای مدیریت محتوای سایتتان از وردپرس استفاده می‌کنید، نصب این افزونه از اولین کارهایی خواهد بود که برای پیاده‌سازی سئو باید انجام دهید. افزونه yoast seo این امکان را به وب‌سایت شما می‌دهد که کاربر با یک سرچ ساده بتواند شما را پیدا کند به‌عبارتی‌دیگر قابلیت دیده‌شدن بیشتر را به شما می‌دهد.

این افزونه به برخی مسائل فنی سئو سایت شما رسیدگی خواهد کرد و شمارا از مشکلات محتوایتان مطلع خواهد کرد علاوه بر این به شما کمک می‌کند که سایتتان را به‌گونه‌ای طراحی کنید که راحت‌تر توسط گوگل شناخته و رتبه‌بندی شوید. نسخه رایگان و غیر رایگان این افزونه موجود است که اگر تازه‌کار هستید و به‌تازگی کارتان را شروع کرده‌اید نسخه پیشنهادی برای شما نسخه رایگان خواهد بود اما در صورت تمایل به استفاده از نسخه غیر رایگان آن، دانستن اینکه با استفاده از این نسخه در زمانتان صرفه‌جویی خواهید کرد خالی‌ازلطف نیست.

2.اولین لینک خارجی خود را بکار ببرید

همان‌طور که قبل از دویدن باید راه‌رفتن را آموخت در آموزش سئو در می‌یابیم برای رتبه‌بندی و دیده‌شدن سایتتان به‌وسیله گوگل، ابتدا گوگل باید از وجود سایت شما مطلع شود. برای اطلاع دادن به گوگل می‌توانید حداقل یک پیوند خارجی که به سایتتان اشاره می‌کند را در محتوای خود بکار ببرید. علت این است که گوگل مجهز به ربات‌هایی است که تمام صفحات سایت‌ها و لینک‌های ذکر شده در آنها را بازدید و بررسی می‌کند و سپس آنها را در یک دیتابیس بزرگ به نام index ذخیره می‌کند بنابراین اگر می‌خواهید وارد index شوید حداقل به یک پیوند خارجی نیاز دارید پس اطمینان حاصل کنید که حتماً این پیوند را از یک سایت خارجی دریافت می‌کنید.

3.می‌خواهید به چه رتبه‌ای برسید؟

برای اینکه بدانیم می‌خواهیم چه رتبه‌ای کسب کنیم بهتر است از موارد زیر اطمینان حاصل کنیم:

تا جایی که برایتان امکان‌پذیر است از سلایق و رفتار مخاطبان خود اطلاعات جمع‌آوری کنید. موارد نام‌برده و دیگر فعالیت‌هایی که در این مرحله انجام می‌شوند برای دستیابی به کلمه کلیدی به کار برده می‌شوند. دستیابی به کلمه کلیدی مناسب مهم و نسبتاً سخت است. البته لازم به ذکر است که برای راحت کردن سختی آن از ابزارهایی به‌عنوان کمک استفاده می‌شود که می‌توانند رایگان یا غیر رایگان باشند. شما می‌توانید برای به‌دست‌آوردن کلمات کلیدی از این ابزارها بهره ببرید ولی نمی‌توانید تمام فرایند جستجو و انتخاب کلمه کلیدی را برعهده این ابزارها بگذارید و باید حتماً به مخاطبان و کلماتی که آنها برای سرچ استفاده می‌کنند توجه کرده و درباره آن تفکر کنید.

برای استفاده از کلمات کلیدی که جمع‌آوری کرده‌اید باید حتماً تحلیل و تجزیه نتایج صفحات جستجو  را نیز لحاظ کنید و تایمی را به این موضوع اختصاص دهید چون از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر تمام مراحل تحقیقات کلمه کلیدی را به‌درستی انجام دهید لیستی عالی از کلمات کلیدی موردنظرتان برای کسب رتبه دلخواهتان به دست خواهید آورد.

4.اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید

آموزش سئو

دسترسی به رتبه خوب و رتبه نسبتاً بالا برای سایتی که تازه شروع به کارکرده است امری دشوار خواهد بود اما با دنبال کردن آموزش سئو این امر محقق خواهد شد. سایت‌های قدیمی دارای سابقه هستند و اعتبار خوبی برای خود ایجاد کرده و پیوندهای خارجی فراوانی نیز دارند. این به این معنی است که ربات‌های گوگل بازدیدهای بیشتری از سایت‌های قدیمی به عمل می‌آوردند و رتبه خوبی در صورت داشتن معیارهای گوگل کسب خواهند کرد.

برای رتبه‌بندی یک سایت جدید، باید صبور بوده و به یاد داشته باشید که برخی اصطلاحات برای جستجو به دلیل رقابت شدید از دسترس سایت‌های جدید خارج می شوند. تلاش برای رسیدن به رتبه خوب برای یک سایت جدید به دلیل رقابت شدید در https://yoast.com با سختی همراه است.

اگر به‌تازگی کار با سایتتان را آغاز کرده‌اید، سعی کنید از کلمات کلیدی برای رسیدن به رتبه موردنظرتان استفاده کنید که طول بیشتری داشته باشند. کلمات کلیدی Long Tail کلماتی هستند که از طول بیشتری برخوردارند و رقابت‌پذیری کمتری نسبت به کلمات کلیدی head دارند. بعد از مدتی که کارتان را با کلمات کلیدی Long Tail جلو بردید و به رتبه رسیدید می‌توانید از کلمات کلیدی head  استفاده کنید.

5.پیوند داخلی ایجاد کنید

همان‌طور که قبلاً در مرحله 2 آموزش سئو بیان شد ربات‌های گوگل پیوندها را دنبال می‌کنند پس می‌توان نتیجه گرفت که پیوندهای داخلی سایت شما و ساختار آن را نیز دنبال می‌کنند. در سایتتان به دنبال پیوند داخلی گشته و آن را پیدا کرده و ساختار سایتتان را بررسی می‌کنند که این ساختار مانند راهنمایی برای گوگل است پس مطمئن شوید که پیوندهای داخلی‌تان از نظر ساختار بی‌نقص باشند چون این کار کمک شایانی به رتبه‌بندی سایت شما خواهد کرد.

اگر سایت شما جدید است احتمالاً محتوای زیادی در سایتتان موجود نیست و در این زمان است که شما یک تایم طلایی برای فکرکردن به ساختار دارید. با ذکر یک مثال بهتر متوجه خواهید شد. تصور کنید که یک کمد لباس جدید دارید و خرید لباس را شروع نکرده‌اید پس زمان مناسبی است به این فکر کنید که چه چیزهایی را در قفسه بالایی، چه چیزهایی در پشت کمد، چه چیزهایی در کشوها و….قرار دهید؛ بنابراین بهتر است تصمیم بگیرید که کدام صفحه برایتان مهم‌ترین است. صفحاتی که می‌خواهید با آنها به رتبه‌بندی برسید را شناسایی کنید و اطمینان حاصل کنید که این صفحات بیشترین تعداد پیوند داخلی را دارا باشند.

6.نوشتن را آغاز کنید

آموزش سئو

برای رتبه‌بندی به محتوا نیاز دارید. یکی از مهم‌ترین مراحل شروع کار با سئو و یادگیری آن، نوشتن مطالب جذاب برای اصطلاحاتی است که کاربران برای پیداکردن شما جستجو می‌کنند. تجزیه‌وتحلیل محتوا در افزونه yoast seo به شما در نوشتن این محتوا و مطالب کمک خواهد کرد. با این افزونه شما متنی خواهید نوشت که قابل خواندن و از نظر سئو مناسب و قابل‌قبول است.

هنگام نوشتن اطمینان حاصل کنید که در محتوای خود از کلمات کلیدی استفاده کرده‌اید معمولاً استفاده در عناوین، معرفی و نتیجه‌گیری بسیار سودمند خواهد بود. بعد از نوشتن متن باید عنوان سئو و meta description را بهینه کنید که افزونه yoast seo در تمام این کارها به کمک شما خواهد شتافت.

7.پیوندسازی کنید

آموزش سئو

پیوندهای خارجی برای قرارگرفتن در جایگاه مناسب در موتورهای جستجو اهمیت بسیار زیادی دارند اما به‌دست‌آوردن این پیوندها فرایند سختی را جلوی روی شما خواهد گذاشت. اطمینان حاصل کنید محتوایی که می‌نویسید برای کاربران جذاب باشد تا آن را به اشتراک بگذارند و به‌عنوان منبع به آن پیوند بدهند.

ایده‌های اورجینال و محتوای ارزشمند این شانس را برای شما فراهم می‌کند تا کاربران به محتوایتان علاقه‌مند شده و آن را به اشتراک بگذارند. البته می‌توان اضافه کرد که ملاقات حضوری با مدیران سایت‌ها و مطلع کردن آن‌ها از سایت عالی و محصولات مناسب و با کیفیت شما، می‌تواند یک استراتژی مناسب برای به‌دست‌آوردن پیوند خارجی باشد. پس بهتر است که درباره استراتژی موفقیت‌آمیز پیوندسازی به مطالعه بیشتر بپردازید و ابتدا بیاموزید که لینک‌سازی چیست.

مراحل گفته شده در آموزش سئو را دنبال کنید تا یک شروع جانانه و به‌یادماندنی در سئو داشته باشید. آن چیزی که در ادامه به شما کمک خواهد کرد دوره سئو برای مبتدیان است. این دوره به‌سرعت یادگیری شما می‌افزاید و شما در مدت‌زمان کوتاهی به رتبه‌بندی گوگل دست پیدا خواهید کرد و نحوه بهینه‌سازی موتورهای جستجو را نیز خواهید آموخت.

 

بعدازاین چه باید کرد؟

حقیقت این است که سئو بیشتر از 7 مرحله است و این 7 مرحله فقط برای شروع هستند. برای اینکه رتبه خوبی را برای طولانی‌مدت در موتورهای جستجو کسب کنید و افزایش رتبه داشته باشید، باید به‌سختی تلاش کنید و راه پر پیچ و خمی در انتظار خواهید داشت. در آموزش سئو می‌آموزید که محتوای شما باید جذاب، با کیفیت و قابل خواندن باشد.

ساختار سایتتان باید بی‌نقص باشد و این امر زمانی مشکل‌ساز می‌شود که سایتتان شروع به رشد کند در این زمان بی‌نقص نگه‌داشتن ساختار سایتتان کاری دشوار خواهد شد. همچنین شما باید به‌صورت مداوم برای به‌دست‌آوردن پیوند خارجی تلاش کنید و تنها چیزی که می‌تواند تضمین‌کننده این راه برای طولانی‌مدت باشد این است که مخاطبانتان از بازدید سایتتان لذت ببرند و جذب محتوا و مطالبتان شوند بنابراین اگر می‌خواهید بالاترین رتبه‌بندی را کسب کنید، مطمئن شوید که سایتتان بهترین است و امید ما این است که در این راه موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =