نتایج نظرسنجی انجام‌شده روی 2000 سئوکار سایت نشان داده است که بیش از 50% آن‌ها نمی‌دانند گوگل چه عناوینی را برای هدینگ H1 پیشنهاد می‌کند.

مباحثه‌هایی که اخیراً در شبکه‌های اجتماعی اتفاق افتاده‌اند نشان می‌دهند که اختلاف‌نظر قابل‌توجهی در استفاده از عناصر عنوان (H1وH2)وجود دارد. علی‌رغم راهنمایی‌های گوگل درباره استفاده از عناصر عناوین، صنعت سئو هنوز نمی‌تواند درباره نحوه استفاده از تگ H1 به توافق برسد.

یک نظرسنجی غیررسمی در توییتر با نزدیک به 2000 رأی نشان می‌دهد بیش از نیمی از سئوکار ها از توصیه‌های گوگل درباره عنوان‌ها آگاهی ندارند.

آیا گوگل استفاده از یک عنوان H1 را برای سئو پیشنهاد می‌کند؟

TAG H1

سیروس شپارد (CyrusShepard) یک نظرسنجی انجام داد و این سؤال را مطرح کرد که با توجه به راهنمایی‌های گوگل استفاده از چند هدینگ H1 پسندیده است؟ باکمال تعجب تقریباً شصت درصد از پاسخ‌دهندگان اظهار داشتند که گوگل فقط یک عنوان H1 را برای یک صفحه وب توصیه می‌کند. حال باید از خود سؤال کنیم اگر استفاده از یک عنوان H1 پاسخ سؤال پرسیده شده نیست پس باید از چند عنوان H1 استفاده کنیم؟

توصیه رسمی گوگل در مورد تعداد عناوین H1

آیا گوگل استفاده از یک عنوان H1 را توصیه می‌کند؟

جواب منفی است.

جان مولر از گوگل در مجمع کارکنان به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید ناشران آزادند از هر تعداد عنوان H1 در هرزمانی که می‌خواهند بدون هیچ محدودیتی استفاده کنند و در ادامه افزود که سایت شما بدون هیچ عنوان H1 یا با پنج عنوان H1 می‌تواند به رتبه خوبی در گوگل دست پیدا کند.

گوگل حتی ویدیویی را با این موضوع خاص منتشر کرده است تا این تفکر که گوگل فقط یک عنوان H1 را توصیه کرده و می‌پذیرد را از بین ببرد. برای تماشای ویدیو گفته‌شده روی پیوند زیر کلیک کنید:

https://www.youtube.com/embed/zyqJJXWk0gk?feature=oembed

در این ویدئو جان مولر می‌گوید:

“سیستم‌های ما برای پشتیبانی از چندین هدینگ H1 در صفحه مشکلی ندارند”

سئوکاران نمی‌توانند در استفاده صحیح از عناوین موافقت کنند

شواهد حاصل از بحث های آنلاین در گروه های جستجوگر فیس بوک نشان می‌دهد که اختلاف‌نظر گسترده‌ای در مورداستفاده صحیح از عناوین وجود دارد. برخی از صنعت سئو به ایده‌هایی که مربوط به اوایل دهه 2000 هستند وفادارند و برخی دیگر اظهار داشتند که گفته‌های جان مولر کاملاً درست نیست.

تگ‌های عناوین موضوعی بسیار اساسی در سئو است که با توجه به توضیحات متعدد گوگل هنوز افراد زیادی در مورد آن به‌اتفاق نظر نرسیده و یک‌صدا نیستند.

عنوان سرچ SEO یک موضوع آنلاین بحث‌انگیز است.

استفاده از چندین تگ H1?

سئوکاران می‌گویند برچسب H1 از H3، H2 و غیره مهم‌تر است

برخی در صنعت سئو گفتهٔ جان مولر مبنی بر استفاده از بیش از یک هدینگ H1 را تصدیق می‌کنند اما اصرار نیز دارند که هدینگ H1 از بقیه هدینگ ها مهم‌تر هستند. این سخن شاید در سال 2000 درست می‌بود اما در دهه حاضر این‌طور نیست.

اوایل گوگل از سرنخ‌هایی برای درک صفحات وب استفاده می‌کرد

در اوایل سال 2000 گوگل از عناوین به‌عنوان سرنخ‌هایی برای شناسایی اینکه صفحات دربارهٔ چه هستند استفاده می‌کرد همچنین محتوای بالای صفحه را به این دلیل که اغلب نویسندگان هدف خود را از نوشتن مقاله در ابتدای صفحه ذکر می‌کردند، مهم‌تر می‌دانست.

کلماتی که با حروف درشت، کج و نوشتار با فونت‌های بزرگ‌تر (با استفاده از برچسب قدیمی HTML 4 Font) نوشته می‌شدند نیز به‌عنوان سرنخ‌هایی برای پی بردن به اینکه محتوایی صفحه دربارهٔ چیست استفاده می‌شدند.

برخی از این عوامل رتبه‌بندی، بخشی از مقاله تحقیقی Google PageRank بودند که در سال 1998 منتشر شد و بخشی دیگر در مقالات بعدی انتشار یافت که توسط کارمندان گوگل در بیانیه‌ها فاش شد.

نکته این است که عناوین و عناصر دیگر به‌عنوان سرنخی درباره اینکه یک صفحه وب درباره چیست مورداستفاده قرار گرفت. در سال 2012 گوگل از جستجوی سرنخ‌هایی که نشان می‌داد موضوع یک صفحه وب چیست فاصله گرفت.

نمودار دانش

در این تاریخ بود که Google جهت جدیدی را با استفاده از نمودار دانش برای درک این‌که صفحات مربوط به چه هستند اعلام کرد. نمودار دانش به Google درک عمیق‌تری از موارد موجود داده است تا بتواند از جستجوی سرنخ در توالی کلمات (رشته‌های داده) فاصله بگیرد.

گوگل این موضوع را در مقاله‌ای با عنوان معرفی نمودار دانش: Things, Not Strings اعلام کرد.

اعلامیه گوگل اذهان دارد:

” نمودار دانش اولین گام حیاتی برای ساخت نسل بعدی جستجو است که به هوش جمعی وب نفوذ می‌کند و جهان را کمی بیشتر از دیدی که مردم به آن دارند درک می‌کند.”

پس از اعلام به‌روزرسانی Google Hummingbird در سپتامبر 2013، Google عملیات انتقال به‌سوی یک‌زبان طبیعی‌تر برای درک مطالب، محتوا و سؤالات جستجو را آغاز کرد. در ماه سپتامبر گوگل در پستی از وبلاگش اعلام کرد که می‌توانید برای مقایسه بین اشیا، با برنامه جستجوی گوگل و باقی چیزهای جالبی که بیشتر تکیه بر دانش اشیا دارند و نه سرنخ‌هایی از موضوع، صحبت کنید.

به‌روزرسانی گفته‌شده برای 8 سال پیش بود و حالا پردازش زبان طبیعی پیشرفت کرده است به‌طوری‌که گوگل دیگر برای پی بردن به موضوع یک مقاله و صفحه به سرنخ‌ها متکی نیست. در سال 2021 گوگل می‌تواند به‌راحتی موضوع را شناسایی کرده و آن را به پرسشی برای جستجو تبدیل کند.

این کار بسیار پیچیده‌تر از انطباق دادن یک کلمه کلیدی سؤالات جستجو شده با کلمه کلیدی یک صفحه وب است. به همین دلیل است که مولر به سئوکاران گوشزد کرده است که مهم نیست از چند هدینگ H1 استفاده می‌کنند. تنها هدفی که عنوان دارد، نشان دادن ارتباط داشتن با بخشی از محتوا است.

در سال 2001 روش‌هایی وجود داشت تا سرنخ‌ها را به اطلاع گوگل برسانیم اما این برای گذشته است. گوگل دیگر مطابقت کامل کلمات کلیدی را در نتایج جستجو انجام نمی‌دهد چون زبان طبیعی و فن‌آوری‌های هوش مصنوعی به گوگل اجازه می‌دهد تا درک کند که یک صفحه در مورد چیست به‌خصوص اگر به‌خوبی با استفاده مناسب از عناصر پیشرو سازمان‌دهی شده باشد.

هدینگ H1 هیچ قدرت جادویی برای رتبه‌بندی ندارد

بیانیه جان مولر صریحاً می‌گوید که یک سایت بدون تگ H1 یا با پنج تگ H1 می‌تواند به رتبه‌بندی خوبی برسد. این بدان معناست که اهمیت بیشتری به تگ H1 داده نمی‌شود. مولر همچنین در مجمع دیگری اظهار داشت که اگر از H2 یا H1 به‌جای هم استفاده کنید می‌توانید به رتبه خوبی دسترسی پیدا کنید.

جالب است بدانید جان مولر در پاسخ به این سؤال که “آیا صفحه‌ای بدون عنوان H1 همچنان برای کلمات کلیدی که در عنوان H2 است رتبه‌بندی می‌شود یا خیر” می‌گوید: بله امکان‌پذیر است. مولر در ادامه گفت عناوین موجود در یک صفحه (نه‌فقط H1 بلکه کلیه عناوین) به گوگل کمک می‌کند که بفهمد آن بخش از محتوا چیست؛ بنابراین عناوین موجود در یک صفحه تنها عامل رتبه‌بندی ما نیستند اما به ما کمک می‌کند تا محتوای صفحه را بهتر درک کنیم. برای رتبه‌بندی فقط به محتوا توجه می‌کنیم اما گاهی اوقات داشتن یک عنوان واضح در یک صفحه، اطلاعات بیشتری راجع به آن قسمت به ما می‌دهد.

تگ‌های عناوین همچنان به خواننده‌ها سیگنال‌های قوی‌ای درباره اینکه موضوع مقاله یا صفحه چیست می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید.

Google: Heading Tags are a Strong Signal

سؤال انحرافی؟

سؤال گفته‌شده در ابتدای مقاله بر پایه نوعی انحراف بود. راهنمای سئوی گوگل چیزی درباره تگ‌های H1 نگفته است؛ بنابراین یکی از جواب‌هایی که می‌توان به این سؤال که آیا گوگل تنها یک تگ H1 را پیشنهاد می‌کند داد این است که خیر گوگل این پیشنهاد را نمی‌دهد اما جان مولر توضیحاتی درباره عناصر عناوین گفته است که نباید آن‌ها را نادیده گرفت.

روش صحیح استفاده از عناوین چیست؟

طبق عقیده شخصی ممکن است برخی افراد موافق نباشند که استفاده از چندین عنوان H1 مشکلی ندارد. به عقیده آن‌ها بهتر است از عناصر عناوین همان‌طور که در ابتدا تصور شده‌اند که دارای ساختار سلسله مراتبی است که سطح اهمیت را نشان می‌دهد، استفاده شود.

این بدان معنی است که یک H1 در صفحه نشان می‌دهد که کل صفحه وب مربوط به چه چیزی است و بقیه عناوین به دنبال ساختار سلسله مراتبی با H2 برای هر بخش از مبحث و سایر زیرمجموعه‌ها با H3 نشان داده شوند و اگر زیر موضوع دارای زیر موضوعات دیگر باشد تا H4 پایین می‌آید.

افرادی که از چندین تگ H1 استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند که این موضوع ممکن است تأثیر منفی روی کسانی که با screen readers از صفحه وب بازدید می‌کنند بگذارد.

 استفاده از عناوین برای کمک به رتبه‌بندی کلمات کلیدی

در حدود سال‌های 2001 تا 2005 پاداشی برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی با تگ‌های عناوین وجود داشت و استفاده از کلمات کلیدی در عناوین ضروری بود؛ اما حتی اگر ما در عصر هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی باشیم به هر دلیلی این عادت مخصوص در نظر گرفتن H1، به‌عنوان یک اصل مهم ادامه پیداکرده است.

برخی از جستجوها را در Google انجام دهید و خواهید دید که این نوع چیزها دیگر اهمیتی ندارند. خواهید دید که سایت‌های دارای بالاترین رتبه‌بندی به دلیل مرتبط بودن با موضوع رتبه‌بندی می‌شوند نه به این دلیل که یک عبارت کلیدی دقیق در برچسب‌های عناوین خود دارند.

بنابراین در پایان مهم است که بدانید باید به‌طور دقیق موضوع مقاله را با عناوین خود توصیف کنید و از عناوین برای توصیف آنچه در یک بخش از محتوا است استفاده کنید. این کار به Google کمک می‌کند تا مطالب را بهتر درک کند زیرا در سال 2021 گوگل کلمات کلیدی را مانند گذشته در سال 2001 رتبه‌بندی نمی‌کند. امروز Google در حال رتبه‌بندی محتوا است نه کلمات کلیدی. چیزی که مهم است این است که به‌کل صفحه ازنظر “این چه چیزی است؟” و در مورد چگونگی ارتباط هر بخش با موضوع کلی فکر کنیم.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 12 =