تبلیغات یکی از راه‌های جذب کاربر یا مشتری برای سایت‌های گوناگون است که با هزینه‌هایی همراه است که معمولاً ارقام قابل‌توجه و بزرگی را شامل می‌شود. تبلیغات انواع مختلفی دارد: تبلیغات کلامی، تبلیغات کاغذی، تبلیغات بنری، تبلیغات اینترنتی و…. . با مرور کردن چگونگی انجام این تبلیغات متوجه هزینه زیاد آنها در مقابل ورودی کمشان خواهیم شد. در سراسر ایران میزان استفاده از اینترنت برای جستجو کردن، به‌ویژه موتور جستجوی گوگل بسیار محبوب و رایج شده است بنابراین میزان ورودی سایت ما از طریق سرچ در گوگل بسیار بالا خواهد بود. می‌توانیم برای اول کردن سایتمان در نتایج جستجوی گوگل، با گوگل وارد مذاکره شده و جایگاه اول را در ازای پرداخت مقدار معینی پول، از آن خود کنیم اما اگر بخواهیم این کار را با روش رایگان انجام دهیم باید به سئوی سایتمان اهمیت بدهیم. سئو یکی از راه‌های ارزان و آسان برای رسیدن به نتایج اول در جستجوی گوگل است.

گوگل در سال‌های اخیر رو به هوشمند شدن بیشتر می‌رود و برای سئو قوانینی در نظر گرفته است. در واقع در گوگل 200 فاکتور وجود دارد که با رعایت کردن تعداد زیادی از آنها به صفحه اول جستجوی گوگل راه پیدا خواهید کرد و متعاقباً میزان درآمد و بازدیدتان افزایش قابل‌توجهی خواهد داشت.

ارتقا رتبه سایت

حال سؤالی که در ذهنمان روشن می‌شود این است که حداقلی‌ترین زمان ممکن برای افزایش رتبه گوگل سایتمان از طریق سئو چقدر است؟ آیا می‌توان در 30 روز با استفاده از سئو به نتیجه اول جستجو رسید؟

پاسخ این است: غیرممکن نیست و گاهی اوقات می‌توان در 30 روزبه این جایگاه رسید. چطور؟ در ادامه خواهیم فهمید.

اگر سایتی را به‌تازگی راه‌اندازی کرده‌اید نباید توقع رسیدن به رتبه اول گوگل را در ماه‌های ابتدائی کار خود داشته باشید. برای بیشتر سایت‌های جدید این سخن صدق می‌کند اما با تلاش سخت و رعایت برخی نکات، در 30 روزبه آن جایگاه خواهید رسید. البته لازم به ذکر است اگر تمامی نکات را رعایت و شرایط را مساعد کردید و به رتبه 1 رسیدید هیچ تضمینی وجود ندارد که برای همیشه در همان رتبه باقی بمانید برای ماندن در این جایگاه باید به طور مداوم روی سئو سایت خودکار کنید.

چه معیارهایی برای قرارگیری سایت در صفحه اول گوگل تعیین‌کننده هستند؟

برای راه‌اندازی هر سایت در ابتدا به این فکر فرو خواهیم رفت که چه دامنه‌ای برای کسب‌وکار ما مناسب است به‌طوری‌که هم از نظر گوگل و هم از نظر تجربه کاربری مورد قبول واقع شود. باید توجه داشته باشیم که یکی از مهم‌ترین معیارهای گوگل برای رتبه‌بندی سایت شما، دامنه سایتتان است که بهتر است با کلمه کلیدی که قصد دارید با آن صفحه اصلیتان را سئو کنید هم‌راستا و منطبق باشد؛ بنابراین منطقی است دامنه‌هایی که این ویژگی را دارا هستند از قیمت بالاتری برخوردار باشند.

موتور جستجوی bing که متعلق به شرکت مایکروسافت است از تمام دامنه‌های موجود در سراسر دنیا پشتیبانی می‌کند اما این موتور جستجو در ایران کاربر زیادی ندارد پس بهتر است بیشتر تمرکز خود را روی موتور جستجوی گوگل بگذارید. در گوگل بهتر است از دامنه‌های .net ، com. یا org. استفاده کنید.

یکی دیگر از مزیت‌های انطباق دامنه با کلمات کلیدی در افزایش رتبه سایت این است که اگر کاربری کلمه کلیدی که شما برای افزایش رتبه سایت استفاده کرده‌اید را در نوار جستجوی گوگل وارد کند، گوگل فرض را بر این می‌گیرد که آن کاربر به دنبال سایت شما می‌گردد در نتیجه سایت شما اولین نتیجه جستجوی او خواهد بود. با این کار گوگل به سایت شما توجه بیشتری می‌کند. اگر تا به امروز محتوای زیادی در سایت خود نداشته‌اید ولی از رتبه خوبی در جستجوی گوگل برخوردار بوده‌اید و این سؤال برایتان پیش‌آمده است که این امر چطور ممکن است، باید بدانید که جوابتان را با خواندن این پاراگراف گرفته‌اید.

افزایش رتبه سایت تنها با انتخاب نام دامنه مناسب ممکن است؟

خیر. محتوای شما دقیقاً به‌اندازه نام دامنه در افزایش رتبه سایتتان مؤثر هستند. اگر سایتتان را تازه راه‌اندازی کرده‌اید و محتوای زیادی ندارید اما صفحه درباره ما، تماس با ما و قوانین و مقررات را کامل کرده‌اید، باید بدانید که اگر برای سئو تلاش کرده و وقت بگذارید به نتایج برتر گوگل راه خواهید یافت. اشتباه بزرگی که اکثر مشتریان سئو مرتکب آن می‌شوند این است که بدون اینکه به‌اندازه کافی محتوای مناسب در سایتشان قرار دهند تنها با کامل کردن حدود 3 صفحه از سایتشان به دنبال سئو سایتشان برای رسیدن به رتبه بالا در جستجوی گوگل هستند. توصیه ما این است قبل از انجام این کار به‌اندازه کافی محتوای مناسب تولید کرده و شکاف‌های درون سایتتان را پر کنید و بعد اقدام به بالابردن رتبه سایتتان بکنید.

برای انجام این کار باید صفحات خود را از دید گوگل پنهان کنید در نتیجه باید راه‌های جلوگیری از ایندکس شدن سایت را آموخته و پیاده‌سازی کنید.

برای آگاه کردن گوگل از وجود سایتتان از بک‌لینک استفاده کنید که یکی از بهترین راه‌ها است اما اگر دامنه‌ای را خریداری کرده‌اید که مدتی غیرفعال بوده بهتر است سایتتان را در وبمستر گوگل ثبت کنید. در غیر این صورت امکان دارد گوگل بازدید از سایت شما را متوقف کند.

اگر به دنبال افزایش سریع رتبه خود در گوگل هستید، از Niche site و عناوین سایت که دارای حجم خوب و نرخ همگرایی بالا هستند استفاده کنید. حتی می‌توانید سایتی ایجاد کنید که محصولات آن عناوین خاص با ورودی‌های بالا برای سایت‌های دیگر باشد که می‌توانید به‌صورت الکترونیکی آنها را به فروش برسانید.

با تولید محتوا و نام دامنه مناسب به‌تنهایی، رتبه خوبی در گوگل کسب خواهیم کرد؟

همان‌طور که قبلاً گفته شد دستیابی به رتبه بالا در گوگل زمانی که تازه‌کارتان را شروع کرده‌اید تقریباً محال به نظر می‌رسد اما نشدنی نیست. فرض کنید که با رعایت و انجام دو مورد گفته شده به رتبه اول گوگل در کمتر از 30 روز دست پیدا کردید. این دستیابی هیچ تضمینی برای ماندگاری شما در آن رتبه نیست و ممکن است بعد از مدتی که شما خیالتان از جایگاه یکم راحت بوده و دیگر به فکر سئو سایت خود نبوده‌اید به رتبه‌های خیلی پایین‌تر سقوط کنید و بعد از شناسایی دلیل سقوطتان (سئو نکردن مداوم) دوباره به رتبه اول بازگردید.

اگر بخواهید برای افزایش رتبه از روش‌های نامتعارفی مانند کلاه‌سیاه و کلاه خاکستری استفاده کنید ممکن است مدت کوتاهی به رتبه یک برسید اما بعد از حدود 1 ماه گوگل برای شما مشکلاتی را به وجود آورده و حتی ممکن است از طرف گوگل جریمه نیز بشوید. اگر این اتفاق بیفتد دیدگاه گوگل نسبت به سایت شما منفی می‌شود بهتر است بدانید تغییر این دیدگاه کار بسیار سختی خواهد بود.

تا به اینجا درباره بایدها و نبایدهای رسیدن به رتبه بالا در گوگل سخن گفتیم حال به سراغ موضوع اصلی این مقاله می‌رویم.

چطور رتبه سایتمان را با استفاده از سئو در کمتر از 30 روز افزایش دهیم؟

استفاده از سئو برای کسب ترافیک ارگانیک

برای افزایش رتبه سایت در گوگل به افزایش بازدید از سایتمان یا افزایش ترافیک نیاز داریم. راه‌های فراوانی برای این کار وجود دارد که بعضی از آنها رایگان و بعضی دیگر غیر رایگان هستند. افزایش ترافیکی که واقعی نباشد و با پرداخت هزینه به برخی از افراد یا گروه‌ها به‌دست‌آمده باشد روش مناسبی نیستند. برای به‌دست‌آوردن ترافیک ارگانیک باید از سئو در سایتمان استفاده کنیم. اگر سئو را به‌درستی پیاده‌سازی و بهینه کنیم ترافیک زیادی دریافت می‌کنیم که در آینده برای رسیدن به رتبه بالا کمک شایانی به ما خواهد کرد.

موارد زیر در دستیابی به رتبه بالا در کمتر از 30 روز بسیار مؤثر هستند:

روز اول: متا دیسکریپشن و عنوان را بهینه کنید

متادیسکریپشن

 

زمانی که عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید اولین چیزی که می‌بینید متنی به‌عنوان چکیده است که روی صفحه جستجوی گوگل نقش بسته است. این متن همان متادیسکریپشن است که در زیر URL و عنوان صفحه‌نمایش داده می‌شود. میزان تأثیری که این متن روی کاربر برای بازدید از سایت شما می‌گذارد بسیار زیاد است پس سعی کنید که حتماً کلمه کلیدی را به‌عنوان اولین کلمه جمله در متادیسکریپشن به کار ببرید و منظور دقیق خود از ساخت این صفحه را توضیح دهید. برای این توضیح اگر تعداد کاراکترهای شما از 165 تا بیشتر باشد مقدار اضافه آن توسط گوگل حذف می‌شود پس تعداد کاراکترهای انتخابی‌تان را به زیر 165 تا محدود کنید.

وقتی به بهینه‌کردن عنوان رسیدید سعی کنید عنوان‌های کوتاه انتخاب کنید زیرا گوگل عنوان‌های بیشتر از 70 کاراکتر را به‌صورت خودکار کوتاه می‌کند. هیچ صفحه‌ای را بدون عنوان نگذارید و بدانید که بی‌عنوان بودن صفحات تأثیر منفی روی رتبه گوگل شما می‌گذارد پس شایسته است که در انتخاب عنوان برای صفحات از کلمات کلیدی استفاده کنید که بدانید شما را به رتبه‌های بالا نزدیک‌تر می‌کند.

روز دوم: برای بهینه‌سازی تصاویر از ALT استفاده کنید.

تگ ALT تصاویر

موتورهای جستجو فقط زبان کامپیوتر و برنامه‌نویسی را درک می‌کنند پس منطقی است که نتواند منظور دقیق تصویری که از متن پشتیبانی نمی‌کند را درک کنند؛ بنابراین استفاده از متن جایگزین برای توصیف تصاویر هم برای موتور جستجو و هم برای تجربه کاربر بسیار مهم است. این کار در موتورهای جستجو به افزایش بازدید سایت کمک خواهد کرد. از نظر تجربه کاربر هم اگر به دلیل ضعیف شدن سرعت اینترنت کاربر، تصویر در صفحه برای او بارگذاری نشود متن جایگزین آن نمایش‌داده‌شده و کاربر متوجه هدف تصویر می‌شود.

متن جایگزین همچنین به کاربرانی که از نظر بینایی مشکل دارند این امکان را می‌دهد تا با استفاده از نرم‌افزارهای تبدیل متن به صوت، محتوای تصویر را بهتر درک کنند. پس می‌توان گفت بهتر است برای تمامی تصاویر وب‌سایتتان متن جایگزین انتخاب کنید و در این متن به‌اندازه مناسب عبارات کلیدی به کار ببرید.

روز سوم: شناسایی، تقویت و ترمیم لینک‌های خراب

شناسایی و ترمیم لینک های خراب

یکی از دلایلی که موتور جستجو نمی‌تواند سایت شما را به‌خوبی بررسی کند، لینک های غیر فعال و به‌روز خطای 404 است. وقتی وارد یک URL شده و فایلی پیدا نمی‌شود خطای 404 رخ می‌دهد. اگر تعداد این خطاها زیاد باشد موتورهای جستجو فرض را بر این می‌گیرند که شما به‌درستی از سایت خود مراقبت نمی‌کنید. اما دلیل اصلی خطای 404 چیست؟

معمولاً خطای 404 زمانی رخ می‌دهد که لینک خراب شده باشد به‌عبارتی‌دیگر شما لینکی در سایتتان دارید که کاربر را به صفحه‌ای که وجود ندارد هدایت می‌کند. خراب‌شدن لینک‌ها می‌تواند ناشی از یک اشتباه یا تغییر کردن خود لینک باشد که باید در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی و ترمیم شوند.

برای سهولت در پیداکردن این لینک‌ها، می‌توانید از پلاگین Broken Link Checker در وردپرس استفاده کنید. بعد از شناسایی با استفاده از ری دایرکت 301 (هدایت لینک‌های خراب به مقصد درست) آنها را ترمیم کنید. در قدم بعدی می‌توانید از مدیران سایت‌های دیگر که از لینک‌های خراب شما در سایتشان استفاده کرده‌اند بخواهید که آنها را اصلاح کنند.

روز چهارم: ری دایرکت‌ها را مرور کنید.

ریدایرکت های 301 و 302

زمانی به ری دایرکت کردن URLهای خود نیاز پیدا می‌کنید که سرورتان را جابه‌جا کرده باشید. وقتی سرورتان را جابه‌جا کردید برای اطمینان پیداکردن از اینکه گوگل URLهای قبلی را در ایندکس خود محفوظ دارد که کاربران بتوانند به URLهای قبلی دسترسی داشته باشند، از ری دایرکت‌ها (کد وضعیت 302) استفاده بکنید. بهتر است برای استفاده از کد 302 زمان مشخص کوتاهی را در نظر بگیرید.

برای ری دایرکت کردن دائم URLها، اگر می‌خواهید ارزش لینک حفظ شده و با کاهش رتبه گوگل مواجه نشوید باید از کد 301 استفاده کنید و آدرس‌ها را به طور کامل و دائمی تغییر دهید.

لازم به ذکر است که افزایش رتبه گوگل با سئو به همین عامل ساده نیز بستگی دارد پس تمام ری دایرکت‌های وب‌سایتتان را بررسی کنید و ری دایرکت‌های 302 ضروری را پیدا کرده و غیرضروری‌ها را با ری دایرکت 301 جایگزین کنید.

روز پنجم: ساختار URLها را استاندارد کنید

ساختار URL

برای ایجاد یک تجربه کاربری مثبت به شکلی که کاربران بتوانند باتوجه‌به ساختار سایت شما راحت‌تر و سریع‌تر به مقصد برسند باید به URLها که مانند تابلوهای راهنما در سایت شما عمل می‌کنند توجه ویژه‌ای کرد.

هرچه ساختار URL ساده‌تر باشد موتورهای جستجو راحت‌تر و سریع‌تر می‌توانند سایت شما را بررسی کنند. افزایش سرعت بررسی منجر به بررسی صفحات بیشتر و کاهش بودجه بررسی سایتتان می‌شود.

یک ساختار ساده و یکنواخت برای فهرست محتوای سایت یعنی استفاده از یک URL توصیفی مناسب که به کاربر این امکان را می‌دهد که راحت‌تر در سایت شما جستجو کند.

یک نمونه از URL توصیفی:

 

Domain.com/Category/Sub-Category/Page-URL

در سئو ساختار URLها باید نکات زیر را رعایت کنید:

mywebsite.com/main-folder/subfolder/product

 

روز ششم: URLها را کوتاه کنید

کوتاه کردن URL ها

گوگل برای بررسی URLهایی با 2000 کاراکتر هیچ مشکلی ندارد. به‌عبارت‌دیگر طول URL هیچ تأثیری بر رتبه‌بندی سایت شما ندارد اما در ایجاد تأثیر مثبت و منفی در تجربه کاربر نقش دارد که همین تأثیر در سئوی سایت شما نمایان خواهد شد.

URLهای کوتاه‌تر در اشتراک‌گذاری، به‌خاطر سپردن و استفاده برای کاربران بسیار راحت‌تر است و آنهایی که کاراکتر کمتر از 74 تا دارند به‌صورت کامل در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می‌شوند.

روز هفتم: لینک کردن صفحات به‌صورت داخلی

استفاده از لینک داخلی در صفحات

قدرتمندترین صفحه سایت شما از نظر لینک به‌احتمال بالا صفحه اصلیتان است که این قدرت رابین صفحات فرعی توزیع می‌کند به همین دلیل است که باید از لینک‌های داخلی در تمامی صفحات خود استفاده کنید. صفحه‌ای که به هیچ صفحه دیگری لینک نشده باشد به‌عنوان صفحه یتیم شناخته می‌شود چراکه ربات‌های موتورهای جستجو نمی‌توانند این صفحه را پیدا و ایندکس کنند و دلیل آن هم این است که ربات‌ها فقط می‌توانند از لینکی به لینک دیگر بروند بنابراین کنترل کردن قدرت لینک در دیده و بررسی شدن صفحاتتان کمک زیادی به شما می‌کند.

برای جلوگیری افت رتبه در گوگل بهتر است موارد زیر را عملی کنید:

روز هشتم: از انکرتکست استفاده کنید.

استفاده از انکرتکست

انکرتکست‌ها کلمات کلیدی در جمله هستند که به یک لینک اتصال یافته و با کلیک بر روی آنها لینکی را برای ما بارگیری می‌کنند که مربوط به آن کلمه کلیدی است. از انکرتکست‌ها به‌جای لینک‌های عجیب‌وغریب در متن استفاده می‌شود و در حالت عادی باید همیشه در آنها از لینک‌های داخلی استفاده کرد. هرچه تعداد انکرتکست‌هایی که به لینک‌های داخلی (صفحات فرعی) متصل‌اند بیشتر باشد گوگل بنا را بر این می‌گذارد که صفحه اصلی ارتباط مستحکمی با انکرتکست‌ها دارد.

بهتر است در انکرتکست‌ها از “اینجا”،”بیشتر” و…… استفاده نکنید و تمرکز خود را روی بکار بردن کلمات کلیدی به‌جای این واژه‌ها بگذارید و برای هدایت شدن به یک صفحه فرعی، عنوانی که برای انکرتکست استفاده می‌کنید با کلمات کلیدی و محتوای آن صفحه مرتبط باشد و بدانید که اگر از این انکرتکست‌ها به‌درستی استفاده کنید در افزایش رتبه گوگل شما مؤثر واقع خواهند شد.

روز نهم: مسیر لینک‌ها را کوتاه کنید.

سرعت برای کاربران اینترنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است پس طبیعی است که کاربران بخواهند در کمترین و کوتاه‌ترین زمان ممکن به صفحه موردنظر خود برسند. به مسیری که کاربر برای رسیدن به صفحه موردنظرش طی می‌کند مسیر کلیک می‌گویند. برای مثال تصور کنید دانشجویی می‌خواهد نمرات امتحانی خود را چک کند. برای این کار دانشجو باید 3 کلیک ساده بکند. لازم به ذکر است که بدانید حداکثر میزان کلیکی که برای رسیدن به صفحه موردنظر مورد قبول است 4 کلیک است. اول وارد پرتال دانشجویی خود شده بعد از آن از قسمت امور آموزشی و سپس اعتراض نمرات، نمرات خود را مشاهده می‌کند.

کوتاه بودن مسیر کلیک‌ها به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کند تا با چند کلیک ساده به صفحات فرعی رفته و آنها را بررسی کنند. بهینه‌کردن مسیر کلیک‌های سایت، برای افزایش سرعت  در نتیجه سئو و افزایش رتبه سایتتان در گوگل کارآمد خواهد بود.

طولانی بودن مسیر کلیک ممکن است با مشکلاتی برای سایتتان همراه باشد. برای جلوگیری از ایجاد مشکل، اگر بخواهید اقدام اصلاحی انجام دهید از یک فیلتر هوشمند یا عملکرد جستجو استفاده کنید اما اگر بخواهید اقدام پیشگیرانه انجام دهید باید کاری کنید که کاربران با مسیر کوتاه‌تری به صفحات مدنظرشان برسند. برای انجام این کار توصیه ما اضافه‌کردن یک Breadcrumb navigation است.

ادامه مقاله را در روز های آینده دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.