برای اینکه صفحات فرود، وبلاگ‌ها، صفحات اصلی و سایر محتوای آنلاین در نتایج موتور جستجوی Google نشان داده شوند، باید اطمینان حاصل کنید که ایندکس سایت در گوگل انجام شده است. Google Index در اصل یک پایگاه‌داده است.

هنگامی‌که افراد از موتور جستجو برای جستجوی محتوا استفاده می‌کنند، گوگل برای تهیه محتوای مربوطه به فهرست خود مراجعه می‌کند. اگر صفحه شما ایندکس نشده باشد، در موتور جستجوی Google وجود ندارد. در این صورت اگر می‌خواهید از طریق جستجوی به وب‌سایت شما مراجعه کنند، غیرممکن است.

در این مقاله از سایت سئوکده با ارائه مراحل ایندکس کردن سایت در گوگل به شما در این مرحله بسیار مهم کمک خواهیم کرد.

فهرست گوگل چیست؟

گوگل ایندکس

فهرست گوگل لیستی از تمام صفحات وب است که موتور جستجو از آنها می‌داند. اگر Google وب‌سایت شما را فهرست نکند، سایت شما در نتایج جستجوی Google ظاهر نمی‌شود.

مثل این می‌ماند که شما کتابی بنویسید، اما هیچ کتاب‌فروشی یا کتابخانه‌ای آن کتاب را نداشته باشد. هیچ‌کس کتاب را پیدا نمی‌کند. حتی ممکن است از وجود آن اطلاع نداشته باشند و اگر خواننده‌ای به دنبال آن کتاب بگردد، واقعاً برای یافتن آن مشکل خواهد داشت.

چرا ایندکس سایت در گوگل مهم است؟

اگر ایندکس سایتی در گوگل انجام نشده باشد، در پایگاه‌داده Google وجود ندارند؛ بنابراین موتور جستجو نمی‌تواند این وب‌سایت‌ها را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) خود ارائه دهد.

برای فهرست‌بندی وب‌سایت‌ها، خزنده‌های وب Google (Googlebot) باید آن وب‌سایت را “crawl” کنند.

در اینجا یک نمای کلی از روند موتور جستجو وجود دارد:

ایندکس سازی فقط به معنای ذخیره شدن سایت در پایگاه‌داده های Google است. به این معنی نیست که در بالای SERPها نشان داده می‌شود. ایندکس سازی توسط الگوریتم‌های از پیش تعیین شده کنترل می‌شود که عناصری مانند تقاضای کاربر وب و بررسی کیفیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. با مدیریت اینکه عنکبوت‌ها کدام محتوای آنلاین شما را کشف می‌کنند، می‌توانید روی ایندکس سازی تأثیر بگذارید.

چگونه می‌توانم بررسی کنم که Google سایت من را فهرست‌بندی کرده است؟

شکی نیست که شما می‌خواهید ایندکس سایت خود در گوگل به نحوه احسن انجام دهید. اما چگونه می‌توانید بفهمید که ایندکس شده است یا نه؟ خوشبختانه موتور جستجو این کار بسیار آسان می‌کند تا از طریق جستجوی سایت متوجه شوید که در کجا ایستاده‌اید. در اینجا نحوه بررسی وجود دارد:

  1. به موتور جستجوی گوگل بروید.
  2. در نوار جستجوی Google ، “site: example.com” را تایپ کنید.
  3. هنگامی‌که به زیر نوار جستجو نگاه می‌کنید، دسته نتایج Google را مشاهده خواهید کرد “همه” ، “تصاویر” ، “اخبار” و غیره. درست در زیر این، برآوردی از تعداد صفحات خود را که Google گوگل فهرست‌بندی کرده است، مشاهده خواهید کرد.
  4. اگر نتیجه صفر نشان داده شود، صفحه فهرست نشده است.

 

سرچ سئوکده در گوگل

همچنین می‌توانید از Google Search Console برای بررسی ایندکس شدن صفحه خود استفاده کنید که راه‌اندازی حساب در آن رایگان است. در اینجا نحوه دستیابی به اطلاعات موردنظر شما آورده شده است:

  1. وارد کنسول جستجوی Google شوید.
  2. روی “Index” کلیک کنید.
  3. روی “Coverage” کلیک کنید.
  4. تعداد صفحات معتبر ایندکس شده را مشاهده خواهید کرد.
  5. اگر تعداد صفحات معتبر صفر باشد، Google صفحه شما را فهرست‌بندی نکرده است.

همچنین می‌توانید از Search Console برای بررسی ایندکس شدن صفحات خاص استفاده کنید. فقط URL را در ابزار بازرسی URL قرار دهید. اگر صفحه فهرست شده باشد، پیام “URL is on Google” را دریافت خواهید کرد.

چه مدت طول می‌کشد تا گوگل سایتی را در فهرست‌بندی کند؟

فهرست‌بندی سایت می‌تواند از چند روز تا چند هفته در Google طول بکشد. چگونه کسی قرار است صفحه وب جدید و زیبا شما را از طریق Google کشف کند؟ خوشبختانه مراحلی وجود دارد که می‌توانید ایندکس سازی کارآمدتر انجام دهید. در زیر، توضیح می‌دهیم که برای تسریع روند کار می‌توانید چه‌کار کنید.

چگونه می‌توانم سایت خود را در فهرست‌بندی گوگل قرار دهم؟

ساده‌ترین راه برای ایندکس شدن سایت خود درخواست ایندکس سازی از طریق Google Search Console است. برای این کار، به Google Search Console ابزار بازرسی URL بروید. URL موردنظر جهت ایندکس سازی را در نوار جستجو جای‌گذاری کنید و منتظر بمانید تا Google URL را بررسی کند. اگر URL ایندکس نشده است، روی دکمه “Request Indexing” کلیک کنید.

بااین‌حال، ایندکس سازی Google زمان‌بر است. همان‌طور که گفته شد، اگر سایت شما جدید باشد، یکروزه ایندکس نمی‌شود. علاوه بر این، اگر سایت شما به‌درستی برای خزیدن Googlebot تنظیم نشده باشد، احتمال اینکه ایندکس شود بسیار کم است.

خواه یک مالک سایت باشید و یا یک بازاریاب آنلاین، می‌خواهید سایت شما به‌صورت کارآمد در فهرست قرار گیرد. در اینجا نحوه تحقق آن آمده است.

پرونده Robots.txt خود را بهینه کنید.

robots.txt

Robots.txt پرونده‌هایی است که Googlebot آنها را به‌عنوان شاخصی تشخیص می‌دهد که نباید یک صفحه وب را کراول کند. عنکبوت‌های موتور جستجو از Bing تا Yahoo Robots.txt را تشخیص می‌دهند. شما می‌توانید از فایل‌های Robots.txt برای کمک به خزنده‌ها در اولویت قراردادن صفحات مهم‌تر استفاده کنید، بنابراین سایت شما را با درخواست‌های زیاد کند نمی‌کند.

اگرچه ممکن است این‌همه کمی فنی به نظر برسد، اما این امر به منزله اطمینان از خزنده بودن صفحه شما است. این بازخورد بهینه‌سازی، از جمله ویرایش‌های فنی را ارائه می‌دهد، مانند اینکه آیا خزیدن یک صفحه مسدود شده است یا خیر.

اطمینان حاصل کنید که همه برچسب‌های SEO شما تمیز هستند

برچسب‌های SEO راه دیگری برای راهنمایی عنکبوت‌های موتور جستجو مانند Googlebot است تا ایندکس سایت در گوگل راحت‌تر و بهتر انجام شود. دو نوع اصلی برچسب SEO وجود دارد که باید آنها را بهینه کنید.

برای اطمینان از لینک داخلی مناسب و لینک‌دهی مؤثر، معماری سایت خود را دوباره بررسی کنید

لینک داخلی به خزنده‌ها کمک می‌کند صفحات وب شما را پیدا کنند. صفحات بدون لینک به‌عنوان “صفحات یتیم” شناخته می‌شوند و به‌ندرت ایندکس می‌شوند. معماری مناسب سایت، همان‌طور که در نقشه سایت بیان شده است، لینک داخلی مناسب را تضمین می‌کند.

نقشه سایت XML شما تمام محتوای وب‌سایت شما را مشخص می‌کند، به شما امکان می‌دهد صفحاتی را که لینک ندارند شناسایی کنید. در اینجا چند نکته دیگر برای بهترین روش لینک داخلی وجود دارد:

اولویت‌بندی محتوای با کیفیت بالا

محتوای با کیفیت بالا هم برای ایندکس سایت در گوگل و هم برای رتبه‌بندی بسیار مهم است. برای اطمینان از عملکرد بالای محتوای وب‌سایت خود، صفحات با کیفیت پایین و کم عملکرد را حذف کنید.

این به Googlebot اجازه می‌دهد تا با استفاده بهتر از “بودجه خزیدن” شما، روی صفحات باارزش وب‌سایت شما تمرکز کند. علاوه بر این، شما می‌خواهید که هر صفحه در سایت شما برای کاربران دارای ارزش باشد. علاوه بر این، محتوا باید منحصربه‌فرد باشد. محتوای تکراری می‌تواند یک پرچم قرمز برای Google Analytics باشد.

اطلاعات بیشتری در مورد سئو سایت خود کسب کنید

خواه یک مدیر وب‌سایت باشید که یک سایت شرکتی را مدیریت می‌کنید یا یک برنامه‌نویس جاوا اسکریپت استخدامی یا یک وبلاگ‌نویس مستقل، سئو اساسی یک مهارت ضروری است. SEO می‌تواند ترسناک به نظر برسد، اما برای فهمیدن آن نیازی نیست که متخصص باشید.

منبع: سایت semrush

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + ده =