فصل ۲

چگونه می توان لینک ایجاد کرد

در فصل اول «آموزش لینک سازی برای افراد مبتدی» تا حدودی مطالب بسیار مفید و سودمند این زمینه، در اختیار شما قرار گرفت و درباره اصول اولیه و پایه‌ای این علم، تا حدودی بحث و گفتگو شد. ضمن این که امیدواریم مورد توجه و استقبال شما قرار گرفته باشد، خوشحال می‌شویم فصل دیگری را تقدیم شما کنیم و این مباحث نیز بتواند راه‌گشای مشکلات شما جویندگان و دانش پژوهان علم سئو و مطالب مرتبط باشد. با سئو کده همراه باشید

از آنجا که این سلسله مقالات را حرفه‌ای‌ترین نویسندگان این حوزه به رشته‌ی تحریر در آورده‌اند، اطمینان داریم چنانچه به طور مرتب این مقالات را پیگیری و مطالعه کنید و همچنین راهکارها و راهنمایی‌های مطرح شده را به کار ببندید چندان طولی نخواهد کشید که علاوه بر این که موفق می‌شوید تا با استفاده از این شیوه‌ها و روش‌های نوین علمی برای سایت خود لینک سازی‌های بسیار موفق انجام دهید، خواهید توانست در این زمینه به انجمن خبرگان و صاحب نظران علم سئو بپیوندید و بتوانید به یکی از اساتید و نظریه پردازان مهم و معتبر در این رشته تبدیل شوید.

به گزارش ahrefs، تاکتیک‌ها و استراتژی‌های بسیاری وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از وب سایت‌های دیگر به صفحات خود لینک دهید. در این فصل، شما می‌آموزید که این تاکتیک‌ها و استراتژی‌ها جه چیزهایی هستند، چه منطقی در پشت آن‌ها نهفته است و همچنین ریسک استفاده از آن‌ها تا چه اندازه می‌تواند خطرناک نیز باشد.

از نظر مفهومی، بیشتر تاکتیک ها و استراتژی های ایجاد لینک در یکی از پنج سطر زیر قرار می گیرند: افزودن، طلب کردن، خریدن، حفظ کردن.

۱ـ افزودن لینک‌ها

اگر می‌توانید به وب سایتی که متعلق به شما نیست بروید و لینک خود را به صورت دستی در آن قرار دهید، به آن «افزودن» لینک می گویند. رایج‌ترین تاکتیک‌‌هایی که در این گروه قرار می‌گیرند عبارتند از:

ایجاد لینک از طریق این تاکتیک‌ها بسیار آسان است. و دقیقا به همین دلیل، این لینک‌ها از نظر گوگل ارزش بسیار کمی دارند (و حتی در بعضی موارد می‌توانند به عنوان SPAM پرچم گذاری شوند).

غیر از این، این نوع لینک‌ها، در واقع هیچ مزیت رقابتی برای شما ایجاد نمی‌کنند. اگر می‌توانیدبه یک وب سایت بروید و لینک خود را به صورت دستی در آن قرار دهید، رقبا نیز می‌توانند همین کار را انجام دهند.

با این حال، شما نباید این گروه از تاکتیک‌های ایجاد لینک را به طور کامل نادیده بگیرید. هر یک از آنها به دلایلی غیر از به دست آوردن لینک می‌توانند برای تجارت آنلاین شما کاملاً مفید باشند.

بگذارید با چند مثال بیشتر توضیح دهم:

ارسال وب سایت خود به دایرکتوری های تجاری

شما باید در برابر اصرار برای افزودن وب سایت خود به هر فهرست کسب و کاری، در صورتی که در برابر شما مقاومت کند، شما نیز در برابر آن مقاومت کنید. درعوض، روی کسانی که کاملاً شناخته شده هستند و بازدید زیادی دارند، تمرکز کنید که در این صورت ممکن است بازدیدکنندگان واقعی را به وب سایت خود بیاورید

به عنوان مثال، اگر شما صاحب مشاغل کوچک هستید و در مورد یک فهرست کسب و کار محلی اطلاعات کسب کرده اید که در آن کار آفرینان همکاران خود را قبول می‌کنند، باید سعی کنید تا بتوانید کسسب و کار خود را در آنجا به فهرست اضافه کنید. چنین لینک‌هایی احتمالاً «ارزش SEO» بسیار بیشتری نسبت به ارسال لینک سایت شما به لیستی از فهرست های عمومی کسب و کار که در یک انجمن تصادفی سئو پیدا کرده‌اید، برای شما به همراه خواهد داشت.

ایجاد پروفایل‌های اجتماعی برای مشاغل خود

این روش بسیار خوبی است اما به شرطی که در اسرع وقت نام تجاری کسب و کار خود را در همه سایت‌های اصلی رسانه‌های اجتماعی از قبیل توییتر، اینستاگرام، فیس بوک، یوتیوب، SlideShare، تلگرام و موارد مشابه مطرح کنید. در غیر این صورت، هنگامی که مارک تجاری شما در رادار آنها قرار گرفت، ممکن است اسکواتر آنها را قاپ بزند.

به همین دلیل است که تیم ما در اینستاگرام به جای « ahrefs» از عنوان ahrefscom تصویر می کند. شخص دیگری این نام کاربری را ربود و ما هنوز موفق به ادعای مجدد آن نشدیم.

ما هرگز برای تبلیغ پروفایل برند خود در اینستاگرام، زحمت نکشیده‌ایم اما با این وجود، برند ما از بیش از 70 وب سایت لینک دریافت کرده است. این باعث می‌شود که آن به یک صفحه «قوی» برای لینک دهی تبدیل شود.(در این باره و همچنین در مورد ارزش لینک‌ها، در فصل ۳ بیشتر صحبت خواهیم کرد)

نظرات وبلاگ

اگر در مقاله‌ای نظرتان را به‌خوبی بیان کنید، می‌توانید به‌خوبی به دیدرس نگاه مخاطبتان راه یابید و با او رابطه‌ای صمیمی ایجاد کنید. اما ارسال نظرات تنها با هدف ایجاد ارتباط با وب سایت تان تنها باعث می‌شود که صاحبان وبلاگ از شما متنفر شوند.

و علاوه بر این، لینک‌های بلاگ ها معمولا nofollowed هستند (به عنوان مثال، ممکن است به عنوان « رای » حساب نشوند). پس اگر به فکر ترک کردن کسی هستید، فقط می‌خواهید لینک خود را به آن اضافه کنید – نه، این کار را نکنید

امیدوارم این سه مثال ایده خوبی برای شما ایجاد کند که چطور لینک های خود را به وب سایت های دیگر بدون هرزنامه اضافه کنید.

نکته مهم:

در حالی که به دنبال روش های بیشتر برای «اضافه کردن»، لینک به وب سایت های دیگر هستید، ممکن است با تاکتیک هایی روبرو شوید که به «وب 2.0» و “سایت های نشانه گذاری” اشاره دارد. این چیزها 15 سال پیش کار می کردند، اما امروز نباید وقت خود را برای آنها تلف کنید.

۲ـ درخواست ایجاد لینک

همان طور که از نامش پیداست، این زمانی است که شما با صاحب وب سایتی که می خواهید از آن لینکی داشته باشید تماس می گیرید و دلیل قانع کننده‌ای ارائه می‌دهید تا آن ها به صفحه شما لینک بدهند.

این «دلیل قانع‌کننده» برای این گروه از تاکتیک‌های ساخت لینک ضروری است. افرادی که به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنید، به شما و وب سایت تان اهمیت نمی‌دهند (مگر اینکه یک فرد مشهور باشید) و در نتیجه آن‌ها هیچ انگیزه‌ای برای کمک به شما ندارند.

بنابراین قبل از اینکه از آن‌ها بخواهید با شما ارتباط برقرار کنند، از خودتان بپرسید: «در انجام این کارچه سودی برای آن‌ها وجود دارد؟»

در اینجا برخی از تاکتیک‌های ساخت لینک و استراتژی‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، به همراه یک «دلیل قانع‌کننده» که آن‌ها براساس آن هستند، آورده شده‌است

همه این استراتژی ها کاملا هیجان انگیز به نظر می رسند، درست است؟ اما به محض ارسال اولین درخواست ایمیل خود، ممکن است با واقعیت سختی روبرو شوید – «دلیل قانع کننده» شما به اندازه کافی قانع کننده نیست:

○ پست مهمان شما به اندازه کافی خوب نیست ؛

○ منبع شما به اندازه کافی منحصر به فرد نیست.

○ «آسمان خراش« شما به اندازه کافی « مرتفع و بلند» نیست ؛

○ و غیره

می‌بینید که برای موثر بودن این تاکتیک‌های ایجاد لینک، باید یک صفحه واقعاً استثنایی ایجاد کنید که افراد به طور طبیعی مایل باشند به آن لینک دهند. یا از قدرت و اعتبار زیادی در فضای خود برخوردار باشید، که ممکن است به شما کمک کند تا بدنامی صفحه‌ی شما را جبران کند.

مقاله را بخوانید: بک لینک یا محتوا کدام یک برای وبسایت شما بهتر است ؟

 

اما ارائه این نوع «مزایای اضافی» ما را به منطقه خاکستری آنچه طبق دستورالعمل های گوگل «طرح لینک« تلقی می‌شود، وارد می کند:

با توجه به اینکه متقاعد کردن افراد تصادفی برای لینک دادن به شما چقدر سخت است، بسیاری از مردم به دنبال راه‌هایی هستند تا برای انجام توافق با قرارداد شما «معامله را برای خود شیرین» کنند و سود بیشتری را منتفع شوند و ممکن است با چنین پیشنهادهایی رو به رو شوید:

○ پیشنهاد به اشتراک گذاشتن مطالب خود را در توییتر و فیس بوک.

○ پیشنهاد تبلیغ محتوای آنها در یک خبرنامه ایمیل.

○ دسترسی رایگان به محصول یا خدمات برتر را ارائه دهید.

○ لینکی را در ازای آن ارائه دهید.

○ پول پیشنهاد دهید

و با انجام این درخواست‌ها می‌توانید به هدف خود برسید. روش‌های قانونی درخواست لینک میزان موفقیت نسبتاً کمی دارند، اما به محض تلاش برای «شیرین کردن معامله»، وارد میدان مین گوگل می شوید.

در این نقطه، ممکن است به نظر برسد که من شما را از استفاده از تاکتیک‌ها و استراتژی‌های فهرست‌شده در این گروه منصرف می‌کنم. اما این طور نیست.. من فقط سعی دارم انتظار درست را تعیین کنم، به طوری که پس از ارسال دهمین ایمیل دسترسی‌تان و پاسخ ندادن به آن، تسلیم نشوید. این کار واقعا تلاش زیادی برای ارتباط با این تاکتیک‌ها و عدم شکستن دستورالعمل‌های گوگل انجام می‌دهد.

بگذارید یک «هک» جالب را که هنگام تحقیق برای این راهنما از Adam Enfroy آموختم، به اشتراک بگذارم. آدام قبل از تماس با پت فلین، حداقل از ده مقاله مهمان که برای وبلاگ‌های معروف نوشت (که بطور معمول در ایمیل اطلاع رسانی خود ذکر کرد) به وب سایت خود لینک داد.

«انجام کاری دیگر در قبال انجام درخواست شما»، روش خوبی است برای توصیف آنچه که او در اینجا انجام داد. آدام در پاسخ به این درخواست چنین مسئله‌ای را مطرح کرد:

« اگر من ده لینک با کیفیت برای شما بسازم، آیا حاضری با من برای ساخت پادکست SPI مصاحبه می‌کنی؟»

او به کارش ادامه داد و ده لینک با کیفیت بالا برای پت بدون در نظر گرفتن نتیجه نهایی ساخت.

اجازه بدهید تا مطلب را به طور خلاصه بگویم: آدام مصاحبه ای در پادکست SPI انجام داد. و من مطمئن هستم که «انجام کاری دیگر در قبال انجام درخواست شما»، به نوعی در آن نقش داشته است.

۳ـ خرید لینک

بیایید این موضوع را از ابتدا روشن کنیم: ما توصیه نمی‌کنیم که لینک‌ها را خریداری کنید!

در بهترین حالت، شما احتمالا پول زیادی را روی پیوندهای بد هدر می‌دهید که هیچ تاثیری بر رتبه بندی شما نخواهد داشت؛ در بدترین حالت، وب‌سایت‌تان جریمه می‌شود.

با این حال، اگر این واقعیت را فاش نکنیم که بسیاری از افراد در صنعت سئو به انواع مختلفی لینک « خرید » می‌کنند و و موفق نمی‌شوند از پس آن برآیند، شما را در معرض خطر قرار خواهیم داد.

با این اوصاف، ما به شما یاد نخواهیم داد که چگونه با خیال راحت لینک را بخرید، بلکه به شما در مورد خطرناکترین روشهای انجام این کار آموزش می دهیم.

شبکه های خصوصی وبلاگ

این گروه ها با نام PBN نیز شناخته می شوند، گروه هایی از وب سایت ها هستند که با یک هدف ایجاد و نگهداری می شوند: منبع لینک باشند.

لینک‌ها از شبکه های  PBN هنوز هم در برخی از مناطق خوب کار می کنند. اما در چند سال گذشته، بسیاری از فعالان این گروه، بتدریج از استفاده از ﺁنها فاصله گرفته‌اند. خیلی خطرناک است و اکنون ارزش خرید ندارند.

بنابراین اگر کسی به شما پیشنهاد خرید لینک از PBN (یا ساخت PBN خصوصی برای شما) را داده است، باید بگویید « نه ».

سایت Fiverr

صدها کنسرت در Fiverr وجود دارد که لینکهای «طبیعی، سرمقاله‌ای، متنی، با اقتدار بالا و کلاه سفید« را به شما ارائه می دهند. آنها همه نوع ضمانت قانونی بودن این لینکها را به شما می دهند و وب سایت شما را در کوتاه ترین زمان به بالای گوگل هدایت می کند.

برای لینک سازی طبیعی، از این لینک‌ها اجتناب کنید. حتی اگر دوست شما آنها را امتحان کرده و نتیجه داده است. بهترین آژانس های ایجاد لینک، خدمات خود را در Fiverr نمی فروشند.

فروشنده لینک SPAM

اگر شما یک وب سایت دارید و برای لینک سازی،  اطلاعات تماس خود را در آن ذکر کرده اید، دیر یا زود  ایمیل‌هایی را با پیشنهادات خرید لینک دریافت کنید. شبیه این یکی:

اگر به سلامتی وب سایت خود توجه داشته باشید، حتی ارتباط اندکی هم با این افراد برقرار نکنید. حتی ایمیل‌های آن ها را به عنوان « spam» علامت‌گذاری کنید و به آن ها نگاه هم نکنید.

نکته‌ی مهم:

همچنین ممکن است از طریق آژانس های ساخت لینک قانونی که فقط با استفاده از استراتژی های ایمن کلاه سفید لینک ایجاد می کنند، ایمیل‌هایی دریافت کنید. اما من مطمئن هستم که شما می توانید یک فروشنده لینک هرزنامه (spammy) را از یک  آژانس مجاز سئو را تشخیص دهید.

خرید لینک در بین سئوکاران کاملاً رایج است، اگرچه مقیاس آن تا حد زیادی به صنعتی که در آن هستید بستگی دارد. اما حتی اگر رقبای شما برای لینکها هزینه پرداخت می کنند، لزوماً نیازی نیست که شما هم چنین روشی را دنبال کنید. برای رتبه بندی خوب و دریافت ترافیک جستجو، نیازی به شکستن دستورالعمل های گوگل نیست.

۴ـ لینک های کسب

وقتی دیگران افراد به صفحات وب سایت شما لینک می دهند بدون این که مجبور شوید از آنها چنین درخواستی از آن‌ها کرده باشید،«لینک به دست می‌آورید»، البته این مورد بدون دلیل اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه شما چیز فوق العاده ای در سایت داشته باشید که دیگر صاحبان وب سایت ها واقعا می‌خواهند در وب سایت‌هایشان به ﺁن اشاره کنند.

اما مردم نمی‌توانند به چیزهایی لینک دهند که نمی دانند وجودشان چیست. بنابراین مهم نیست که صفحه شما چقدر جذاب باشد، باید در ارتقای آن سرمایه گذاری کنید. و هرچه افراد صفحه شما را بیشتر ببینند، احتمال اینکه برخی از آنها به آن صفحه لینک دهند، بیشتر است.

در اینجا چند تاکتیک و استراتژی وجود دارد که در این گروه قرار می گیرند:

این مواردی که اشاره شد، به طور قابل ملاحظه ای ساده ترین و موثرترین راه برای بدست ﺁوردن لینک است.

من ترجیح می‌دهم زمان و پول خود را برای ایجاد صفحات با ارزش سرمایه‌گذاری کنم که دهان آن کلمه را خلق کرده باشد و لینک را به طور طبیعی ایجاد کند، نه اینکه به جای کار کردن بر روی زنجیره ای از کاوش و جست و جوی ایمیل به امید ایجاد لینک به یک صفحه متوسط باشم.

این وبلاگ را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید. از هر پنج مقاله مرتبط، سه مقاله (به غیر از صفحه اصلی)، مطالعات داده‌ای (به‌عنوان طعمه) هستند:

شما می توانید استدلال کنید که با توجه به این داده‌هاییکه ما داریم، برای Ahrefs  سان است که به طور طبیعی ارتباط درﺁمدی را با لینک‌های طعمه، ترویج کنند:

در حالی که این موارد به ما کمک زیادی می کنند، اما هیچ یک از آنها پیش شرط کسب لینک نیستند. اگر علاقه به موضوع و کمی عزم راسخ داشته باشد، هرکسی می تواند محتوای قابل توجهی ایجاد کند و لینک کسب کند.

در سال 2015، ده ها ساعت صرف بررسی 500 بلاگر درباره « نرخ بازگشت سرمایه وبلاگ نویسی مهمان » کردم. سپس این “تحقیق” را در وبلاگ شخصی خود منتشر کردم و از بیش از صد وب سایت لینک ایجاد کرد. این لینک دو برابر بیشترین لینک مقاله من در آن زمان بود.

این تعداد لینک شاید برای شما جالب به نظر نیاید، اما در ﺁن زمان برای من موفقیت بزرگی بود؛ وبلاگ نویسی مستقل بدون داشتن نام تجاری بزرگ، مخاطبان بزرگ یا جیب‌های پرعمق.

اما اگر شما تلاش کنید که ایده‌ای برای دارایی‌های قابل ارتباط پیدا کنید که توجه مردم را به صنعت شما جلب کرده و ارتباط‌های طبیعی به دست ﺁورید، چطور؟ یا اگر شما یک لینک طعمه را از کس دیگری کپی کرده باشید و نتیجه ندهد چطور؟

اما چه می‌شود اگر برای ایجاد ایده‌هایی برای دارایی‌های قابل لینک دهی، تلاش کنید که منافع مردم را در صنعت تان تحریک کرده و ارتباط طبیعی خود را به دست آورید؟ یا چه می‌شد اگر یک ایده لینک طعمه را از شخص دیگری کپی می‌کردید و آن از دست نمی‌رفت؟

در این صورت، ارزش دارد که وقت صرف کنید تا دانش صنعتی خود را بالا ببرید تا درک بهتری از ﺁنچه ﺁنها را هیجان زده می کند بدست ﺁورید. وقت خود را صرف پیدا کردن راهبردهای پیوند جادویی برای ایجاد لینک با محتوای خسته کننده نکنید—این کار جواب نمی‌دهد.

۵ـ حفظ لینک ها

همان طور که این نام نشان می‌دهد، این گروه نهایی از تاکتیک‌ها بر حفظ همه لینک‌های محکم بدست‌آمده شما متمرکز است. ممکن است اینطور استدلال شود که احیای لینک‌های گم‌شده شما را نمی توان به عنوان «ساختمان لینک» دسته‌بندی کرد، اما همان طور که می‌گویند، «یک دلار پس‌انداز شده یک دلاری است که کسب شده است.»

فقط دو راه برای حفظ لینک وجود دارد:

بیایید به طور خلاصه در مورد هر دو مورد آن‌ها بحث کنیم.

احیای لینک

لینکها برای همیشه دوام ندارند. صفحه ای که به شما لینک می دهد ممکن است به روز شود، از فهرست خارج شود یا حذف شود. در نتیجه، ممکن است لینک شما از آن صفحه از بین برود.

به همین دلیل ممکن است بخواهید پروفایل لینک خود را زیر نظر داشته باشید و با از بین رفتن لینک‌های خود هشدار دریافت کنید. به این ترتیب می توانید با صاحب وب سایت تماس بگیرید و سعی کنید لینک خود را بازیابی کنید.

تعمیر صفحات ۴۰۴ که لینک دارند

صفحاتی که در وب سایت خود شما قرار دارند، به احتمال زیاد ناپدید می‌شوند. چه با هدف و چه با یک اشتباه، ممکن است برخی از صفحات شما حذف شوند. و از آنجا که لینک‌های به یک صفحه ۴۰۴ ” هیچ ارزش SEO به وب سایت شما نمی‌دهند، ممکن است بخواهید این موضوع را حل کنید.

برای یافتن صفحه 404 دارای لینک، گزارش «بهترین توسط لینک‌ها» را در Site Explorer باز کرده و فیلتر «404 یافت نشد» را اعمال کنید:

تنها کاری که باید از اینجا انجام دهید این است که یا صفحات را برگردانید یا ۳۰۱ ﺁنها را به مرتبط ترین صفحات موجود در وب سایت خود هدایت کنید.

یادداشت مهم

در واقع شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گوگل ممکن است به انتقال مقدار معینی از ارزش یک لینک به یک صفحه ادامه دهد، حتی پس از اینکه این لینک دیگر وجود نداشته باشد. این پدیده به «پژواک پیوند» یا «پیوند ارواح» معروف است و اساسا مردم را از نظارت بر ارتباطات از دست رفته خود منصرف می کند.

خوب، این موضع ما در مورد این موضوع است. اگر یک لینک مهم را از دست داده‌اید که بازدیدکنندگان را به وب سایت خود می‌فرستد و یا به عنوان «اثبات اجتماعی» به آن خدمت می‌کنید، شما باید کاملا سعی کنید آن را احیا کنید. اما در اغلب موارد، بهتر است زمان خود را صرف پیدا کردن پیوندهای جدید به جای نگهداری از قدیمی‌ها کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.