فصل ۴

بهترین تاکتیک‌های ایجاد لینک

در فصل دو شما چند استراتژی مختلف ایجاد لینک را آموخته‌اید. حال در این مقاله قصد داریم تا بهترین تاکتیک‌های ایجاد لینک و لینک‌سازی را به شما معرفی کنیم. با سئو کده همراه باشید. این تاکتیک‌ها که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم به صورت زیر هستند:

۱- پیگیری لینک‌های رقبا
۲- ایجاد دارایی‌های قابل لینک
۳- تبلیغ محتوا
۴- وبلاگ‌نویسی مهمان

۱- پیگیری لینک‌های رقبا

تحقیق درباره لینک رقبا یکی از اساسی‌ترین فعالیت‌ها در ایجاد لینک است. در هر حوزه‌ای از سئو که فعالیت می‌کنید، تحلیل رقبا و آنالیز رقبا بدون شک بخش بسیار مهمی از فعالیت شما را تشکیل می‌دهد. این کار به شما کمک می‌کند تا ره‌های پیشرفت و بالا رفتن رنک سایت خود را پیدا کنید. به آن فکر کنید صفحه دارای رتبه برتر برای جستجوی موردنظر شما دارای لینک‌های مناسب است که گوگل را به برتری خود ترغیب می‌کند. با مطالعه لینک‌های آن می‌توانید از روش‌هایی استفاده کنید تا بتوانید لینک‌های مشابهی را به دست آورید و از آن صفحه پیشی بگیرید.

و این جایی است که یک ابزار SEO مانند Ahrefs ضروری است.

فقط کلمه کلیدی را که می‌خواهید برای آن رتبه‌بندی کنید در Keywords Explorer قرار دهید و به قسمت پایین «SERP Overview» بروید. این به شما نشان می‌دهد که هر یک از صفحات دارای رتبه برتر چند بک‌لینک (و وب‌سایت‌های لینک دهنده) دارد.

 

بر روی هر یک از این شماره‌ها کلیک کنید و گزارشی را مشاهده خواهید کرد که در آن لینک‌ها ذکر شده است:

از اینجا عملکرد شما دوبرابر است:

۱- سعی کنید لینک‌هایی را از صفحاتی که به رقبای شما لینک دارند دریافت کنید.

۲- نحوه دستیابی آن لینک‌ها را مطالعه کنید و از مطالبی که یاد می‌گیرید برای یافتن سایر صفحات مشابه برای دریافت لینک استفاده کنید.

بگذارید با یک مثال سریع توضیح دهم.

یکی از پرس‌وجوهای جستجو که می‌خواهیم برای آن رتبه‌بندی کنیم «سئو» است. در حال حاضر شماره 1 نتیجه جستجو برای این سؤال جستجو راهنمای مبتدی Moz است که دارای تقریباً 300 هزار بک‌لینک از بیش از 11 هزار وب‌سایت است:

پس از مرتب‌سازی لیست لینک‌های آنها بر اساس ترافیک جستجوی صفحه لینک دهنده این مقاله را مشاهده کردم که با آنها تحت عنوان «چگونه مهارت‌های بازاریابی دیجیتال را یاد بگیریم (یک راهنمای مبتدیان) که به آن‌ها لینک دارد»

 

با توجه به متن لینک نمایش‌داده‌شده در ستون Anchor and backlink می‌توانم با نویسنده آن مقاله ارتباط برقرار کنم و پیشنهاد کنم که راهنمای مبتدیان Ahrefs را در مورد SEO جستجو کنم بنابراین خوانندگان آن‌ها مکان‌های بیشتری برای یادگیری SEO دارند.

آنچه که در ادامه می‌توانم انجام دهم یافتن مقالات دیگری با موضوع «یادگیری بازاریابی دیجیتال» است زیرا اکنون می‌دانم که چنین صفحاتی مکان مناسبی را برای مراجعه به راهنمای مبتدیان ما در سئو ارائه می‌دهند.

بنابراین من Content Explorer را باز می‌کنم و صفحاتی را جستجو می‌کنم که در عنوان آن‌ها «یادگیری بازاریابی دیجیتال» که بیش از 1700 صفحه متناسب با معیارهای من را بازمی‌گرداند:

 

سپس این صفحات را یکی یکی باز می‌کنم و به دنبال مکانی می‌گردم که پیشنهاد کند نویسنده از راهنمای مبتدیان ما برای سئو به‌عنوان منبع ارزشمندی برای مخاطبان خود استفاده کند.

در واقع به همین دلیل است که شما باید بک‌لینک‌های رقیب خود را مطالعه کنید و نحوه استفاده از یادگیری‌های خود را برای ایجاد لینک به صفحات خود اعمال کنید.

یک روش محبوب دیگر در هنگام مهندسی معکوس لینک‌های رقبا مطالعه دارایی‌های قابل لینک آنها است. برای انجام این کار کافی است نام دامنه آنها را در ابزار Ahrefs ‘Site Explorer قرار دهید و به گزارش «بهترین توسط لینک‌ها» بروید. این به شما نشان می‌دهد که کدام‌یک از صفحات بیشترین لینک را به خود اختصاص داده است.

 

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید سه مورد از پنج صفحه لینک خورده در Blog Ahrefs (به‌استثنای صفحه اصلی) مطالعات تحقیقاتی مبتنی بر داده هستند. این یک ایده کاملاً خوب از نوع محتوایی است که باعث جذب لینک‌هایی در صنعت ما می‌شود.

در مکان خاص شما نوع غالب دارایی قابل لینک ممکن است کاملاً متفاوت باشد – اینفوگرافیک‌ها ابزارهای آنلاین نظرسنجی‌ها طعمه‌های نفسانی و غیره. کار شما این است که بفهمید چیست و از این دانش برای ایجاد محتوای قابل لینک برای وب‌سایت خود استفاده کنید.

آخرین نکته‌ای که می‌خواهم در این بخش با شما به اشتراک بگذارم مطالعه لینک‌های صفحه اصلی رقبا است. بیشتر اوقات وقتی یک صفحه به صفحه اصلی رقیب شما لینک می‌خورد فرصت خوبی برای ترغیب آن‌ها به لینک به شما نیز وجود دارد.

در اینجا مثالی از فرصت لینک وجود دارد که در کمتر از شصت ثانیه با مرور یکی از لینک‌های صفحه اصلی رقبای خود کشف کردم:

Moz لینکی را از یک پست وبلاگ دریافت کرده است که مکان‌هایی را برای یادگیری سئو ذکر می‌کند. مراجعه به نویسنده آن مقاله و درخواست از آنها برای اضافه‌کردن Ahrefs به این لیست با توجه به مقدار مطالب آموزشی رایگان در مورد SEO که تا امروز منتشر کرده‌ایم امری طبیعی خواهد بود.

من را در اینجا اشتباه نکنید نمی‌گویم که هیچ‌یک از این مثال‌ها راهی مطمئن برای دریافت لینک است. آنها فقط فرصت‌های لینک مناسب برای پیگیری هستند.

مقالات مرتبط: 3 راه ساده برای ایجاد لینک با تصاویر

۲ایجاد دارایی‌های قابل لینک

ایجاد لینک به هر صفحه با اراده و عزم کافی امکان‌پذیر است اما وقتی چیزی داشته باشید که مردم واقعاً بخواهند به آن لینک دهند زندگی راحت‌تر است.

هنگام صحبت در مورد دارایی‌های قابل لینک افراد تمایل دارند به موارد بسیار خاصی مانند:

اینفوگرافیک   GIFographics و «Map-o-graphics»

اما من استدلال می‌کنم که مفهوم «دارایی‌های قابل لینک» باید انعطاف‌پذیرتر شود در مورد آنچه می‌تواند به‌عنوان واجد شرایط شناخته شود. منظور من این است که یک ایده واحد از مقاله شما می‌تواند انگیزه افراد را برای لینک به آن و همچنین وجود صرف شرکت یا محصولات آن ایجاد کند.

به‌عنوان نمونه‌ای از موارد قبلی در اینجا دو لینکی وجود دارد که به راهنمای خود در مورد کلمات کلیدی دم‌دراز رسیده‌ایم:

هر لینک به قسمت متفاوتی از همان مقاله اشاره می‌کند و هر دو قسمت را به‌تنهایی «دارایی قابل لینک» می‌کند:

۱- این ایده که کلمات کلیدی دم بلند باتوجه‌به طول آنها تعریف نمی‌شوند بلکه محبوبیت آنها تعریف می‌شود.

۲- آماری که ما از مطالعه داخلی خود گرفته‌ایم.

و در اینجا دو مثال دیگر وجود دارد که کسی به Ahrefs به‌عنوان یک شرکت ارجاع می‌دهد و شخص دیگری به یکی از محصولات ما لینک می‌دهد:

به‌ هیچ‌ وجه هیچ‌ یک از این لینک‌ها درخواست نشده است. این افراد تصمیمات سرمقاله خود را برای لینک به ما اتخاذ کردند که انگیزه آن ارزشی بود که این منابع برای خوانندگان خود قائل بودند:

۱- برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک مفهوم (تا حدودی گیج‌کننده).

۲- برای مطالعه منبع یک آمار جالب؛

۳- دیدن نمونه‌ای از یک شرکت تحت هدایت محصول؛

۴- برای کشف یک محصول مفید

بنابراین برای جذب بک‌لینک در وب‌سایت خود در تهیه ماشین‌حساب طراحی اینفوگرافیک یا اجرای نظرسنجی عجله نکنید. کمی وقت بگذارید و عقب بروید و آنچه را که قبلاً داشته‌اید مرور کنید و اگر می‌توانید آن را به‌گونه‌ای «قابل بسته‌بندی مجدد» کنید که قابل‌توجه‌تر باشد:

قبل از اینکه وقت و تلاش خود را برای ایجاد «linkbait» صرف کنید فرصت‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید صفحات موجود خود را بهبود بخشید و آنها را دارای ارزش لینک بیشتری کنید.

اما اگر وظیفه ایجاد یک دارایی قابل لینک کاملاً جدید برای یک وب‌سایت را داشته باشید چه می‌کنید؟ چگونه اطمینان حاصل می‌کنید که هرآنچه ایجاد می‌کنید موفقیت‌آمیز باشد؟

خوب همان‌طور که قبلاً در بخش قبلی به اشتراک گذاشتم شما باید از مطالعه دارایی‌های قابل لینک رقبایتان و کشف اینکه چه چیزی آنها را موفق ساخته است شروع کنید. شما همچنین باید قالب‌های دارایی قابل لینک اثبات شده را مرور کنید و ببینید آیا هر یک از آنها در شرایط شما مناسب است.

اما این تحقیق بخش آسانی است. زمانی که با یک ایده امیدوارکننده برخورد کردید، اجرا مهم‌ترین بخش آن است و این می‌تواند خارج از حیطه این «راهنمای مبتدی» باشد.

۳- تبلیغ محتوا

مهم نیست که صفحات شما چقدر «قابل لینک» هستند. مردم نمی‌توانند بدون اینکه آنها را کشف کنند به آنها لینک دهند. به عبارت دیگر حتی بهترین دارایی‌های قابل لینک نیز برای جذب لینک‌ها باید ارتقا یابند.

به‌طورکلی فقط سه روش برای تبلیغ محتوا وجود دارد:

۱- تبلیغات؛

۲- تماس با ما؛

۳- انجمن‌ها

تبلیغات

این خیلی ساده به نظر می‌رسد درست است؟ برای جلب بازدیدکنندگان از صفحه خود می‌توانید به امثال گوگل، فیسبوک و توییتر پول پرداخت کنید. همچنین می‌توانید تقریباً به هر وب‌سایتی که مخاطبان شما در آن جا هستند ارتباط برقرار کرده و با آنها قرارداد تبلیغاتی منعقد کنید.

هرچه تعداد مطالب خود را به افراد بیشتری تبلیغ کنید احتمال لینک شخصی با آن بیشتر است.

هرچند که باز یک مشکل وجود دارد. تقریباً غیرممکن است که لینک‌های به‌دست‌آمده را به دلارهای تبلیغاتی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید نسبت دهید (حتی اگر تلاش کردیم).

بنابراین این‌گونه نیست که در صورت توافق با سرمایه‌گذاری 1000 دلار در تبلیغات فیسبوک به رئیس خود قول ده لینک با کیفیت بالا به یک صفحه را بدهید.

اما صفحه‌ای که می‌خواهید به آن لینک دهید احتمالاً هدف تجاری نیز دارد، درست است؟

در اینجا سه دلیل متداول برای سرمایه‌گذاری مشاغل در ایجاد محتوا آورده شده است:

۱- برای دستیابی به اهداف و رشد مخاطبان آنها.

۲- برای جلب مشتری و فروش

۳- برای افزایش آگاهی از برند و بهبود وفاداری مشتری.

اگر محتوای شما در انجام هر یک از این سه هدف به شما کمک می‌کند، پس در توجیه بودجه تبلیغاتی برای آن مشکلی نخواهید داشت.

و اگر یک صفحه مشخص به شما در استفاده از این موارد کمک نمی‌کند، پس باید از خود بپرسید که در وهله اول چطور صرف وقت و منابع را توجیه کرده‌اید؟

به‌عبارت‌دیگر، لینک‌ها باید یک محصول جانبی برای تبلیغ محتوای شما باشند نه هدف.

تماس با ما

اطلاع‌رسانی احتمالاً بهترین راه برای قراردادن مطالب خود در مقابل «linkarati» است – افرادی که وب‌سایت دارند و می‌توانند به شما لینک دهند.

بله، احتمالاً با تبلیغات می‌توان به همان افراد دسترسی پیدا کرد اما اگر بخواهید شانس دریافت لینک از آنها را افزایش دهید یک ایمیل شخصی خوش‌ساخت بسیار مؤثرتر خواهد بود.

مقالاتی که به شما یاد می‌دهند چگونه نامه‌های الکترونیکی مناسب را بنویسید، تعداد آن‌ها کم نیست. من نیز نظرات خود را در این باره در وبلاگ Ahrefs به اشتراک گذاشتم. اما اگر فقط می‌توانستم یک نکته تبلیغاتی تنها به شما بدهم، این می‌شود:

به‌جای اینکه با صراحت از کسی بخواهید همان زمان و آنجا به شما لینک دهد، سعی کنید او را با محتوای خود تحت تأثیر قرار دهید و بخواهید که آن را بررسی کند.

کاری که می‌خواهید انجام دهید این است که ایده‌ای منحصربه‌فرد از محتوای خود را در ذهن خود بکارید، بنابراین آنها می‌خواهند آن را در مقاله آینده ذکر کنند – نوعی مانند کاری که من در اینجا انجام دادم هنگام تلاش برای ترویج مطالعه کوچک تحقیقاتی خود:

انجمن‌ها

انجمن‌ها می‌توانند برای تبلیغ محتوای شما به مخاطبان مربوطه عالی باشند. در هر صنعتی که باشید احتمالاً یک subreddit وجود دارد که در آن پاتوق افراد همفکر یا شاید برخی گروه‌ها در فیسبوک یا اسلک و دسکورد باشد. همچنین ممکن است یک سایت محلی مستقل را در برخی از مکان‌های خاص پیدا کنید.

اما تبلیغ محتوای شما در این انجمن‌ها به‌آسانی که به نظر می‌رسد، آسان نیست. نمی‌توانید به‌سادگی به یک انجمن لینکید لینک خود را در آنجا رها کنید و دیگر از بین نرود. در ضربان قلب شما ممنوع خواهد شد.

قبل از اینکه اجازه دهید محتوای خود را در آنجا تبلیغ کنید باید عضوی فعال در آن انجمن شوید و از طرف ساکنان آن احترام کسب کنید و حتی در این صورت شما نباید از محتوای جدیدی که تولید می‌کنید از ترس اینکه اعضای آن را اذیت کنند و اعتبار شما را به خطر بیندازند برای این انجمن ارسال کنید؛ بنابراین مطمئن شوید که این کار را فقط برای بهترین کار خود انجام می‌دهید.

یک استراتژی دیگر ایجاد یک انجمن برای خود است که در واقع از اطلاع از هر نوع محتوای جدید که منتشر می‌کنید، خوشحال خواهد بود. در اینجا ما به افراد سه گزینه می‌دهیم تا با ما ارتباط برقرار کنند:

۱- ما را در توییتر دنبال کنید.

۲- به خبرنامه ایمیل وبلاگ ما بپیوندید؛

۳- به گروه خصوصی فیس بوک ما بپیوندید.

این سه «کانال» مقالات ابتدایی ما را کاملاً جذاب می‌کند. اما ساختن آنها چند سال طول کشید ۴-

. وبلاگ‌نویسی مهمان

هر وبلاگ‌نویسی می‌خواهد محتوایی با کیفیت بالا منتشر کند که برای مخاطبانش ارزش ایجاد کند، درست است؟ اما انجام آن به طور مداوم یک چالش بزرگ است. این بخشی از دلیلی است که بسیاری از دارندگان وبلاگ مقالات مهمان را در وبلاگ خود می‌پذیرند.

وبلاگ‌نویسی مهمان در دنیای SEO به‌قدری محبوب شده است که مت کاتس، رئیس سابق تیم webspam گوگل، اعلام کرد که این تیم در شرف بازگشت به سال ۲۰۱۴ است.

مت کاتس، رئیس سابق وب اسپم گوگل می‌گوید:

«بنابراین یک چنگال در آن بچسبانید: وبلاگ‌نویسی مهمان انجام شد

و بااین‌حال، در اینجا ما در سال 2021 هستیم و تمام متخصصان لینک ساز که با آنها صحبت کرده‌ام هنوز وبلاگ‌نویسی مهمان را یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ایجاد لینک می‌دانند.

تنها کاری که باید برای اقامت بخشیدن به لطف گوگل انجام دهید انتخاب وبلاگ‌های قانونی و ارائه مطالبی به آنها است که خوشحال می‌شوید در وب‌سایت خود منتشر کنید. پرداخت 10 دلار برای یک مقاله 500 کلمه‌ای به شخص و ارسال آن به یک وبلاگ درجه سه با بازدیدکنندگان صفر، دیگر باعث کاهش آن نمی‌شود.

اما مشکل اینجاست: وبلاگ‌های قانونی به مقاله مهمان شما احتیاج ندارند. آنها به‌تنهایی بسیار خوب عمل می‌کنند، این دقیقاً همان چیزی است که آنها را «قانونی» می‌کند.

بنابراین، چگونه می‌توانید آنها را ترغیب کنید که مطالب شما را منتشر کنند؟

خوب، جدا از اینکه واقعاً حرفی برای گفتن دارم، همراه با مهارت و تجربه نوشتن متن، دو نکته خوب دارم که باید به شما کمک کنند.

۱راه خود را بسازید

وبلاگ‌های برتر صنعت شما بعید به نظر می‌رسد که شما را جدی بگیرند مگر اینکه سابقه خوبی در زمینه مقالات منتشر شده در وبلاگ‌های مشابه داشته باشید.

پس قبل از اینکه وبلاگ ۱ را در جایگاه خود تبلیغ کنید، سعی کنید ابتدا در ۲ منتشر شوید و قبل از اینکه ۲ را تبلیغ کنید سعی کنید در شماره ۳ منتشر شوید.

ببینید با آن کجا می‌روم؟ شما باید از برخی وبلاگ‌های کمتر شناخته شده در صنعت خود شروع کنید و به‌تدریج پیشرفت خود را ادامه دهید.

و اگر تلاش می‌کنید آن و بلاگ‌های کمتر شناخته شده را پیدا کنید، ما یک ابزار قدرتمند برای کمک به شما داریم: کاوشگر محتوا.

فقط سه مرحله ساده را دنبال کنید:

۱- کلمه یا عبارتی را جستجو کنید که وبلاگ‌های صنعت شما احتمالاً در عناوین مقاله خود ذکر کرده‌اند.

۲- فیلتر «رتبه‌بندی دامنه» را در محدوده 30-40 تنظیم کنید.

۳- برای دیدن فقط یک مقاله از هر وبلاگ از تنظیم «یک صفحه در هر دامنه» استفاده کنید.

 

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، جستجوی کلمه “استیک” 9227 صفحه از وب‌سایت‌های دارای نمره DR از 30 تا 40 را برمی‌گرداند.

اکنون تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که وبلاگ‌هایی را که در آن هستند بررسی کنید و احتمال انتشار مطالب شما در آنجا را تخمین بزنید. اگر وبلاگ‌ها از نظر شما خیلی ضعیف یا خیلی قوی به نظر می‌رسند همیشه می‌توانید فیلتر DR را تنظیم کنید تا جایی که نقطه شیرین «اقتدار» وبلاگ را پیدا کنید و از نظر آن راحت هستید.

برای محدودکردن نتایج بیشتر ممکن است بخواهید از فیلتر «ترافیک وب‌سایت» استفاده کنید که به شما کمک می‌کند روی و بلاگ‌هایی تمرکز کنید که میزان خاصی از بازدید را از گوگل دریافت می‌کنند (که توسط Ahrefs تخمین زده شده است).

۲- یک پیشنهاد غیر قابل مقاومت ارائه دهید

همان‌طور که قبلاً اشاره کردم بهترین تاکتیک‌های ایجاد لینک، هر وبلاگ‌نویسی می‌خواهد محتوای با کیفیت بالا را برای مخاطبان خود مفید منتشر کند؛ بنابراین هرچه محتوای شما بهتر باشد احتمال انتشار آن بیشتر است.

و بااین‌حال، اکثر وبلاگ‌نویسان محبوب هر هفته ده‌ها پست مشابه برای ارسال مهمان دریافت می‌کنند که «محتوای با کیفیت بالا منحصربه‌فرد و ارزشمند» را به آنها ارائه می‌دهد (که در حقیقت اصلاً مطلوب نیست)؛ بنابراین چگونه می‌توانید در آن‌همه سروصدا برجسته شده و توجه وبلاگ‌نویس محبوب را باتوجه‌به پست مهمان خود جلب کنید؟

و بااین‌حال، اکثر وبلاگ‌نویسان محبوب هر هفته ده‌ها پست مشابه برای ارسال مهمان دریافت می‌کنند که «محتوای با کیفیت بالا منحصربه‌فرد و ارزشمند» را به آنها ارائه می‌دهد (که در حقیقت اصلاً مطلوب نیست)؛ بنابراین چگونه می‌توانید در آن همه سروصدا برجسته شده و توجه وبلاگ‌نویس محبوب را باتوجه‌به پست مهمان خود جلب کنید؟

در اینجا در Ahrefs ما یک ابزار مفید داریم که به شما کمک می‌کند شکاف‌های محتوایی بین وب‌سایت‌ها را پیدا کنید که یک نام کاملاً ساده دارد: شکاف محتوا.

بگذارید بگوییم شما تصمیم گرفتید یک مقاله مهمان برای برایان دین ارسال کنید. می‌توانید از این ابزار برای یافتن موضوعاتی که تعداد زیادی از ترافیک جستجو را به وبلاگ Ahrefs ارسال می‌کند، استفاده کنید.

۱- سایت Brian را وارد Site Explorer کنید.
۲- به ابزار Content Gap بروید؛
۳- به‌عنوان یک رقیب وارد وبلاگ Ahrefs شوید.
۴- «نمایش کلمات کلیدی» را بزنید؛
۵- به دنبال کلمات کلیدی موردعلاقه شما باشید.
۶- برای بررسی ترافیک ارگانیک صفحه را بزنید

 

 

 

و آنجا

می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. در عرض چند ثانیه شما یک موضوع عالی پیدا کرده‌اید که بازدید 11 ماهانه از وبلاگ Ahrefs را به شما ارائه می‌دهد اما هنوز در وبلاگ Backlinko پوشش داده نشده است.

قراردادن این موضوع خاص برای برایان و توضیح چگونگی برجسته شدن مقاله شما به شدت شانس شما برای چاپ را بهبود می‌بخشد در مقایسه با نوع کلی پست مهمان «من می‌توانم مقاله‌ای با کیفیت بالا برای شما بنویسم»

یکی دیگر از روش‌های جالب برای برجسته شدن در کنار پست مهمان، پیشنهاد بازنویسی یکی از مقالات قدیمی و کم عملکرد آنها است.

چه می‌شود اگر …

… به‌جای تماس با پیشنهاد نوشتن پست مهمان برای کسی …

شما می‌توانید پست قدیمی و منسوخ شده آنها را که در ترافیک جستجو قرار دارد پیدا کنید و به آنها پیشنهاد دهید آن را بازنویسی کنند؟

مطالب مرتبط:

آموزش لینک سازی برای افراد مبتدی (فصل اول)

آموزش لینک سازی برای افراد مبتدی (فصل دوم)

آموزش طریقه لینک سازی برای افراد مبتدی (فصل سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =