فصل ۵

 ابزار ساخت لینک

امروز با انتشار فصل ینجم یعنی ابزار لینک‌سازی، مبحث « آموزش روش‌های ساخت لینک برای افرارد مبتدی» به اتمام می‌رسد و مطلب بعدی در این زمینه «۳ روش ساده برای ایجاد لینک با استفاده از تصاویر» نام دارد که علاقمندان به مباحث سئو به طور جدی‌تر گام در این وادی می‌گذارند. البته مطالب و مقالات مربوط به سئو بسیار زیاد هستند، ضمن این که مبحث سئو در کل، بسیار گسترده است اما ما سعی می‌کنیم تا کاربردی‌ترین مقالات عملی را از معتبرترین منابع و نویسندگان و خبرگان در این زمینه به شما تقدیم کنیم. با سئو کده همراه باشید.

در حالی که از نظر فنی امکان ایجاد لینک فقط با کمی قدرت مغز و یک حساب کاربری ایمیل وجود دارد، تعدادی ابزار ساخت لینک وجود دارد که به شما کمک می‌کند روند دستیابی به لینک‌ها بسیار آسان‌تر شود.

لینک‌سازی چیست و چه اهمیتی دارد؟

لینک‌سازی یکی از مهم‌ترین مراحل موجود در سئو خارجی وبسایت است. بک لینک در واقع یک پیوند از یک وبسایت دیگر به وبسایت شما است. بک لینک ها یکی از روش های اصلی گوگل برای پیدا کردن و ایندکس کردن صفحات جدید هستند. به بک لینک لینک ورودی نیز می‌گویند. لینک‌ها به دو دسته فلو و نو فالو تقسیم می‌شوند. هر لینک معمولا به صورت پیشفرض فالو در نظر گرفته می‌شود. اگر در کد HTML حالت یک لینک را Nofollow بگذاریم (”rel=”nofollow) آنگاه نو فالو می‌شود.

اما تفاوت این دو در چیست؟ لینک‌های فالو از سمت گوگل ارزشمند هستند و بر رتبه وبسایت تاثیر بسیار زیادی می‌گذارند. اما لینک‌های نوفالو توسط گوگل بررسی نمی‌شوند و تنها کاربران را به یک صقحه هدایت می‌کنند.

حال که توضیح کوتاهی در مورد بک لینک‌ها دادیم بیایید چهار نوع ابزار را که ممکن است در لینک‌سازی به شما کمک کنند مرور کنیم:

۱ـ ابزار تحقیق بک لینک
۲ـ ابزار تحقیق محتوا
۳ـ ابزارهای مانیتورینگ وب
۴ـ ابزارهای ارسال ایمیل.

۱- ابزار تحقیق بک لینک

همانطور که می‌دانید، مطالعه لینک‌های رقبای شما زمانی بسیار مفید است که یک استراتژی ساخت لینک اجرایی برای وب سایت خود ایجاد کنید.

Site Explorer متعلق به Ahrefs  به عنوان ابزار تحقیق بک لینک مورد علاقه صنعت به طور گسترده ای شناخته می شود. این ابزار یک ابزار کرال کننده است که به شما برای لینک‌سازی کمک بسیار زیادی می‌کند. Ahrefs نحوه کرال کردن موتورهای جستجو را شبیه‌سازی می‌کند و به صاحبین وبسایت اجازه می‌دهد تا شبکه بک‌لینک‌ها را بررسی کند. 

به هر وب سایت یا نشانی اینترنتی که وارد شوید، یک لیست مفصل از تمام بک‌لینک‌هایی را که به آن اشاره می‌کنند، با مقادیر زیادی از معیارهای مفید و فیلتر برای کمک به یافتن فرصت‌های ایجاد ارتباط عملی به دست خواهید آورد.

برخی دیگر از شرکت های ابزار SEO که شاخص لینک خود را دارند، Moz ، Majestic و Semrush هستند.

۲- ابزار تحقیق محتوا

ابزار تحقیق محتوا، به‌کارگیری ابزار حدس و گمان را در ایجاد محتوای قابل تقسیم‌بندی و لینک پذیر می‌سنجد. شما می‌توانید از ﺁن‌ها برای یافتن زوایای محتوایی که لینک‌های زیادی ایجاد کرده و اشتراک گذاری کرده‌اند، استفاده کنید، و از این یافته‌ها برای ایجاد محتوای خود استفاده کنید.

Site Explorer متعلق به Ahrefs با شاخص بزرگی از بیش از پنج میلیارد صفحه اجرا می شود و به شما کمک می‌کند تا به راحتی محتوای قابل توجه در هر صنعت را کشف کنید.

فقط موضوعی را که می‌خواهید در مورد آن بنویسید در عناوین صفحات جستجو کنید و نتایج را با مراجعه به دامنه‌ها (لینک دادن به وب سایت ها) مرتب کنید. مطالعه آن صفحات و لینک‌های آنها باید ایده‌های زیادی در مورد چگونگی بهتر ساختن مطالب خود به شما ارائه دهد.

همچنین می‌تواند تحلیلی از محتوای صفحات مختلف به صاحب وبسایت بدهد. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از تکنیک‌های مختلف محتواهایی را تولید کنید که کاربران دوست دارند و یا محتواهای پیشین خود را بهبود ببخشید. 

از ابزار دیگری با عملکردی تا حدودی مشابه با آن می‌توان از Buzzsumo نام برد. با این وجود اولویت اشتراکات اجتماعی را نسبت به معیارهای سئو جستجو می‌کند.

۳- ابزار نظارت بر وب

ابزارهای نظارت بر وب، شما را از صفحات تازه منتشر شده که کلمه کلیدی شما را ذکر می‌کنند یا بک لینک‌های جدیدی که رقبای شما کسب کرده‌اند، آگاه می کنند. هر دوی این اعلانات می‌توانند منبع بزرگی از فرصت‌های ایجاد لینک باشند.

اعلانات Ahrefs با هر دو نوع اعلان بک‌لینک و ذکر کلمات کلیدی، کار بسیار خوبی انجام می‌دهد.

برخی دیگر از ابزارهای نظارت بر وب که ممکن است بخواهید امتحان کنید، Google Alerts ، Mention و Brand24 هستند.

۴- ابزارهای ارتباط با ایمیل

ابزارهای ارتباط با ایمیل به شما کمک می‌کنند تا کمپین‌های ایجاد لینک را مدیریت و ردیابی کنید. آنها همچنین فرآیند یافتن چشم اندازها، ایجاد الگوهای ارتباطی، ارسال پیگیری‌ها و موارد دیگر را ساده می‌کنند.

گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد اما ابزار مناسب شما به تاکتیک‌ها و فرآیندها، مقیاس عملیات و بودجه شما بستگی دارد.

ما از انجمن فیس بوک خود، درباره‌ی موارد علاقه‌ی آن ها سوال کردیم و مواردی که به دست آوردیم در اینجا است:

چند ابزار جالب برای جلب ارتباط با ایمیل که توسط انجمن ما ذکر نشده است Neverbounce و Clearout.io است.

در اینجا به انتهای این مبحث رسیدیم. این راهنما بیش از 8000 کلمه را نشان می‌دهد، با این وجود ما فقط سطح ساخت لینک‌ها را تا حدودی مورد بررسی قرار دادیم.

با این حال ، امیدواریم که این راهنما بسیاری از موارد را برای شما روشن کرده باشد و به بیشتر سوالاتی که در مورد ایجاد لینک داشتید پاسخ داده باشد. این مطالب باید به عنوان درس‌های مهم و پایه برای یادگیری حتی بیشتر در مورد ایجاد لینک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =