لینک سازی یکی از مهمترین ارکان یک سایت است. «لینک‌ها» واحد سنجش «ارزش و اعتبار» یک وب‌سایت هستند. وب سایت‌هایی دارای تعداد زیادی «لینک» هستند، «معتبر» شناخته می‌شوند و از نظر گوگل دارای رتبه‌های بالا هستند. در حالی که وب‌ سایت‌هایی که فاقد تعداد لینک‌های زیادی باشند، وب سایت‌هایی گمنام و غیر معروف به حساب می‌آیند و در رتبه‌بندی گوگل جایگاه مناسبی ندارند.

در سئو لینک‌سازی نقش مهمی در افزایش ترافیک از طریق موتورهای جستجو به‌ویژه در کسب‌وکارهای رقابتی، ایفا می‌کند. هنگامی که با سئو تکنیکال، سئو داخلی و تجربه خوب کاربری ترکیب شود، می‌تواند تأثیر مثبتی در ترافیک ارگانیک داشته باشد.

اگر تازه کار SEO را شروع کرده‌اید، احتمال دارد که درک و یادگیری لینک سازی برای شما یک چالش باشد اما کار چندان سختی نیست.

برخی‌ از سئوکارها به شما می‌گویند که محتوای عالی ایجاد کنید و منتظر بمانید تا لینک‌ها به طور طبیعی بیایند، برخی دیگر اصرار دارند که ارتباط استراتژیک برای شناسایی و جستجوی ایمیل های هدفدار، همان نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید و یک نفر دیگر نیز به شما لبخند رمزآلودی تحویل می‌دهد و فقط یک کلمه بر زبان می‌آورد: PBNs.

(PBN مخفف عبارت Private Blog Network است که بعدها با عنوان Private Backlink Network نیز شناخته شد. در یک تعریف ساده می‌توان گفت: PBN  مجموعه‌ای از وبلاگ‌ها و سایت‌هایی است که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی ایجاد شده‌اند.)

خوب، باید به حرف چه کسی گوش داد؟

مانند بسیاری از موارد دیگر در سئو، پاسخ صحیح این است: «بستگی دارد». هیچ روش صحیحی برای ایجاد لینک وجود ندارد و انتخاب تاکتیک‌های شما تا حد زیادی به صنعت، وب سایت، منابع و اهداف شما بستگی دارد.

آیا اوضاع برای شما از قبل گیج کننده‌تر شد؟

نگران نباشید ما این راهنمای ایجاد لینک را با در نظر داشتن این موضوع ایجاد کردیم که افراد مبتدی به طور مطلق از این موضوع چیزی نمی‌دانند و مطمئن هستیم که سرشار از توصیه‌های عملی است که می‌توانید خیلی سریع آن را اجرا کنید.

این راهنما به‌گونه‌ای طراحی شده که شما را به‌سرعت در مسیر درست قرار می‌دهد. مطالب بسیاری برای توضیح وجود دارد، ما همه چیز را به فصل‌هایی برای درک آسان‌تر تقسیم کردیم.

پس کمربندهای خود را محکم ببندید و بیایید تا کار را شروع کنیم. این مقاله دارای ۵ فصل است که عبارتند از:

فصل اول: اصول ساخت لینک

فصل دوم: نحوه‌ی ساخت لینک

فصل سوم: رعایت چه نکاتی باعث ایجاد یک لینک خوب می‌شود؟

فصل چهارم: بهترین تاکتیک های ایجاد لینک

فصل پنجم: ابزار ساخت لینک

فصل اول

اصول ساخت لینک

از آنجا که آموزش لینک سازی راهنمایی برای مبتدیان است، پس بهترین روش این است که از همان اصول اولیه، کار را شروع کنیم.

لینک سازی چیست؟

ایجاد لینک یا لینک سازی (Link Building) فرآیندی است که وب سایت‌های دیگر را به صفحات وب سایت شما لینک می‌دهند تا به آنها کمک کند که بتوانند در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری داشته باشند.

به طور کلی، می‌توانید بیشتر استراتژی‌های ایجاد لینک «کلاه سفید» را به دو مرحله ساده تقسیم کنید:

۱ـ مطلب قابل توجه‌ای ایجاد کنید (تا شایسته لینک دادن باشد).

۲ـ آن را به افرادی که وب سایت دارند (و می‌توانند به مطلب شما لینک دهند) نشان دهید.

لینک‌سازی فرایند به‌دست‌آوردن لینک‌ها از سایت‌های دیگر به سایت شما است. یک لینک راهی است که کاربران می‌توانند بین صفحات اینترنت حرکت کنند. موتورهای جستجو از لینک‌ها برای خزیدن در سایت استفاده می‌کنند. آن‌ها با کمک لینک‌ها، صفحات سایت را پیمایش می‌کنند.

همه پیوندها توسط سئوکاران ساخته نمی‌شود. برخی از آن ها به دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند مانند خبرنگاری که یک خبر را پوشش می‌دهد و آن را به منبع پیوند می‌دهد یا خریداری که محصول را به فروشگاه آن پیوند می‌دهند.

به‌دست‌آوردن لینک‌هایی که درخواست نکردید همان چیزی است که باید برای آن تلاش کنید. شما کارهایی را انجام می‌دهید تا سایتتان شایسته لینک شود.

در کنار این رویکرد بلندمدت همچنین می‌توانید از طیف وسیع لینک بیلدینگ استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد اعتبار سایت را تقویت کرده و شانس خود را برای رتبه‌بندی خوب امتحان کنید.

چرا لینک سازی مهم است؟

طبق گفته‌ی آندری لیپاتسف (Andrey Lipattsev) از شرکت گوگل ، لینک‌ها یکی از سه فاکتور مهم رتبه بندی در گوگل هستند. بنابراین اگر می‌خواهید صفحه‌های وب سایت شما در صفحه‌ی جستجوی گوگل رتبه بالایی داشته باشند، مطمئناً به لینک سازی نیاز خواهید داشت.

گوگل (و سایر موتورهای جستجو) به لینک‌های سایت‌های دیگر به عنوان «رأی» نگاه می‌کنند. این آرا به آنها کمک می‌کند تا مشخص کنند کدام صفحه از یک موضوع خاص (از هزاران مورد مشابه) شایسته رتبه‌بندی در بالای نتایج جستجو است.

لینک سازی

به عنوان یک قاعده کلی، صفحات با بک لینک (Backlink) بیشتر در نتایج جستجو دارای رتبه بالاتری هستند. این مورد توسط بسیاری از شرکت‌های جستجوگر SEO در مقیاس وسیعی مورد بررسی قرار گرفته است و همبستگی بین تعداد وب سایتهایی که به یک صفحه لینک می‌شوند و جایگاه آن در گوگل همیشه مثبت بوده است.

نمودار دامنه‌های لینک و ترافیک

بنابراین، مسلم است که لینک‌ها مهم هستند.

اما چرا ساخت لینک تا این اندازه بسیار مهم است؟

منظور این است که وب سایت‌ها به طور طبیعی تمایل دارند تا با یکدیگر لینک بدهند، درست است؟ شما تا الان فقط چند پاراگراف از این راهنما را مطالعه کرده‌اید اما تا به حال مشاهده کرده‌اید که من به دو صفحه مختلف لینک داده‌ام.

خوب ، در یک دنیای ایده آل، با ارزش ترین صفحه در هر موضوعی همیشه بیشترین لینک را به خود اختصاص می دهد و رتبه 1 را در گوگل کسب می‌کند. در حالی که صفحات با کیفیت پایین لینک‌های زیادی را دریافت نخواهند کرد و رتبه پایین تری خواهند داشت.

اما ما در این دنیای ایده آل زندگی نمی‌کنیم. و دو دلیل اصلی وجود دارد که ممکن است لزوماً بهترین صفحات دارای بیشترین لینک‌ها نباشد. این دلایل عبارتند از:

۱ـ چرخه معیوب سئو

حدس بزنید چگونه دو صفحه را که در بالا به آنها لینک داده‌ام انتخاب کردم. فکر می‌کنید من برای لینک سازی و انتخاب بهترین‌ها هزاران صفحه مشابه راجع به هر موضوع را مطالعه کرده‌ام؟ البته که نه! من سریع در گوگل موردی را که می‌خواستم به آن مراجعه کنم جستجو کردم، چند صفحه از بالاترین رتبه را باز کردم تا ببینم آیا آن‌ها آنچه را که من در جستجوی آن هستم، دارند یا خیر، لذا به همان صفحه‌ای رسیدم که به نظر می‌رسید مناسب‌ترین حالت را داشته باشد.

این گونه است که دو صفحه که بالاترین رتبه را داشتند، برای خود لینک جدیدی به دست آوردند، که باعث کسب رتبه برتر در گوگل می‌شود.

ما آن را به این دلیل«چرخه معیوب سئو» می‌نامیم چون که در واقع یک بررسی تحقیقاتی انجام دادیم تا ثابت کنیم این یک مورد واقعی است.

در لحظه انتشار، صفحه عالی شما نسبت به صفحه‌هایی که دارای همان موضوع هستند و در رتبه‌های بالای گوگل قرار دارند بلافاصله در معرض آسیب بزرگی قرار می‌گیرد. اگر می‌خواهید گرفتار این چرخه معیوب نشوید، باید در مورد بدست آوردن بک‌لینک برای آن فعال باشید.

چرخه معیوب سئو

۲ـ رقبای شما احتمالاً در حال ایجاد لینک هستند

فرض کنیم صفحه شما به طور طبیعی لینک‌های زیادی را دریافت کرده است (هیچ رابط ساختاری در ﺁن دخیل نبوده است) و حالا از نظر لینک سازی در گوگل برای این موضوع رتبه ۱ را دارد.

خوب حدس بزن که چه پیش می‌آید؟ اگر قبل از ورود شما، صفحه شخص دیگری رتبه شماره 1 را به خود اختصاص می‌داد و اکنون که شما آن را به خود اختصاص داده‌اید، صاحب آن به احتمال زیاد با ایجاد برخی لینک‌های با کیفیت به صفحه خود، به دنبال بدست آوردن آن مکان برتر است.

این داستان همچنین، مربوط به صاحب صفحه در موقعیت شماره 3 است که قبلاً در موقعیت شماره 2 قرار داشته است. آن‌ها از این موضوع راضی نیستند و به احتمال زیاد شروع به ایجاد لینک‌هایی برای رفع این مشکل می‌کنند تا بتوانند جایگاه خود را پس بگیرند.

و گرچه صفحه شما در واقع ممکن است ده برابر بهتر از صفحات آنها باشد (به همین دلیل است که در وهله اول لینک های طبیعی زیادی بدست آورده است)، اما رقبای شما همچنان می‌توانند از شما پیشی بگیرند که در ساخت لینک مهارت کافی داشته باشند.

وقتی با چنین وضعیتی رو به رو می‌شوید یا می‌توانید کاری انجام ندهید و از این که جهان ناعادلانه است ابراز تاسف کنید یا بایستید و مقابله کنید.

ایجاد لینک چه فایده‌ای برای کسب‌وکار دارد

لینک بیلدینگ مفید است چون می‌تواند به بهبود رتبه و ترافیک جستجوی ارگانیک کمک کند،علاوه بر این طیف وسیعی از مزایای دیگر را دارد که می‌تواند برای کسب‌وکار شما مفید باشد.

درمورد ایجاد لینک نه‌تنها به‌عنوان فعالیت مستقل، بلکه چیزی که به سایر قسمت‌های تجارت شما متصل است فکر کنید.

1.ایجاد روابط

لینک بیلدینگ اغلب می‌تواند موجب دسترسی به سایر سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط در صنعت شما گردد. این ارتباط به تبلیغ آن چه که شما تازه ایجاد کردید، مانند یک محتوا یا اینفوگرافیک مربوط شود. هدف مشترک ارتباط، دستیابی به لینک است. اما چیزی فراتر از این وجود دارد، ارتباط می‌تواند به شما در ایجاد روابط بلندمدت با عوامل تأثیرگذار در صنعت کمک کند و این روابط می‌تواند به این معنی باشد که کسب‌وکار شما موردتوجه و اعتماد قرار دارد. این به‌خودی‌خود ارزشمند است، چون مبلغان و حامیان واقعی خود را به دست میاورید.

2.ارسال ترافیک ارجاعی

درمورد تأثیر لینک‌ها بر رتبه‌بندی صحبت کردیم، اما در مورد تأثیر لینک بر ترافیک ارجاعی چطور؟ یک لینک خوب از سایت پربازدید می‌تواند منجر به افزایش ترافیک شود. اگر سایت مربوط به کسب‌وکارتان باشد، احتمالا ترافیک هم مرتبط است که در نتیجه می‌تواند منجر به افزایش مشتریان و فروش شود.

در این حالت، اهمیت لینک فقط مربوط به سئو نیست، بلکه درباره مشتریان است. اگر می‌توانید لینک‌های سایت خود را در برابر افرادی قرار دهید که به کسب‌وکار شما علاقه‌مند هستند. ممکن است از شما خرید نکنند اما اکنون می‌دانند که شما کی هستید و چه کاری می‌کنید.

3.برندسازی

ایجاد لینک خوب می‌تواند به برندسازی کمک کند و شما را به‌عنوان یک مقام عالی در صنعت تبدیل کند. برخی تکنیک‌های لینک بیلدینگ وجود دارد که می‌تواند تخصص کمپانی شما را به افراد نشان دهد و این امر راهی برای موفقیت در برندسازی است. برای مثال، اگر یک محتوا بر اساس داده‌های کسب‌وکار خود منتشر کنید، احتمالاً به‌خوبی در صنعت خودتان شناخته می‌شوید. هنگامی که سعی می‌کنید پیوندهایی را به محتوای خود به دست اورید، تخصص خودتان را نشان می‌دهید و از دیگر افراد می‌خواهید که در انتشار این خبر کمک کنند و آن را به دیگران نشان دهند.

چگونه سایت‌های دیگر را ترغیب به لینک دادن به سایت خودتان کنید

تعدادی استراتژی لینک بیلدینگ که برای ترغیب لینک دادن سایت‌های خارجی به سایت شما وجود دارد را توضیح می‌دهیم.

ایجاد و ترویج محتوا

محتوای جذاب، منحصربه‌فرد و باکیفیت بالا ایجاد کنید که مردم به طور طبیعی بخواهند به آن لینک دهند. قبل از آنکه انتظار داشته باشید کسی محتوای شما را پیدا کند باید خودتان آن را گسترش دهید.

نظرات

خدمات و سایت خود را در معرض دید اینفلوئنسرهای صنعت خود قرار دهید. آن‌ها کسب‌وکار شما را میان دیگران ترویج می‌کنند و به شناخته شدن شما کمک می‌کند.

لینک‌های دوستان

در زمینه کاری خود از کسانی که می‌شناسید و با آن ها همکاری می‌کنید درخواست کنید تا به سایت شما لینک بدهند. به یاد داشته باشید که ارتباط خیلی مهم است. لینک‌های افرادی که در تجارت شما هستند اهمیت بسیار بالایی نسبت به لینک‌های غیرمرتبط دارد.

لینک‌ها پاسخی برای همه چیز نیستند

از این فصل مقدماتی ممکن است به نظر برسد که برای رتبه بندی شماره 1 در گوگل، تنها کاری که باید برای لینک سازی انجام دهید ساخت بک لینک « backlinks» بیشتر از صفحه‌هایی است که در حال حاضر در آن رتبه بندی شده اند.

و گرچه این مقدار تا حدی درست است اما در واقعیت همه چیز کمی فراتر از آن است.

به غیر از همه لینک‌ها که برابر نیستند (ما در مورد آن در فصل 3 بیشتر صحبت خواهیم کرد) ، موتورهای جستجو هنگام رتبه بندی صفحات، بسیاری از متغیرهای دیگر را در نظر می گیرند. و ترکیبی از این متغیرها ممکن است در واقع به نوع درخواست جستجو بستگی داشته باشد که می خواهید برای آن رتبه بندی کنید.

بنابراین اگر لینک‌های زیادی به صفحه خود ایجاد می‌کنید و همچنان رتبه ضعیفی دارد، این راهنما را به دلیل گمراهی خود مقصر ندانید. سایر فاکتورهای رتبه بندی را که ممکن است از رتبه بندی خوب شما جلوگیری کند، جستجو کنید.

نتیجه‌گیری:

همواره لینک سازی باید باهدف جذب مخاطب جدید به سایت انجام شود. تا زمانی که ایجاد لینک را راهی برای دسترسی به سایت‌های دیگر به‌منظور جذب بازدیدکننده انجام می‌دهید،مطمئن باشید که این کار درست است.