فصل ۳

چه چیزی باعث ایجاد لینک خوب می‌شود؟

اگر تازه یک سایت را تاسیس کرده‌اید و تمایل دارید تا امتیاز سئوی سایت شما افزایش پیدا کند، آموزش طریقه لینک سازی برای افراد مبتدی یکی از بهترین مطالبی است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید نرخ سوی سایت خود را بالا ببرید.

در این سلسله آموزش‌ها که به همت سایت «سئو کده» برای شما تدارک دیده شده است، چنانچه با اندکی صبر و حوصله این درس‌های بسیار مفید را مطالعه کنید، بدون شک در این راه یعنی ارتقای امتیاز سئوی سایت خود موفق خواهید شد. این سلسله مطالب را بهترین استادان و خبرگان سئوکار به رشته تحریر در آمده‌اند و بدن شک می‌تواند راهنمایی بسیار مفید و ارزنده برای شما باشد.

اما باز چنانچه نتوانستید این راهکارها را بکار بندید و رتبه سایت خود را به آن اندازه که انتظار دهید ارتقا دهید، برای این منظور و بالا بردن امتیاز سایت خود و قرار گرفتن در صفحه اول جستجوی گوگل، می‌توانید با کارشناسان و متخصصان «سایت سئو کده» تماس بگیرید تا برای ارتقای امتیاز سئوی سایت شما، راهنمایی و همکاری لازم را ارائه دهند. کارشناسان «سایت سئوکده» به شما اطمینان می‌دهند که در این راه موفق خواهید شد و سئوی سایت شما در همان رتبه‌ای که شایسته‌ی آن هستید قرار خواهد گرفت. و اما با ادامه مبحث با ما همراه باشید.

پس شما تا به حال چندین راه مختلف برای ایجاد ارتباط با سایت خود را یاد گرفته اید. اما چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که لینک‌ها وسیله ای برای رسیدن به هدف هستند. شما ﺁن‌ها را می‌سازید چون لینک‌ها به عنوان «رأی» عمل می‌کنند و به گوگل کمک می‌کنند تا با رتبه‌بندی بالای صفحات در نتایج جستجو، صفحه‌های ارزشمندی را شناسایی کند.

با این وجود, همه « آرا » برابر ایجاد نمی شوند.

هیچ کس دقیقا نمی داند گوگل چگونه ارزش هر لینک را اندازه گیری می کند. اما برخی مفاهیم کلی برای ارزیابی ارتباطاتی وجود دارد که جامعه سئو باور دارد درست است.

۱ـ اقتدار

۲ـ ارتباط

۳ـ متن لنگر

۴ـ Nofollow در مقایسه با follow

۵ـ تعیین سطح

۶ـ مقصد

۱ـ اقتدار

تصور کنید که دوست‌ شما اخیرا وبلاگی را راه اندازی کرده است و از یکی از مقالات اخیرشان، به وب‌سایت شما لینک داده است. چیز مهمی نیست، درست است؟

اما اگر نیویورک تایمز مقاله‌ای را به وب سایت شما لینک دهد، چه می شود؟ این مطمئناً چیزی است که می توانید به آن افتخار کنید.

نکته این است که ما این دو وب سایت را به عنوان سطوح مختلفی از « قدرت » درک می‌کنیم. نیویورک‌تایمز یک نشریه مشهور جهانی است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن اعتماد دارند. در حالی که وبلاگ جدید دوست شما به ندرت کسی را جذب می‌کند

گوگل چگونه « مرجع » یک وب سایت (یا صفحه وب)که به شما ارتباط دارد را اندازه‌گیری می‌کند؟ خوب، اگر پیوندها آرا باشند، پس عادلانه خواهد بود اگر صفحه‌ای که رای‌های بیشتری داشته باشد به صفحات دیگر رای خواهد داد، درست است؟

مقاله را بخوانید: آموزش لینک سازی برای افراد مبتدی (فصل اول)

و این در واقع یکی از اصول اصلی در پشت الگوریتم PageRank است که بنیانگذاران گوگل لاری پیج و سرگیی برین در سال ۱۹۹۶ به وجود آوردند.

همچنین قبلاً یک افزونه مرورگر وجود داشت که امتیاز PageRank هر صفحه وب را در یک مقیاس از ۰ تا ۱۰ نمایش داد. اما گوگل در جایی دور از سال ۲۰۱۴ این کار را متوقف کرد و جامعه SEO را در این فکر قرار داد که آن‌ها چقدر « قدرت » را به هر صفحه وب اختصاص می‌دهند.

خوشبختانه، بسیاری از ارائه دهندگان ابزار SEO معیارهای مرجع مبتنی بر لینک خود را توسعه داده‌اند، که براساس برخی از اصول مشابه در الگوریتم PageRank اصلی است.

معیارهای مرجع که ما در اینجا در Ahrefs داریم، نرخ دامنه (DR)و درجه‌بندی URL به طور خلاصه (UR) است. هر دو در یک مقیاس از صفر تا ۱۰۰ اندازه‌گیری می‌شوند.

رتبه بندی URL صفحه اصلی ما 87 است ، به این معنی که یک صفحه با اقتدار بالا است. و رتبه دامنه ahrefs.com  امتیاز ۹۰ است که بسیار بالا در نظر گرفته می شود. رتبه‌ی دامنه‌ی nytimes.com DR  امتیاز ۹۴ را دارد.

نکته مهم:

برخی از متخصصان سئو همچنین برای ارزیابی «معتبر بودن» آن به ترافیک جستجوی وب سایت نگاه می کنند. منطق در اینجا ساده است: اگر گوگل یک وب سایت را در بالای نتایج جستجو رتبه بندی کند و برای آن ترافیک ارسال کند، پس احتمالاً وب سایت را دارای اقتدار بالایی می‌دانند.

به عنوان یک قاعده کلی ، متخصصان سئو در تلاشند از طریقه لینک سازی از وب سایت ها و صفحاتی که از قدرت بالایی برخوردار هستند بدست آورند ، زیرا این لینک‌ها به صفحات آن‌ها کمک زیادی می کنند تا رتبه بالاتری در گوگل داشته باشند.

اما آیا این به این معنی است که شما باید از ارتباط داشتن با وب سایت‌ها و صفحات قدرت پایین اجتناب کنید؟ به هیچ وجه. این لینک‌ها به هیچ وجه “بد” نیستند. آن‌ها فقط وزن کمتری را در چشمان گوگل حمل می‌کنند و بنابراین تاثیر کمتری بر rankings شما دارند.

روش درست استفاده از معیارهای قدرت لینک در زمانی که لینک‌های ورودی برای اندازه‌گیری این است که چقدر تلاش می‌کنید باید در گرفتن یک لینک از یک وب سایت خاص سرمایه‌گذاری کنید.

روش مناسب برای استفاده از متریک‌های مرجع لینک در هنگام ایجاد لینک، این است که برای دریافت یک لینک از یک وب‌سایت مشخص چقدر تلاش کنید.

اگر دوستتان از شما بخواهد که مقاله‌ای ۱۰٬۰۰۰ کلمه‌ای برای وبلاگ جدیدشان بنویسید، ارتباطی که برایتان ایجاد می‌شود، ارزش تلاش را ندارد. اما اگر شما این شانس را داشته باشید که همان مقاله را برای NY Times (DR94)  بنویسید، شما باید ﺁن را کاملا انجام دهید.

یک چیز دیگر. برخی افراد با توجه به معیارهای قدرت لینک خودشان بیش از حد اهمیت می‌دهند. برای این سوال که از تیم پشتیبانی ما مانند این سوال بپرسید:

اگر در حال ساخت لینک هستید «تا به آن برسید»، هدف اشتباه را دنبال می‌کنید. شما باید با هدف رتبه‌بندی بیشتر در گوگل ارتباط برقرار کنید. با این حال بهتر است لینک‌هایی برای کمک به بازدیدکنندگان وب سایت‌های دیگر پیدا کنید تا وب سایت شما را کشف کنند.

۲- مرتبط بودن

بگذارید فرض کنیم شما یک وبلاگ در مورد قهوه دارید و یک بررسی از آسیاب قهوه مورد علاقه خود را منتشر می‌کنید. بعداً ، دو نفر از دوستان شما تصمیم می‌گیرند که به آن لینک دهند. یکی از مقاله «10 تا ازبهترین دستورالعمل‌های تهیه قهوه» و دیگری از مقاله «10 نکته برای صرفه جویی در هزینه».

کدام یک از این دو صفحه رأی قوی تری را در نظر گوگل به دست می‌آورد (با توجه به اینکه هر دو این صفحه از قدرت مساوی برخوردار هستند)؟

مسلما مقاله اول که به لینک بیشتر مربوط می‌شود!

شما ترجیح می‌دهید که از یک کارشناس صنایع غذا درباره قهوه مشاوره بگیرید، نه یک کارشناس مالی شخصی، درست است؟

متخصصان سئو معتقدند که ارتباط در سطح وب سایت نیز اعمال می‌شود. و در حقیقت برخی شواهد در صفحه «نحوه کار جستجو» گوگل وجود دارد:

اگر سایر وب سایت های برجسته با موضوع به صفحه لینک بدهند، این نشانه خوبی است که اطلاعات از کیفیت بالایی برخوردار است.

یعنی این که، باید تلاش کنید که لینک‌هایی را از وب‌سایت‌هایی که به نوعی به وب‌سایت‌های شما مرتبط هستند، دریافت کنید، به جای این که هر فرصتی را که به وجود می‌آید، دنبال کنید.

۳- متن لنگر

فقط درصورتی که از قبل با این اصطلاح آشنا نباشید ، »متن لنگر» یا «انکر تکست» یک متن قابل کلیک است که شما را به صفحه دیگری می‌فرستد.

در بسیاری از موارد متن لنگر چیزی را توصیف می‌کند که صفحه مربوط به آن است. فقط به متن لنگر برای ارتباط من چند پاراگراف قبل از آن نگاه کنید:

بنابراین جای تعجب نیست که گوگل از کلمات موجود در متن لنگر برای درک بهتر کلمات کلیدی که صفحه ارجاع شده شایسته رتبه بندی است، استفاده می‌کند. در واقع، پتنت اصلی گوگل کاملاً صریح در مورد این صحبت می‌کند:

[…] گوگل از چندین روش برای بهبود کیفیت جستجو استفاده می‌کند از جمله رتبه بندی صفحه، متن لنگر و اطلاعات نزدیک به آن.

بنابراین چگونه هنگام ساخت لینک از متن لنگر استفاده می‌کنید؟

خوب، شما انجام نمی‌دهید. هرچه بیشتر سعی کنید کنترل کنید که چگونه صفحات مختلف به شما لینک بدهند و تمام «کلمات مناسب» را در متن لنگرهای لینکهای شما بچسبانید، احتمال مجازات گوگل برای این کار بیشتر است.

و علاوه بر این، اکثر تاکتیک‌های ایجاد لینک کلاه سفید به شما امکان کنترل کامل متن لنگر را می‌دهد، که فقط از تیراندازی به پا جلوگیری می‌کند.

۴- Nofollow در برابر follow

« Nofollow» یک ویژگی لینک است که به گوگل می‌گوید صفحه لینک دهنده ترجیح می‌دهد رای خود را به صفحه مورد ارجاع ندهد.

نحوه نمایش این ویژگی لینک در کد HTML به شرح زیر است:

طریقه نوشتن کدهای لینک nofollow

از نظر تاریخی ، گوگل رأی «لینک‌های Nofollow » را محاسبه نمی‌کرد (یا این طور گفته شده است). سپس در سال ۲۰۱۹ به یک مدل اشاره تبدیل شدند، که به این معنی است که ممکن است برخی از لینک‌های  « nofollowed » در حال حاضر بر روی رتبه جستجو شما تاثیر بگذارند.

آنها همچنین دو ویژگی لینک جدید را با این اطلاعیه معرفی کردند:

rel =« UGC » – باید در لینکهای «ایجاد شده توسط کاربر» اعمال شود، به عنوان مثال، نظرات وبلاگ و پست های انجمن.

rel = « sponsored = حمایت شده» – باید هنگامی اعمال شود که این لینک بخشی از تبلیغات، حمایت مالی یا قرارداد دیگر برای جبران خسارت باشد.

به عنوان یک قاعده کلی، شما می‌خواهید لینک‌های «دنبال شده» (به عنوان مثال لینک‌هایی که هیچ یک از ویژگی های ذکر شده را ندارند) ایجاد کنید، زیرا این‌ها کسانی هستند که قرار است رأی دهند.

با این حال، اگر فرصتی برای دریافت لینک غیرفعال شده از یک صفحه مربوط به مقامات عالی مشاهده کردید، باید کاملاً آن را انجام دهید.

یک مثال خوب ویکی پدیا است که در آن تمام لینک‌های خروجی دنبال نمی‌شوند. دریافت لینک از ویکی پدیا فوق العاده سخت است، به همین دلیل بسیاری از سئوکاران متقاعد می‌شوند که این لینک‌ها از نظر گوگل بسیار ارزشمند هستند.

۵ـ قرار دادن

پتنت معقول گوگل در مورد چگونگی تأثیر کلیک روی لینک در میزان اختیارات آن صحبت می‌کند. و قرار دادن لینک در صفحه یکی از معدود مواردی است که میتواند CTR آن را تحت تأثیر قرار دهد.

بگذارید بگوییم یک صفحه وب وجود دارد که از سه بلوک تشکیل شده است: محتوا ، نوار کناری و پاورقی. به عنوان یک قاعده کلی، لینک‌های موجود در محتوا کلیک های بیشتری می‌گیرند، زیرا بازدیدکنندگان بیشترین توجه را به بلوک محتوا می‌کنند.

طریقه لینک سازی پر قدرت

یک چیز دیگر که میتواند CTR یک لینک را تحت تأثیر قرار دهد این است که چگونه آن در بالای صفحه قرار می‌گیرد. خوانندگان به جای لینک‌های انتهای مقاله، لینک‌های ابتدای مقاله را بیشتر دنبال می‌کنند.

هرچه از طریقه لینک سازی، لینک‌های بیشتری در صفحه داشته باشید، آنها بیشتر برای کلیک با یکدیگر رقابت می‌کنند و بنابراین اقتدار منتقل شده به صفحات دیگر را کم می‌کنند.

دقیقاً مانند متن لنگر، اکثر استراتژی های ایجاد لینک کلاه سفید به شما امکان کنترل هیچ گونه موقعیتی از لینک را نمی‌دهند.

اما اگر در حال نوشتن مقاله مهمان برای وبلاگ شخص دیگری هستید، قطعاً باید سعی کنید نظر خوانندگان را جلب کنید تا روی لینک‌های شما کلیک کنند. نه فقط برای افزایش ارزش SEO آن لینک‌ها، بلکه به این دلیل که بازدیدکننده داشته است ارجاع خوبی را به شما ارائه می‌دهد.

مقاله را بخوانید: آموزش لینک سازی برای افراد مبتدی (فصل دوم)

۶- مقصد

هنگام ایجاد لینک به وب سایت خود، سه مقصد وجود دارد که می‌توانید آنها را به آن صفحات هدایت کنید:

۱ـ صفحه اصلی شما
۲ـ دارایی‌های قابل لینک شما
۳ـ صفحاتی که شما در واقع برای رتبه بندی بالا در گوگل نیاز دارید.

و غالباً صفحاتی که برای رتبه بندی مناسب به آنها نیاز دارید سخت‌ترین صفحه‌ها برای دریافت لینک هستند. این به این دلیل است که افراد ترجیح می‌دهند به صفحات اطلاعاتی که مخاطبان آنها می‌توانند به طور رایگان ارزش کسب کنند لینک دهند، به جای صفحات تجاری که مخاطبان آنها احتمالاً به روش‌هایی از آن ها پول جدا می‌کنند.

بنابراین ، یکی از سوالات رایج در سئو این است:

«چگونه صفحات یکنواخت را رتبه بندی کنیم؟»

و گرچه هیچ پاسخ درست و واحدی برای این سوال وجود ندارد اما، همه موافقت می‌کنند که باید از قدرت لینک داخلی استفاده کنید تا به «صفحات یکنواخت » شما در رتبه بندی بهتر کمک کند.

طریقه لینک سازی در سایت

به عبارت دیگر، تا آن جا که می‌توانید لینک‌هایی به دارایی‌های قابل لینک خود بسازید و تمام «عصاره لینک» را به سمت صفحاتی که می‌خواهید از طریق لینکهای داخلی رتبه بندی کنید ، سوق دهید.

و به خاطر داشته باشید که مواردی از قبیل جاگذاری، ارتباط و متن لنگر روی ارزش لینک‌های داخلی شما نیز تأثیر می‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شانزده =