متخصصان سئو از تکنیک‌ها و استراتژی‌های مختلفی برای بهبود سایت‌های خود در موتور جستجو استفاده می‌کنند. کلمات کلیدی Latent Semantic Indexing (LSI) تکنیکی است که در گروه دوم قرار می‌گیرد. با سئو کده همراه باشید.

تاریخچه و کاربرد LSI
کلمات کلیدی LSI چیست؟

از نظر فنی، Latent Semantic Indexing (LSI) یک فناوری رایانه‌ای است که در اواخر دهه 1980 برای بازیابی اطلاعات دقیق از مجموعه گسترده‌ای از داده‌ها تولید شده است. رایانه‌ها از فرایند تجزیه ارزش واحد برای یافتن ارتباط بین اصطلاحات مختلف در یک مجموعه استفاده می‌شود.
LSI
به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا روابط پنهان‌بین کلمات مختلف را در یک سند پیدا کنند تا معنی صحیح آن را درک کنند. به‌عبارت‌دیگر، به رایانه قابلیتی را می‌دهد که هر متن را درست مثل انسان یاد بگیرند و درک کنند.

LSI به موتورهای جستجو اجازه می‌دهد تا محتوای شما و زمینه آن را همراه با هدف جستجوی شما و ارتباط آن با یک کلمه کلیدی خاص را درک کنند. همان‌طور که موتورهای جستجو می‌توانند مانند انسان مطالب شما را بخوانند، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط شانس آن را برای کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو افزایش می‌دهد.

کلمات کلیدی LSI چیست؟

تعریف کلمات کلیدی LSI بیان می‌کند که کلماتی هستند که از لحاظ معنایی با کلمه کلیدی هدف شما مرتبط هستند. اما، اکثر مردم به‌اشتباه تصور می‌کنند که کلمات کلیدی LSI مترادف هستند.
به‌عنوان‌مثال، کلمه “Apple” را در نظر بگیرید. معمولاً، این به معنای میوه یا مارک برجسته فناوری است. یک موتور جستجوی مانند Google به دنبال کلمات کلیدی مختلف LSI است تا هدف جستجوی شما را بهتر درک کند. در اینجا دو حالت ممکن وجود دارد

اگر گوگل کلماتی مانند، آب‌میوه، غذا، میوه و مزرعه را در میان سایر موارد پیدا کند، احتمالاً فکر خواهد کرد که صفحه وب مربوط به میوه‌ای به نام سیب است.
اگر Google کلماتی مانند iTunes ، iPad ، iPhone ، Mac ، Mac OS ، MacBook و iPod را در میان سایر موارد پیدا کند، احتمالاً فکر خواهد کرد که این صفحه وب مربوط به مارک تلفن هوشمند و کامپیوتر است.
به همین ترتیب، هنگامی‌که “کوپر” را تایپ می‌کنید، Google کلمات LSI مختلفی پیدا می‌کند تا بداند آیا به دنبال کفش (لی کوپر)، ماشین (مینی کوپر) هستید

اهمیت کلمات کلیدی LSI

اهمیت کلمات کلیدی LSI

در روزهای اولیهٔ سئو گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌توانند موضوع یک صفحه را بر اساس کلمات کلیدی که در صفحهٔ شما پیدا می‌کنند را کشف کنند
بنابراین اگر گوگل بارها و بارها کلمهٔ بازاریابی را ببیند نتیجه‌گیری می‌کنند که این مقاله درباره‌ای بازاریابی است. به همین دلیل تراکم کلمات کلیدی درگذشته بسیار مهم بوده است.
اگر چندین بار از کلمات کلیدی خود استفاده نکنید گوگل نمی‌فهمد که صفحهٔ شما در رابطه‌با چه موضوعی است هرچند با پیشرفت مداوم و سریع گوگل، هوشمندتر از زمان‌های قبل شده است.
امروزه هدف اصلی گوگل شناخت موضوع کلی یک صفحه است و گوگل برای درک صحیح آن نیازمند کلمات کلیدی LSI است

مقالات مرتبط: عوامل بهبود رتبه وب سایت‌ها با موتورهای جستجو

چند ابزار برای پیدا کردن کلمات کلیدی LSI

راه‌ها و ابزارهای زیادی برای پیدا کردن کلمات LSI وجود دارد. ما در اینجا سه نمونه از ابزار به شما معرفی می‌کنیم. برای آشنایی بیشتر شما مثال‌هایی نیز برای شما در نظر گرفتیم.

Google Search

یکی از بهترین و آسان ترین روش‌های کاملا رایگان، جستجو در گوگل است. با سرچ در گوگل، به منبع متصل می‌شوید.در کنار پیدا کلمات کلیدی پرکاربرد و پر بازدید، کلمه‌ها و عبارت‌های کلیدی مرتبط با موضوع را نیز پیدا کنید.

برای مثال : کلمه “بازاریابی” را جتسجو کردیم و نتایج به این شکل است.

نمونه LSI در google searches

آشنایی با ابزار Google KeyWor

اگر با Google KeyWord Planner آشنایی دارید می‌توانید از آن استفاده کنید. در غیر این صورت، برای استفاده از Keyword Planner باید حساب Google AdWords را باز کنید.

وارد حساب Google AdWords خود شوید و به گزینه “یافتن کلمات کلیدی” بروید. روی گزینه “جستجو برای کلمات کلیدی جدید با استفاده از یک عبارت، وب‌سایت یا دسته‌بندی” کلیک کنید. همان عبارت جستجو، “وب‌سایت” را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید تا کلمات کلیدی مربوط به آن را نمایش دهد.

آموزش ورود به Google KeyWord Planner

 

LSI Keyword Generator

یکی دیگر از روش‌هایی پیدا کردنLSI که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم.ابزار LSI Keyword Generator در سایت lsigraph.com است.با ورد به سایت و سرچ کلمه مورد نظر با آنالیز و کلمات مرتبط موجه خواهیدشد.

برای مثال : کلمه “بازاریابی” را جتسجو کردیم و نتایج در شکل زیر قابل مشاهده است.

 

نتیجه جستجو کلمه در LSI Keyword Generator

 

مزایای استفاده از کلمات کلیدی LSI


وقتی نوبت به سئو می‌رسد، محتوای مبتنی بر کلمات کلیدی LSI می‌تواند مزایای زیادی به همراه داشته باشد.
الف. رتبه‌های بالاتر موتور جستجو
افزایش اعتبار محتوا
کاربر زمان بیشتری را صرف مطالعه در سایت شما می‌کند
کاهش محتواهای نامربوط

 

در پایان باید اینکه توجه داشت که استفاده درست از LSI،یکی از  استفاده‌ای آن این است که به جای استفاده زیاد از کلمه کلیدی و خسته کردن مخاطب از کلمات مترادف و هم معنی استفاده کنیم. با این کارکاربران حس بهتری به محتوا خواهند داشت و با افزایش میزان رضایت کاربر، افزایش سئو سایت را مشاهده می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 9 =