در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که CRO چیست. امروزه راه‌رفتن در یک فروشگاه فیزیکی، پرداخت هزینه یک کالا و رفتن به یک سفر تغییر کرده است. به‌عنوان‌مثال، یک مشتری آنلاین ممکن است امروز سفر خود را با کلیک کردن بر روی آگهی تبلیغاتی شما، ورود به سایت شما آغاز کند، اما بدون خرید چیزی آنجا را ترک کند. در عرض یک هفته، آنها ممکن است یک تبلیغ هدفمند دریافت کنند، یک بررسی آنلاین را بخوانند و از یک دوست توصیه بشنود قبل از اینکه در نهایت به فروشگاه شما برگردند تا واقعاً خرید کنند.

روش خرید امروز، پیش‌بینی و تحریک کردن مشتری را بیش از هر زمان دیگری ضروری می‌کند. برای اینکه بازدیدکنندگان به مشتری تبدیل شوند، باید کل استراتژی بازاریابی و طراحی فروشگاه انلاین خود را بهینه کنید. یعنی: رفع موانع خرید، جذاب کردن مراحل و ایجاد تجربه‌ای دلپذیر و ایمن برای مشتریان.اینها روش‌های اجرای CRO هستند. برای جواب سوال CRO چیست در ادامه با سئوکده همراه باشید.

 

CRO چیست؟

بهینه‌سازی نرخ تبدیل یا CRO عملی است که باعث افزایش نرخ تبدیل (بازدیدکننده به خریدار) شما می‌شود، زیرا بازدیدکنندگان سایت شما را مجبور می‌کند که اقدامات خاصی مانند خرید محصول، یا مشترک شدن در خبرنامه را انجام دهند.

اگرچه CRO غالباً برای ایجاد پیشرفت‌های کوچک و افزایشی مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما هدف وسیع آن بهینه‌سازی کل فرایند بازاریابی شما است تا همه کارها بدون مشکل انجام شود و هرچه بازاریابی شما بهینه‌تر باشد، نرخ تبدیل شما نیز بالاتر خواهد بود.

 

CRO و SEO یکسان نیستند.

قبل‌تر درباره CRO چیست توضیح دادیم. در ادامه تفاوتش با سئو را توضیح می‌دهیم. CRO و SEO کمی به‌هم‌پیوسته اند اما در واقع استراتژی‌های بسیار متفاوتی دارند. تفاوت این است که CRO به چگونگی تجربه انسان از وب‌سایت شما مربوط می‌شود، اما SEO  تنها به چگونگی تعامل ماشین‌ها، الگوریتم‌ها و ربات‌های گوگل با آن مربوط می‌شود.

CRO و SEO بر روی مراحل مختلف فروش شما تمرکز دارند. بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو زودتر اتفاق می‌افتد. بازدیدکنندگان مجبور می‌شوند از فروشگاه شما بازدید کنند.CRO  می‌گوید بازدیدکنندگان اینجا هستند، حالا بیایید آنها را به کلیک کننده، خریدار و کاربر تبدیل کنیم.

CRO و SEO در بعضی مواقع با هم یکی می‌شوند. به عنوان مثال، اگر نسخه وبلاگ خود را برای کلمات کلیدی خاص بهینه کنید، به طور هم‌زمان خوانایی و وضوح آن را برای خوانندگان انسانی نیز بهبود می‌بخشید. ساده‌سازی معماری وب‌سایت شما نمونه دیگری از همکاری CRO و SEO است.

البته قبل از CRO شما باید رتبه خوبی در گوگل داشته باشید تا بتوانید بازدید‌کننده بهتری پیدا کنید.

مقالات مرتبط: نکات کلیدی برای افزایش رتبه گوگل

نرخ تبدیل خود را پیدا کنید

بعد از به جواب رسیدن CRO چیست حال شاید بخواهید نرخ تبدیل خود را محاسبه کنید. اگر داده‌های موجود را داشته باشید، محاسبه نرخ تبدیل فعلی شما بسیار آسان است. از این فرمول استفاده کنید:

 

نرخ تبدیل = (تعداد خریداران ÷ تعداد بازدیدکنندگان) * 100

 

مثال: شما یک کتاب الکترونیکی قابل دانلود به 100 نفر می‌فروشید. کل خریداران را بر تعداد بازدیدکنندگان سایت خود تقسیم کنید. اگر 100 نفر کتاب الکترونیکی بخرند و 800 نفر از سایت شما بازدید کنند، CRO شما 12.5٪ (100/800 * 100 = 12.5)خواهد بود.

 

چرا خود را در زحمت CRO بیندازید؟

زحمت CRO

CRO به شما امکان کنترل بهتر نحوه ارتباط مشتریان با وب‌سایت و مسیری که آنها به سمت تبدیل شدن به خریدار می‌روند را می‌دهد. اما مزایای واقعی چیست؟ در اینجا سه ​​مورد ذکر شده است:

 

با CRO سود بالاتری کسب می‌کنید.

اگر نرخ تبدیل شما افزایش یابد، این بدان معناست که بیشتر مشتریان شما به صفحات محصولات می‌رسند، ایمیل‌های شما را باز می‌کنند و در خدمات شما مشترک می‌شوند. با ایجاد تغییرات کوچک CRO در بازاریابی، همان قدر برای جذب مشتری خرج می‌کنید اما تعداد خریداران واقعی را افزایش می‌دهید.

CRO میزان بازدید شما را افزایش می‌دهد.

نرخ تبدیل بالاتر به این معنی است که مشتریان در جستجوی سایت شما، یافتن محصولات مناسب و خرید آسان هستند. بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در سایت شما سپری می‌کنند، نظرات مثبت‌تری می‌گذارند و به‌عنوان مشتریانی راضی اطلاق می‌شوند. از همه مهم‌تر، این خریداران خوشحال، دوستان و خانواده خود را متقاعد می‌کنند که از فروشگاه شما بازدید کنند. پس ترافیک بیشتر برای شما.

CRO شما را بر روی مشتری متمرکز می‌کند.

CRO همیشه مشتری را در ذهن خود قرار می‌دهد. هنگامی‌که شما در طراحی وب‌سایت خود تغییری ایجاد می‌کنید، استفاده از روش CRO به شما کمک می‌کند تا در چشمان مشتریان خود نگاه کنید. درنظرگرفتن تصمیمات مشتری در طراحی، کپی یا قراردادن تبلیغات، شانس بیشتری برای افزایش نرخ تبدیل شما دارد.

چهار اصل CRO

چهار اصل CRO

برای دستیابی به بهترین نرخ تبدیل، کارآفرینان و بازاریابان به چهار اصل اساسی CRO پایبند هستند.

1.یک ارزش پیشنهادی شفاف داشته باشید

مشتریان وقتی می‌فهمند چه چیزی شما را از رقابت متمایز می‌کند، قدم بعدی را در مسیر فروش شما برمی‌دارند. اگر ارزش پیشنهادی شما قیمت شماست، اندازه قلم را افزایش دهید و آن را با قلم درشت نشان دهید. اگر کیفیت خدمات شماست، بخشی از صفحه اصلی خود را به توضیح خدمات خود اختصاص دهید. مشتریان شما را با رقبان دیگر مقایسه می‌کنند و وقتی مزایایی در شما می‌بینند، بیشتر به خریدار تبدیل می‌شوند.

2.مشتریان خود را برای خرید تشویق کنید

فروش نیم‌بها، اکانت تست 30 روزه و دانلود رایگان، تبدیل را افزایش می‌دهد زیرا باعث انگیزه خریداران می‌شود. اما انگیزه مشتری چیزی بیشتر از دادن محصول یا خدمات رایگان است.

ضمانت‌های برگشت پول نیز مشتریان را به سمت تبدیل سوق می‌دهد. کیفیت صفحه ” درباره ما” و صفحه سؤالات متداول می‌تواند تعیین کند که آیا بازدیدکننده از طریق صفحات محصول شما کلیک می‌کند یا در حال برگشت هستند. عکس‌های خوب و متناسب با محصولات، مشتریان را به خرید ترغیب می‌کند. حتی کیفیت و قابلیت استفاده مقالات وبلاگ شما باعث می‌شود تا مشتریان محتوای شما را به اشتراک بگذارند و برای اطلاعات بیشتر بازگردند.

3.سنگ کمتر در مسیر تبدیل

مشتریان برای اقدام به خرید به انگیزه نیاز دارند، اما اگر موانعی بر سر راه آنها قرار بگیرد، تمام اشانتیون‌های جهان هم تأثیر نمی‌کند. هرآنچه را که مانع هرگونه تبدیل شده باشد، بردارید. موانع می‌توانند مواردی از قبیل:

قیمت‌های بالا

لود طولانی

مجبور کردن مشتریان به ثبت‌نام

توضیحات گیج‌کننده محصول

نداشتن تصویر محصول

پرداخت خارج از سایت

اینها تنها چند مورد از بزرگ‌ترین موانع خرید آنلاین است. آنها را حذف کنید تا انگیزه دادن‌های شما مؤثرتر کار کند.

4.ایجاد حس امنیت برای مشتری

مهم‌تر از اینکه انگیزه مشتری چقدر باشد یا مانع کم باشد، این است که بسیاری از موارد از میزان طراحی صفحه اصلی شما تا درگاه پرداختی که استفاده می‌کنید، بر میزان راحتی مشتری تأثیر می‌گذارد.

برخی از استراتژی‌های بازاریابی با نشانه‌های بی‌اعتمادی که از قبل به آنها وصل شده است روبرو می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، تبلیغات پاپ‌آپ در صفحه اصلی شما در تبدیل افراد به مشترک مؤثر است. اما آنها همچنین دارای یک نقص هستند زیرا توسط سارقان اینترنتی برای سرقت اطلاعات استفاده می‌شود. به‌علاوه، آنها آزاردهنده هستند.

هزینه‌ها و مزایای هر قسمت از برنامه بازاریابی خود را بسنجید و هرگز اعتماد مشتری را فدای تبدیل آسان نکنید.

در این مقاله به جواب سوال CRO چیست پرداخیتم و در ادامه به راهکار‌ها و روش های CRO برای افزایش فروش را می‌پردازیم.

مراحل در فرایند CRO

مراحل در فرایند CRO

خب حال که جواب سوال CRO چیست را گرفتید اجازه دهید درباره مراحل CRO صحبت کنیم. تقریباً مانند روش علمی، بهینه‌سازی نرخ تبدیل شما شامل، جمع‌آوری داده‌ها و اجرای آزمون‌ها و نتیجه‌گیری است. اطلاعات‌هایی که جمع‌آوری می‌کنید به درک کلی شما از برنامه بازاریابی و مشتریانتان می‌افزاید. در اینجا مراحل فرایند CRO آورده شده است.

جمع‌آوری داده‌ها:

اکنون اطلاعات مشتری و وب‌سایت خود را جمع‌آوری کنید. مشخص کنید که می‌خواهید به چه مواردی تبدیل شوند. برای تغییرات آینده خود یک مسیر مشخص کنید.

فرضیه‌ها را شکل دهید.

با استفاده از داده‌های خود، در مورد آنچه انتظار دارید اتفاق بیفتد حدس بزنید. مخاطبان و معیارهای لازم برای اندازه‌گیری را شناسایی کنید (به عنوان مثال، کلیک‌ها، دانلودها).

یک تست اجرا کنید.

آزمون فرضیه‌های خود را آماده کنید و تغییرات خود را ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که داده‌های تبدیل خود را به طور دقیق بررسی می‌کنید.

تجزیه و تحلیل.

با توجه به نتایج، آیا می‌تواند فرضیه شما درست باشد؟ اگرنه، چه اتفاقی افتاده است؟ پیش‌بینی شما ایراد داشت؟ شاید مشکلی در آزمون پیش‌آمده باشد.

تکرار.

داده‌های جدید خود را جمع‌آوری کنید و یک فرضیه جدید تشکیل دهید.

چگونه نرخ تبدیل خود را همین الان بهبود دهیم؟

بعد از فهمیدن جواب CRO چیست حال باید یاد بگیرید چگونه نرخ تبدیل را بهبود دهیم. در اینجا چند مرحله فوری آورده شده است که می‌توانید برای شروع بهینه‌سازی نرخ تبدیل خود انجام دهید.

تست A / B را برای دوست خود انجام دهید

یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین روش‌ها برای انجام CRO آزمایش A / B است. این روش تست برای هر چیزی که می‌خواهید تغییر دهید کارایی دارد؛ بنابراین، مهم نیست که این یک تعمیرات اساسی طراحی وب‌سایت است یا کمی تغییر در نسخه صفحه محصول شما.

تست A / B آزمایش چندمتغیره است، به این معنی که شما تغییرات (نسخه A و B) از چیزی را تنظیم می‌کنید (به عنوان مثال صفحه اصلی) و ترافیک خود را به سمت آنها تقسیم می‌کنید. سپس شما به‌سادگی نرخ تبدیل را برای هر دو مقایسه می‌کنید. هنگام تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، می‌توانید از این نتایج تست A / B برای اطلاع مراحل بعدی خود استفاده کنید.

پلاگین‌های تست A / B وجود دارند که می‌توانید آن را روی WooCommerce نصب کنید.

روشی برای پیگیری تبدیل ایجاد کنید.

شما باید روشی برای پیگیری تبدیل ایجاد کنید تا ببینید مشتریان شما چگونه تبدیل می‌شوند. این فرایند اساساً نشان‌گذاری گروه خاصی از مشتریان است تا ببیند که چگونه به سایت شما راه‌یافته اند و پس از ورود به سایت چه کاری انجام می‌دهند. این یک ابزار قدرتمند برای CRO است.

راه‌اندازی پیگیری تبدیل در Google Analytics یک راه سریع برای شروع جمع آوری داده‌ها در مورد رفتار مشتریان است. یک روش ردیابی محبوب، استفاده از اقدامات تبدیل در Google Ads برای تعیین ROI  تبلیغات شما است. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، نگران نباشید اتصال Google Analytics به وردپرس آسان است.

با ردیابی تبدیل Google Ads، می‌توانید تعداد دانلودها و خریدها را در برنامه خود مشاهده کنید.

فروشگاه خود را سریع نگه دارید

در اینجا یک آمار تجارت الکترونیکی آورده شده است که به‌خاطر بسپارید: 57٪ از کل مصرف‌کنندگان آنلاین پس از 3 ثانیه انتظار سایت را رها می‌کنند و 80٪ دیگر هرگز برنخواهند گشت. سرعت وب‌سایت شما یکی از مهم‌ترین اقدامات در CRO است. تجربه مشتری شما ممکن است از 10 رقبای بعدی فراتر رود، اما اگر صفحات محصول شما کندتر لود شود، شما را شکست می‌دهند.

هنگامی‌که شما یک حسابرسی وب‌سایت انجام می‌دهید، زمان لود صفحه خود را آزمایش کنید. بسیاری از روش‌های ساده برای بهبود سرعت وب‌سایت شما وجود دارد. اما با هاست خود شروع کنید. هر سرویس میزبانی وب نیازهای یک سایت تجارت الکترونیکی را برآورده نمی‌کند. یک برنامه هاست که برای تجارت الکترونیکی طراحی شده است و به شما امکان شخصی‌سازی می‌دهد را پیدا کنید.

بسیاری از سیستم‌عامل‌های تجارت الکترونیکی ویترین فروشگاه‌هایی را ارائه می‌دهند که شخصی‌سازی آنها دشوار است. این قطعاً در برابر هرگونه استراتژی CRO مبارزه می‌کند. بدون تغییر نمی‌توانید بهینه‌سازی کنید و اگر هاست به شما اجازه ندهد نمی‌توانید چیزی را تغییر دهید.

از وب‌سایت خود بازدید کنید

CRO خوب در مورد ایجاد تغییراتی است که با داده‌های معتبر و مرتبط جمع‌آوری شود. اما هرگز ذهن مشتریان خود را فراموش نکنید. CRO همچنین نیاز دارد که ذهنی را در نظر بگیرید که احساس مشتریان هنگام بازدید از سایت شما دارند. برای اجرای CRO حرفه‌ای، باید با مشتریان خود همدردی کنید، از چشمان آنها نگاه کنید، از سمت مرورگرهای آنها گشت‌وگذار کنید.

با این اوصاف، توضیحات خود را دوباره بخوانید، کوکی‌های مرورگر خود را پاک کنید و مانند یک بازدیدکننده جدید وب‌سایت خود را مرور کنید. برای خبرنامه خود ثبت‌نام کنید با پشتیبانی مشتری خود صحبت کنید. محصولات را جستجو کنید و مراحل پرداخت را انجام دهید. فکر کنید اولین بار است وارد آن می‌شوید.

پس از انجام تجزیه و تحلیل سایت مشتری‌محور که جذابیت‌ها و موانع را بررسی می‌کند، درک بهتری از آنچه مشتریان می‌بینند خواهید داشت. این دیدگاه را در استراتژی بعدی CRO خود قرار دهید.

در این مقاله با مثال به سوال CRO چیست جواب دادیم و همچنین مراحل و راهکار های CRO برای افزایش فروش را توضیح دادیم. امیدوارم برای شما مؤثر واقع شود.

 

منبع: سایت nexcess

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =