ما امروز در این مقاله قصد داریم تا شما را سایت‌ مپ و انواع آن آشنا کنیم. با سئوکده همراه باشید.

در واقع سایت‌ مپ یک فایلی است که می‌توان از طریق آن یک لیستی جامع از صفحات وب‌سایت موجود را به موتورهای جستجو ارائه کرد. درواقع یکی از وظایف بسیار مهم سایت‌ مپ‌ها، در اختیار گذاشتن صفحاتی است که در وب‌سایت ما قرار دارند.

گوگل برای اولین‌بار سایت‌ مپ را در سال 2005 برای طراحان وب‌سایت‌ها معرفی کرد. سپس سال بعد موتورهای جستجوی دیگر از جمله yahoo و MSN از این فرایند در سطح وب استفاده کردند.

در چه شرایطی باید ما از سایت‌ مپ استفاده کنیم؟

امروزه وبسایت های بسیار زیادی در فضای وبسایت‌ها هستند که نیاز شدیدی به سایت مپ ها هستند در ادامه ما قصد داریم آن‌ها را معرفی کنیم:

وب‌سایت‌های بزرگ: محتوای این نوع وب‌سایت‌ها به دلیل بروز بودن صفحات و تغییرات آنها باید دارای سایت‌ مپ باشند.

حجم زیاد محتوا: وب‌سایت‌هایی که حجم زیادی از محتوا دارند باید به‌خوبی از سایت‌ مپ استفاده کنند.

وب‌سایت‌های جدید: سایت‌هایی که به‌تازگی شروع به کارکرده‌اند و یا تعداد کمی بک‌لینک دارند باید از سایت‌ مپ استفاده کنند. به این دلیل که گوگل و باقی موتورهای جستجو با استفاده از بک‌لینک‌ها می‌توانند به محتوای دیگر وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشند و از این روی اگر وب‌سایت شما از تعداد کمی، بک‌لینک‌ها استفاده می‌کند سایت‌ مپ می‌تواند به وب‌سایت شما کمک فراوانی کند.

مقالات مرتبط: عوامل بهبود رتبه وب سایت‌ها با موتورهای جستجو

استفاده از فایل‌های صوتی تصویری: وب‌سایت‌هایی که از تعداد زیادی فایل‌های رسانه‌ای استفاده می‌کنند و از آنها در اخبار یا مطالب وب‌سایت استفاده می‌کنند، بهترین گزینه برای آنها سایت‌ مپ است تا مطالب خود را مرتب کنند تا با این کار بتوانند زودتر و بهتر از سایر رقبا رتبه بگیرند.

اطلاعات وب‌سایت: ما می‌توانیم از اطلاعات بسیاری از جمله آخرین زمان آپدیت و تعداد دفعات آن نیز به‌صورت یک فایل در سایت‌ مپ قرار دهیم.

سایت‌مپ چیست؟ انواع رایج آن

انواع سایت‌ مپ

سایت‌ مپ‌ها را می‌توان به 2 دسته تقسیم کرد:

سایت‌ مپ HTML

در این نوع سایت‌ مپ‌، می‌توان به Html نام برد که مخصوص بازدیدکنندگان وب‌سایت شماست که به بازدیدکنندگان کمک می‌کنند تا محتویات صفحات که می‌خواهند را به‌راحتی پیدا کنند لازم به ذکر است که این نوع سایت‌مپ قابل استفاده در بهینه‌سازی صفحات و همچنین در گوگل نیست.

سایت‌ مپ XML

نوع دیگری از سایت مپ‌ها میتوان به سایت مپ های XMLنام برد، گفتنی است در این نوع سایت‌ مپ‌ها، از ساختار مرتبی استفاده می‌شود و مخصوص موتورهای جستجو است. همچنین در این نوع احتیاجی به مشاهدهٔ کاربران شما ندارد. این نوع سایت‌ مپ باید در فایلی به نام Robots.txt آدرس‌دهی و ایجاد شوند تا به موتورهای جستجو کمک فراوانی جهت پیداکردن صفحات شما کنند.

سایت‌مپ چیست؟ انواع رایج آن

مزایای ساختن سایت‌ مپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهارده =