الگوریتم پنگوئن: اهداف آن مبارزه با وب‌سایت‌های مخرب است. وب‌سایت‌ها بک‌لینک‌های بد و غیرقانونی را در سایت خود قرار می‌دهند تا گوگل را فریب دهند و رتبه خوبی در موتورهای جستجو پیدا کنند. با سئو کده همراه باشید

قبل از این به‌روزرسانی از آن به‌عنوان الگوریتم‌هایی که سایت غیرعادی و مجاز را می‌بستند یاد می‌شد. بعد از توییت رسمی مسئول کیفیت جستجو، مت کاتس. نام جدیدی برای این الگوریتم با نام Google Penguin اعلام شده است.

. این نام به صورت رسمی توسط گوگل نیز تایید شد، اما تا به حال فلسفه و علت انتخاب آن به شکل رسمی بیان نشده است.


از هشت سال گذشته، برخی از افراد درباره به‌روزرسانی Google Penguin چیزهای زیادی شنیده‌اند یا می‌دانند. برخی از کارشناسان سئو آن را الگوریتمی برای مجازات وب‌سایت‌های متخلف می‌دانند. کار این الگوریتم پنگوئن این است که از بین 200 وب‌سایتی که گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها در موتور جستجو وب‌سایت‌های را از نظر محتوایی برسی کند و اگر متخلفی صورت بگیرد آن را مجازات (پنالتی) کند.

به‌روزرسانی‌های الگوریتم پنگوئن چیست؟

گوگل از زمان به‌روزرسانی در سال 2012 الگوریتم Google Penguin را به طور مرتب به‌روز کرده است.. بسیاری از این بروز رسانی‌ها، حتی معرفی نشدند و تعدادی از آن‌ها نیز به طور رسمی توسط گوگل معرفی شدند. همان‌طور که این به‌روزرسانی‌ها  به طور رسمی اعلام شد، لیستی از به‌روزرسانی‌های بزرگ این الگوریتم:

اول: Google Penguin نسخه 1.1 را در مارس 2012 به‌روز کرد.

دوم: به‌روزرسانی Google Penguin نسخه 1.2 را در اکتبر 2012 منتشر کرد.

سوم: Google Penguin نسخه 2.0 را در مارس 2013 به‌روز کرد.

چهارم: به‌روزرسانی Google Penguin 2.1 در اکتبر 2013 راه‌اندازی کرد.

پنجم: Google Penguin نسخه 3.0 را در اکتبر 2014 در دسترس کاربران قرارداد.

ششم: به‌روزرسانی Google Penguin 4.0 در سپتامبر 2016 راه‌اندازی می‌شود.

پس از به‌روزرسانی‌های گسترده‌ای که گوگل برای این الگوریتم در طی چندین سال انجام داد سپس در سال 2016 آن را به طور رسمی به‌عنوان الگوریتم پنگوئن گوگل معرفی کرد.

هدف به‌روزرسانی Google Penguin

 

اپدیت‌های گوگل پنگوئن

این الگوریتم مانند دیگر الگوریتم‌های گوگل قصد دارد که کاربران را به هدف سرچ خود نزدیک‌تر کنند و همچنین بتوانند به بهترین محتوا دست پیدا کنند. هدف از به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن حذف کردن وب‌سایت‌هایی است که بک‌لینک‌های بد و ناخواسته را به‌منظور دور زدن گوگل و به دست آوردن رتبه‌های برتر در موتور جستجو است.
Google
از طریق عوامل مختلفی در تنظیم کردن سایت‌ها و رتبه‌بندی آنها استفاده می‌کند. از جمله سرعت سایت و پاسخگویی آن به همه دستگاه‌ها، کیفیت محتوا و بسیاری دیگر از الگوریتم‌های طبقه‌بندی و رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها گواهی امنیت یا پروتکل https  ست.

بک‌لینک با کیفیت پایین

مهم‌ترین موضوعی که توسط الگوریتم پنگوئن مورد بررسی قرار می‌گیرد، کیفیت بک‌لینک است سایت شما در بین تمام سایت‌ها رتبه‌بندی می‌شود، به طوری که میزان نمره الکسا (سایت رتبه‌بندی سایت) برای این سایت‌ها پایین است. اگر سایت شما از نظر الکسا رتبه خوبی داشته باشد، به این معنی است که بک‌لینک سایت شما باید نظم بهتری نسبت به سایت‌های دیگر داشته باشد.

لینک دهی توسط ربات

لینک‌دهی از طریق ربات

شما باید مراقب باشید که لینک وب‌سایت خود را در برخی سایت‌ها یا برنامه‌هایی که لینک‌ها را در هزاران وب‌سایت از طریق ربات یا انتشار خودکار گسترش می‌دهد، منتشر نکنید.

 

خرید بک‌لینک

همچنین برای جلوگیری از افت کردن رتبه سایت خود می‌توانید بک‌لینک‌ها را از سایت‌هایی که این سرویس را ارائه می‌دهند خریداری کنید، این کار باعث می‌شود که سایر شما دیگر توسط Google Penguin پنالتی نشود.

ارسال بک‌لینک را افزایش دهید

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که مبتدیان در زمینه وبلاگ‌نویسی با آن روبرو هستند کمبود ارسال بک‌لینک است. وقتی متوجه می‌شوید که بک‌لینک‌های بیشتر باعث رتبه‌بندی سایت‌ها می‌شوند، در مدت‌زمان کوتاهی اقدام به انتشار لینک‌های سایت می‌کنید. این امر باعث می‌شود که الگوریتم پنگوئن این لینک‌ها را کنار بگذارد. توصیه می‌شود هفته‌ای دو یا سه بار لینک را ارسال کنید.

مقالات مرتبطوظایف اصلی الگوریتم پاندا چیست؟ آموزش کامل الگوریتم پاندا

بک‌لینک‌های مشکوک

پس از استفاده از یکی از سایت‌های ربات یا برنامه، بک‌لینک‌ها به تعداد زیادی از سایت‌ها ارسال می‌شود. شما در حال تلاش برای انتشار لینک‌های سایت خود در سایت‌های خارجی به زبان‌های مختلف هستید همان‌طور که مشاهده کردید لینک شما در یک سایت چینی، هندی یا روسی کاملاً مغایر با زبان سایت خودتان است. یا ممکن است آن را در سایت‌های قانونی پیدا کنید. این یکی از نکاتی است که باعث می‌شود Google Penguin متوجه شود که شما از بک‌لینک‌های بد استفاده می‌کنید.

وقتی عنکبوت‌ها یا الگوریتم‌های گوگل به یک وب‌سایت خاص می‌روند که حاوی بک‌لینک است، به‌روزرسانی پنگوئن آن را باتوجه‌به کیفیت کارشناسی و ضبط می‌کند. در غیر این صورت، هنگامی که متوجه می‌شوید تعداد محدودی از بک‌لینک‌ها به سایت شما اشاره می‌کنند، پنالتی می‌شوید.
Google Penguin Algorithm Update بک‌لینک‌ها را از بخش Link Charts در سایت Google Webmaster Tools تجزیه‌وتحلیل می‌کند. به طوری که به آنها دستور داده می‌شود از بک‌لینک‌های زیر استفاده نکنند:

تبادل لینک

لینک‌های حامی مالی

خریدوفروش بک‌لینک

گنجاندن بک‌لینک‌ها در بخش پایین وب‌سایت (پاورقی)

اگر کاربر این موارد هستید، بک‌لینک ایجاد کنید. شما ناچار هستید رتبه سایت خود را ضعیف کنید که مانع پیشرفت آن در رتبه‌بندی موتور جستجو می‌شود. ممکن است الگوریتم پنگوئن سایت شما را پنالتی کند.

راه حل بازیابی رتبه سایت پس از پنالتی گوگل پنگوئن

برای حذف لینک‌های بد از سایت خود روش‌های مختلفی وجود دارد، از ساده‌ترین آنها، تماس با صاحبان وب‌سایت‌های بد که حاوی یکی از لینک‌های سایت شما هستند و درخواست حذف آن. راه دوم ارسال لینک‌های سایت‌های نامناسب به ابزار عدم پذیرش کارگران Google است.

برای رفع کردن اثر جریمه گوگل باید تمام اشتباهات انجام‌شدهٔ خود را پاک‌سازی کنید. به سراغ بک‌لینک‌ها بروید و بک‌لینک‌های بی‌کیفیت سایت خود را بیابید. برای انجام این کار ابزار backlink checker  شرکت Moz پیشنهاد می‌شود.

زمانی که از الگوریتم پنگوئن خارج شدید، انتظار نداشته باشید که همان رتبهٔ قبل از الگوریتم پنگوئن را دریافت کنید.

پنالتی کردن سایت توسط گوگل

حذف ابزار لینک Google را رد کنید

نام مناسب ابزاری برای خلاص شدن از شر بک‌لینک‌ها است. با پرکردن پرونده NotePad با تمام لینک‌هایی که می‌خواهید از آنها خلاص شوید؛ بنابراین شما آن را به گوگل ارسال می‌کنید. مورد دوم تمام لینک‌های ارسال شده به آن را نادیده می‌گیرد. ضروری است که این لینک‌ها را بررسی و مرتب کنید تا فقط بدها را ارسال و آنها را حذف کنید. اگر بک‌لینک‌های خوبی در پرونده قرار دهید. گوگل نیز آن را نادیده گرفته و رتبه سایت شما را به بدترین وضعیت بازمی‌گرداند.

 

چگونه بک‌لینک‌ها را پیدا کنیم

اگر می‌بینید که سایت شما به دلیل مشکل خاصی از کار افتاده است. علت آن ایجاد بک‌لینک بد است. قطعاً باید سایت خود را بررسی کنید تا از شر بک‌لینک‌های بد خلاص شوید. برای پیداکردن این لینک‌ها، کافی است به وب‌سایت Google Webmaster Tools و به قسمت لینک‌ها مراجعه کنید. گروهی از لینک‌ها را پیدا خواهید کرد، از جمله لینک‌های موجود و لینک‌هایی که حذف شده‌اند. این اشتباه به این دلیل است که سایت Webmaster Tools برخلاف برخی از ابزارهای پولی مانند سایت moz که با دقت چنین مشکلی را نشان می‌دهد، در حذف لینک‌هایی که از سایت حذف شده‌اند کند است.

شما باید مرتباً این لینک‌ها را نظارت کنید. زیرا حوزه وبلاگ‌نویسی برای به دست آوردن رتبه‌های اول در نتایج جستجوی گوگل، رقابت شدیدی دارد. به‌طوری که هر رقیبی برای شما در همان زمینه می‌تواند به سایت شما حمله کرده و لینکی را به سایت‌هایی ارسال کند که لینک‌های آنها هرزنامه محسوب می‌شود.

برخی از افراد از روش‌های SEO کلاه‌سیاه برای ” SEO بد” استفاده می‌کنند. تا عمداً رتبه سایت‌های رقابت خود را کاهش دهند. با توجه به اینکه Google از چنین مشکلاتی آگاه است، باید همیشه سایت خود را آنالیز کرده و چنین لینک‌هایی را رد کنید و توصیه می‌شود قبل از جلب‌توجه از ابزارهای مدیریت سایت Google، آنها را به ابزار Disavow ارسال کنید.

جمع‌بندی در مورد الگوریتم گوگل پنگوئن

اگر شما جز کسانی هستید که برای زودتر به مقصد رسیدن قصد دورزدن گوگل را دارید و با همین روش‌های غیرحرفه‌ای یعنی محتوای کپی و لینک‌سازی اشتباه قصد دارید که به صفحه اول گوگل برسید باید بگویم که بهتر است تا همین حالا روش و استراتژی خود را برای سئو و بهینه‌سازی سایت خود تغییر دهید تا از خشم الگوریتم پنگوئن در امان باشید و جریمه نشوید. از تکنیک‌های کلاه سفید برای لینک‌سازی استفاده کنید.

همیشه بهترین راه برای رسیدن به صفحه اول گوگل، استفاده از راه‌های قانونی گوگل است و الگوریتم پنگوئن آمده است تا سدی باشد در مقابل سایت‌هایی که از راه‌های غیرقانونی برای رسیدن به لینک ۱ گوگل استفاده می‌کنند. متأسفانه کسب‌وکارها به دنبال سئو ارزان برای وب‌سایت خود هستند و همیشه عده‌ای وجود دارند که پاسخگوی چنین تقاضایی باشند. این نیاز به سئوی ارزان‌قیمت باعث شده است که سئوکاران مجبور شوند به این خواسته‌ها تن دهند و ما می‌دانیم که سئوی ارزان برابر با سئو باکیفیت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + سیزده =