آیا می‌دانید که می‌توانید لینک‌سازی خود را مستقیماً در وب‌سایت شما چه تأثیری دارد؟ آیا می‌دانید چه راهکارهای به پیوند داخلی برای بهبود رتبه‌بندی جستجوی خود استفاده کنید؟ این چیزی است که باید بدانید!

اگر قبلاً وقت خود را صرف فکرکردن در مورد چگونگی به‌دست‌آوردن بازدید از جستجوی Google و جستجوگرها کرده‌اید، می‌دانید که اساساً سه فعالیت اصلی وجود دارد که تعیین می‌کند صفحات وب شما در نتایج جستجو چقدر بالا باشد:

ایجاد محتوا: بدون محتوا، کلمات کلیدی خود را در کجا قرار می‌دهید و افراد از طریق Google چه چیزی را پیدا می‌کنند؟
بهینه‌سازی در محل: بهینه‌سازی سایت و همه عواملی که کیفیت وب‌سایت شما را برای Google تعریف می‌کنند تا مطمئن شوید Google آنچه را که می‌خواهید آنها ببیند را می‌بیند.
ایجاد پیوند: ایجاد پیوندهایی از سایر صفحات وب به وب‌سایت و محتوای خود.

همچنین می‌توانید بهینه‌سازی زیادی در وب‌سایت خود مانند بهینه‌سازی طرح، بهینه‌سازی زمان بارگذاری صفحه، بهینه‌سازی برای موبایل، بهینه‌سازی تجربه کاربر و موارد دیگر انجام دهید.

لینک‌سازی داخلی چیست

پیوندهای داخلی پیوندهایی هستند که از یک صفحه در یک دامنه به صفحه دیگری در همان دامنه اشاره می‌کنند. این بدان معنی است که با پیوندهای داخلی دامنه منبع همان دامنه هدف است. برخلاف پیوندهای داخلی، پیوندها از یک دامنه به دامنه دیگر پیوندهای خارجی نامیده می‌شوند.

برخلاف پیوندهای وب‌سایت‌های دیگر، شما قدرت کامل بر پیوندهای داخلی دامنه خود را دارید. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که از چه صفحاتی به کدام صفحات پیوند دهید، می‌توانید تصمیم بگیرید که کجا پیوندها را قرار دهید و از کدام لنگر متن برای پیوندهای داخلی خود استفاده کنید.

صفحه لینک شده به یک انکر تکست باید موضوع مرتبطی با کلمات آن داشته باشد. به طور مثال نمی توانید در رابطه با آموزش وردپرس مطلب بگذارید و انکر تکست آموزش وردپرس را به صفحه ی آموزش نقاشی لینک کنید. با این کار گوگل سایت لینک شده را سایتی با محتوای بیهوده تصور می کند.

شما می‌توانید از لینک‌های داخلی برای بهبود سئو سایت خود به‌صورت استراتژیک استفاده کنید.

لینک‌سازی داخلی می‌تواند توسط هر صاحب وب‌سایت به‌راحتی انجام شود – اما به نظر می‌رسد بسیاری از وبلاگ‌نویسان، بازاریابان محتوا و بازاریابان مشاغل کوچک، بیشتر تمرکز خود را بر روی ایجاد لینک خارجی مانند درخواست مراجعه، استراتژی‌های لینک شکسته یا تاکتیک‌های طعمه‌گذاری پیوند مانند جمع‌بندی‌های تخصصی دارند.

منظور از لینک‌سازی داخلی، لینک‌سازی هدفمند برای هر کلمه کلیدی برای صفحه مربوط به آن کلمه می‌باشد. هر کلمه کلیدی باید صفحه هدف (landing page) جداگانه‌ای داشته باشد تا گوگل متوجه شود که سایت به صورت تخصصی در حال فعالیت روی کلمه‌های مطرح شده است. مثلاً یک سایت پزشکی که در حوزهٔ قلب و عروق فعالیت دارد نباید تمام صفحات خود را با کلمهٔ کلیدی جراحی قلب محتواگذاری کند بلکه باید عنوان‌های مختلف و کلمات مرتبط دیگر را هم مورد بررسی قرار داده و مقالات جامع‌تری ارائه دهد. این که مثلاً 20 مقاله با عنوان جراحی قلب بگذاریم نه‌تنها به سئو سایت کمک نمی‌کند بلکه گوگل را نیز برای انتخاب صفحه هدف گمراه می‌کند و در واقع نمی‌داند کدام صفحه شما را باید در نتایج خود نمایش دهد و همین موضوع باعث افت رتبه شما در گوگل خواهد شد.
هم چنین لینک‌سازی داخلی باعث افزایش سرعت ایندکس شدن سایت نیز می‌شود، زیرا خزنده‌های گوگل با استفاده از لینک‌ها می‌توانند به همه جای سایت سر بزنند و سایت را با سرعت بیشتری ایندکس کنند.

لینک‌سازی داخلی چگونه به شما در سئو کمک می‌کند؟

پیوندهای داخلی به Google کمک می‌کند تا ساختار یک وب سایت و اهمیت صفحات این وب سایت را ارزیابی کند.
Google معمولاً “مهم‌ترین” صفحات وب سایت شما را فهرست می‌کند. تعداد صفحات شما توسط Google به عنوان “مهم” شناسایی خواهد شد به “بودجه خزیدن” وب سایت شما بستگی دارد. Crawl Budget تعداد صفحاتی است که Google در یک بازه زمانی مشخص فهرست بندی می‌کند.

برای اکثر سایت‌ها، بودجه خزیدن کافی است تا Google بتواند همه محتواها را فهرست بندی کند. اما اگر تعداد صفحات شما کم است، یا تعداد زیادی صفحه را در مدت زمان کوتاهی اضافه می‎کنید، یا بارگیری وب سایت شما به حدی کند است که گوگل نمی‌تواند تمام صفحات را در زمانی که تعیین کرده برای فهرست بندی وب سایت شما فهرست شود – برخی از صفحات کنار گذاشته شده.

اگر گوگل صفحه‌ای را فهرست بندی نکند، این صفحه هیچ گونه رتبه بندی در جستجوی گوگل ندارد. حتی بیشتر، این صفحه از نظر نتایج جستجوی Google عملاً وجود ندارد – زیرا به زبان ساده این صفحه برای Google وجود ندارد.

شما می‌توانید به Google کمک کنید تا تمام صفحات خود را فهرست بندی کند و پیوند داخلی یکی از راه‌های انجام این کار است.

به‌عنوان‌مثال، “معماری وب سایت تک صفحه‌ای” به راحتی برای گوگل فهرست بندی می‌شود
بر خلاف معماری وب سایت مسطح، Google با مشکل در نمایه سازی صفحات “یتیم” مواجه می‌شود، صفحه‌هایی که از طریق پیوندها به سایر صفحات دامنه شما متصل نیستند.
با پیوند داخلی، می‌توانید به راحتی از صفحات یتیم در وب سایت خود جلوگیری کرده و فهرست بندی تمام صفحات خود را برای Google آسان‌تر کنید.

پیوندهای داخلی می‌توانند Page Authority را از یک صفحه در سایت شما به صفحه دیگر ارسال کنند. در جهانی ایده آل که به این شکل خواهد بود:
با در نظر داشتن این موضوع، می‌توانید از پیوند داخلی برای انتقال آب پیوند به صفحاتی که می‌خواهید در رتبه بالاتری قرار بگیرند – یا بیشترین شانس برای رتبه بندی بالا در جستجوی Google را استفاده کنید.

مطالب مرتبط: آموزش لینک سازی برای افراد مبتدی (فصل اول)

مطالب قدیمی را تازه کنید

محتوای قدیمی که مدتی پیش نوشتید از نظر رتبه بندی جستجوی Google می‌تواند کهنه شود. محتوای شما ممکن است هنوز مرتبط باشد، اگر قدیمی باشد، Google آن را به اندازه محتوای جدید ارزشمند نمی‌داند.
ولی…
پیوند داخلی می‌تواند به این امر کمک کند. زیرا می‌توانید از مطالب جدید خود برای تازه سازی برخی از مطالب قدیمی خود با لینک سازی داخلی استفاده کنید

بهبود تجربه کاربر و افزایش زمان حضور در سایت

همان‌طور که می‌دانید، گوگل از تجربه کاربر به عنوان عاملی برای درجه بندی بالاترین سطح مطالب استفاده می‌کند. آنها از فاکتورهایی به عنوان زمانی که بازدید کننده در صفحه شما می‌گذرد استفاده می‌کنند تا تصمیم بگیرند بازدید کننده از محتوای شما خوشش می‌آید یا خیر.

این بدان معنی است که شما می‌خواهید خوانندگان خود را در وب سایت خود نگه دارید و یکی از راه‌های انجام این کار ارائه اطلاعات اضافی به آنها در قالب محتوای مرتبط است که به آن پیوند می‌دهید. از این طریق پیوندهای داخلی می‌تواند به بهبود تجربه کاربر کمک کند و به طور هم‌زمان به SEO شما کمک کند. اما این تنها در صورتی جواب می‌دهد که پیوندهای داخلی شما به محتوای مرتبط و با کیفیت اشاره داشته باشند.

علاوه بر تأثیر خوب لینک‌سازی داخلی روی گوگل، با این کار می‌توان باعث بهبود تجربه کاربری یا (User Experience) نیز شد، زیرا درصورتی‌که مطالب تولید شده واقعاً جذاب و کاربردی باشد و کاربران از خواندن مقالات لذت ببرند، اگر مطلبی به‌عنوان مطلب پیشنهاد شده توسط نویسنده ارائه شود، قطعاً مقالهٔ بعدی نیز توسط کاربران خوانده خواهد شد. همین موضوع باعث ماندگاری بیشتر کاربران در سایت و مشاهده صفحات بیشتر خواهد شد که نتیجه نهایی آن بهبود سئو را رقم خواهد زد.

اگر خوانندگان خود را به سمت محتوای بد راهنمایی کنید، اعتبار خود را از دست خواهید داد!

پیوند داخلی در مورد SEO و رتبه بندی وب سایت یا کلمات کلیدی شما چقدر می‌تواند ارزشمند باشد؟

برای حفظ یک استراتژی پیوند داخلی سازگار، ممکن است مانند سایر تاکتیک‌های ایجاد لینک، به‌عنوان‌مثال وبلاگ نویسی مهمان یا استراتژی لینک شکسته، وقت گیر نباشد. با این حال، اگر این پیوند داخلی ارزش تلاش را دارد، هنوز هم قانونی است.

 

لینک سازی داخلی در سایت

استراتژی‌های پیوند داخلی برای سئو 

افزودن پیوندهای داخلی در هر جایی که بین پست‌های وبلاگ شما جای بگیرند، شروع خوبی است. اما در حقیقت، شما می‌توانید با استفاده از استراتژیک لینک سازی داخلی، بازی را بالا ببرید تا میزان بازدید و تبدیل را بهبود ببخشید. در اینجا 3 راهکار آورده شده است که به شما کمک می‌کند از لینک‌های داخلی خود بیشترین بهره را ببرید.

ساختار گوگل نیز به همین صورت است خزنده‌های گوگل با استفاده از لینک‌ها مسیر رفت‌وآمد خود را انتخاب می‌کنند و اگر صفحه‌ای لینک داخلی و خارجی نداشته باشد به معنی بن‌بست است. بن‌بست‌ها نه‌تنها از نظر گوگل مضر هستند بلکه باعث می‌شود کاربران هم از صفحه خارج شوند و شما به‌راحتی برای آن ها صفحه خروج یا Exit page ساخته‌اید.
باتوجه‌به این توضیحات در نظر داشته باشید که اگر ساختار وب را به خود نگیرید گوگل در سایت شما به بن‌بست می‌خورد و این مسئله به سئو هر سایتی صدمه خواهد زد.
هر چه سایت شما از صفحات خروج (Exit Page) کمتری برخوردار باشد برای گوگل محبوب‌تر خواهید شد. با استفاده از انواع روش‌های لینک‌سازی داخلی و هم چنین لینک‌سازی خارجی بن‌بست‌ها را از سایت خود حذف خواهید کرد.

  1. رتبه بندی موتور جستجو خود را بهبود ببخشید

خوب، وقتی ما به طور فعال درگیر SEO هستیم همیشه می‌خواهیم رتبه خود را در نتایج جستجوی Google بهبود ببخشیم؛ بنابراین این استراتژی چیست؟

برای اکثر کلمات کلیدی، برخی از پیوندهای داخلی تأثیر زیادی در رتبه بندی جستجوی شما ندارند. اما معمولاً برخی از صفحات وجود دارند که قبلاً برای برخی از کلمات کلیدی نسبتاً مناسب رتبه بندی شده‌اند. بگذارید بگوییم شما برخی از صفحات را دارید که در جایی از صفحه 2 نتایج جستجو قرار می‌گیرند امیدوارم خیلی پایین نباشد. این می‌تواند جایی بین 11 تا 15 باشد.

اکنون می‌توانید چند پیوند داخلی به این صفحات تنظیم کنید. برای برخی از کلمات کلیدی، این پیوندهای داخلی برای تأمین اختیارات صفحه اضافی برای جابه‌جایی آنها در چند رتبه در جستجوی Google کافی است. هنگامی که صفحه شما در صفحه یکی از نتایج جستجوی Google قرار گرفت، جهشی در ترافیک مشاهده خواهید کرد.

مطالب مرتبط: عوامل بهبود رتبه وب سایت‌ها با موتورهای جستجو

بنابراین چگونه می‌توان صفحاتی را یافت که ارزش تلاش دارند؟

به کنسول جستجوی Google بروید و لیست صفحات فرود را باز کنید. اکنون به دنبال صفحاتی با موقعیت متوسط ​​در نوجوانان باشید. برای ارسال‌هایی که قبلاً تعداد مطلوبی از نمایش دریافت کرده‌اند، هدف بگیرید. برای جستجوی یک رتبه صفحه بالاتر برای کلمات کلیدی که تقریباً جستجو نمی‌شوند، فایده‌ای ندارد.

 

 

لینک سازی داخلی در سایت

  1. بازدیدکنندگان وب سایت خود را به صفحات پربازدید راهنمایی کنید

اکثر وبلاگ‌ها دارای این صفحات هستند که به میزان زیادی از موتورهای جستجو بازدید می‌کنند. متأسفانه، این صفحات همیشه بهترین صفحه‌ها نیستند.

اکنون می‌توانید از پیوند داخلی برای هدایت افراد از صفحه قهرمان ترافیک خود به یک صفحه با تبدیل بالا استفاده کنید.

یک صفحه با بازدید بالا می‌تواند یک صفحه محصول باشد، یک صفحه شامل پیوندهای وابسته که باعث درآمد شما می‌شود، یک صفحه ثبت نام در وبینار یا حتی یک پست ساده در وبلاگ که افراد را به ثبت نام در لیست ایمیل شما یا خرید هر محصول الهام می‌دهد.

3. بر محتوای سنگ بنای تأکید کنید

بلاگ‌ها معمولاً دارای یک تعداد پست درمورد یک موضوع هستند. اما یکی از این پست‌ها معمولاً در مرکز قرار دارد. بهترین مطالب بدون شک بهترین بازید را در بر دارد. محتوایی که می‌خواهید در بین همه پست‌های پیرامون موضوعات مرتبط رتبه بالاتری داشته باشد. این مطالب را محتوای سنگ بنای اساسی می‌نامند.

برای گوگل اغلب دشوار است که تشخیص دهد کدام یک از مقاله‌های شما دارای زیر مجموعه‌های گوناگونی است به عبارت ساده، محتوای مرتبط با خود شما با بهترین محتوای شما برای کلمات کلیدی مشابه رقابت می‌کند و مقداری از رتبه بندی را که بهترین محتوای شما می‌تواند بدزدد.

لینک سازی داخلی به شما امکان می‌دهد برخی از مطالب را از طریق ساختار لینک سازی به عنوان محتوای اصلی علامت گذاری کنید. مطمئن شوید که مطالب مرتبط با شما به این محتوا پیوند دارند. به این ترتیب می‌توانید این محتوای اصلی را در مرکز تمام محتوای این موضوع در دامنه خود قرار دهید و به Google کمک کنید تا بهترین مطالب شما را شناسایی و رتبه خوبی بدهد.

 

لینک سازی داخلی در سایت

متن لنگر یا انکر تکست چیست

مطمئن شوید که پیوندهای داخلی شما از متن انکر تکست استفاده می‌کنند. مهم‌ترین کلمات کلیدی را در متن انکرتکست خود وارد کنید و هرگز از همان انکر تکست متن برای دو صفحه مختلف استفاده نکنید در غیر این صورت گوگل دچار سردرگمی می‌شود که کدام صفحه را برای این کلمه کلیدی رتبه بندی کند

پیوندهای داخلی خود را بیش از حد بهینه نکنید. برای پیوندهای متعدد از مقاله‌های مختلف به یک قسمت از مطالب، از همان کلمه کلیدی مقاله استفاده نکنید. متن انکرتکست خود را متفاوت کنید.

پیوندها باید به طور طبیعی در محتوا ادغام شوند. پیوندها باید برای کاربر طبیعی به نظر برسند. از این طریق می‌توانید مدت زمانی را که خواننده در وب سایت شما می‌گذراند نیز افزایش دهید و تعامل کاربر را افزایش دهید.

بهترین راه برای قرار دادن پیوندهای داخلی از یک مطلب به مطلب دیگر قرار دادن پیوند در پشت یک جمله یا بخشی از جمله است که شامل برخی کلمات کلیدی مرتبط است.
صفحاتی که می‌توان به آنها پیوند داد
صفحه اصلی خود یا سایر صفحات سطح بالا مانند صفحه تماس با ما را هدف قرار ندهید. از صفحات محتوا برای لینک دادن استفاده کنید.

بهترین پیوندهای داخلی در عمق ساختار وب سایت شما قرار دارد که از یک صفحه سطح پایین به سایر صفحات سطح پایین‌تر اشاره دارد.

لینک سازی داخلی به Google و سایر موتورهای جستجو می‌گویند که محتوایی که به آن پیوند می‌دهید مرتبط و مهم است که می‌خواهید خوانندگان خود را ترغیب کنید تا برای خواندن بیشتر روی این محتوا مستقیماً کلیک کنند.

همین مسئله باید در مورد خوانندگان شما صدق کند.

صفحاتی که به آنها پیوند می‌دهید باید مربوط به خواننده باشد – صفحات غیر مرتبط را پیوند ندهید. بهترین مطالب خود را برای پیوند دادن با پیوندهای داخلی خود انتخاب کنید!
پیوندهای داخلی خود را در کجا قرار دهید
اغلب از پیوندهای داخلی برای توصیه “بیشتر خواندن” در انتهای یک مطلب استفاده می‌شود. اما پیوندها در انتهای محتوا معمولاً به این معنی است که فقط درصد کمتری از خوانندگان شما حتی به آن پیوندها کلیک می‌کنند

لینک‌های که بیشتر در اوایل یک پست قرار می‌گیرند، به احتمال زیاد بیشتر کلیک می‌شوند. این بدان معناست که شما باید برخی از پیوندهای داخلی خود را در ابتدای یک مطلب قرار دهید.

Dofollow یا Nofollow در لینک سازی داخلی

Dofollow یا Nofollow؟

سؤال بزرگ سئوکاران مبتدی: آیا باید از پیوندها را Dofollow کنیم یا همه لینک‌ها رو Nofollow کنیم؟ پاسخ این است که شما باید از پیوندهای Dofollow استفاده کنید و دلیل آن این است.

در سال 2005 مفهوم پیوندهای Nofollow به عنوان ابزاری برای پیوند دادن به وب سایت بدون انتقال هرگونه قدرت پیوند معرفی شد. به این ترتیب، وب سایت‌ها می‌توانند از مجازات شدن جلوگیری کنند.

گرچه مفهوم پیوند nofollow یک مفهوم معتبر است، اما در پیوند داخلی حرفی برای گفتن ندارد. اگر پیوندهای nofollow را در ساختار پیوند داخلی خود قرار دهید، قدرت پیوند به سادگی از بین می‌رود.

اگر می‌خواهید با پیوندهای داخلی SEO خود را بهبود ببخشید، این پیوندها همیشه باید dofollow باشند.

ساخت تعداد زیادی لینک‌دهی داخلی همیشه بهتر نیست. در حالی که بسیاری از وبلاگ‌نویسان و بازاریابان محتوا قدرت پیوند داخلی را از دست می‌دهند، نروید و همه صفحات خود را به هم پیوند دهید. Googleمی‌گوید: “پیوندها را در یک صفحه مشخص به تعداد معقول نگه دارید.”

مثل اغلب اوقات، همه ما نمی‌دانیم که “معقول” به عنوان یک عدد چیست. ما نمی‌دانیم 10 است یا 100. شما باید نسبت به محتوا خودتان بسنجید که چه تعداد نیاز به لینک دهی داخلی دارید

در بیانیه‌ای مبهم از Matt Cutts یکبار به 100 پیوند در هر صفحه اشاره شده است. اما قبل از اینکه به وبلاگ خود بروید و تعداد زیادی پیوند را در آن قرار بدهید، به خاطر داشته باشید که این 100 پیوند شامل همه پیوندهایی است که صفحات شما از قبل در پایین صفحه، عنوان، نوار کناری می‌باشد

علاوه بر این، شما باید طول مطالب خود را در نظر بگیرید. یک محتوای طولانی‌تر به خوبی می‌تواند چند لینک بیشتر را به صورت طبیعی از یک قطعه کوتاه 300 کلمه‌ای قرار داده شود.

به صورت ترغیبی برای یک محتوا 1000 کلمه‌ای: 3 تا 4 پیوند داخلی مناسب است
هشدار در مورد خودکار کردن پیوند داخلی
سئوکاران مبتدی عاشق اتوماتیک کردن مواردی هستند که زمان زیادی را برایشان صرف می‌کنند و باید به طور منظم انجام شوند. برای سئو، اتوماتیک کردن همیشه با خطرات و نکات منفی همراه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.