یکی از سؤالات واضح در هنگام جستجوی کلمه کلیدی این است که چقدر سخت در SERPs رتبه می‌گیرد و شروع به کسب ترافیک رایگان می‌کند. از مهم‌ترین کارها برای جستجو کلمه کلیدی توجه به درجه سختی کلمه کلیدی است.

اما یکی از رایج‌ترین اشتباهات در هنگام تحقیق کلمه کلیدی تمرکز کامل بر حجم جستجو به‌عنوان روشی برای اولویت‌بندی است. اگر بر روی دیگر جنبه‌های کلمات کلیدی تمرکز نکنید، شما نتایج ناامیدکننده‌ای به دست می‌آورید.

بااین‌وجود، تمام رقیب‌هایتان هم می‌خواهند این شرایط را دنبال کنند. افزایش حجم جستجو ماهانه به معنای افزایش سطح رقابت است، به نوبه خود یعنی سخت‌تر است که برای این کلمات کلیدی رتبه بگیرید.

پس، راه‌حل چیست؟

یک استراتژی هوشمندانه استفاده از سختی کلمات در کنار حجم جستجو برای ایجاد یک استراتژی برای متعادل کردن فرصت‌ها و آسان کردن رتبه گرفتن است، در این مقاله از سئو کده، ما به شما کمک خواهیم کرد تا یاد بگیرید سختی کلمه کلیدی چیست و چگونه سختی کلمات کلیدی را اندازه بگیرید و پتانسیل سایت خود را برای رتبه گرفتن برای کلمات کلیدی درک کنید.

به‌ویژه، نگاهی خواهیم انداخت به:

سختی کلمه کلیدی در سئو چیست؟

سختی کلمه کلیدی، گاهی به‌عنوان سختی رتبه‌بندی هم شناخته می‌شود، یک معیار برای تعیین اینکه چقدر سخت، یک کلمه کلیدی در SERPs رتبه می‌گیرد.

دانستن این می‌تواند به تعیین انتظارات درباره منابعی که درگیر هستند و احتمال اینکه سایت شما برای آن کلمه کلیدی چقدر زود می‌تواند رتبه بگیرد کمک می‌کند.

یک راه برای آنالیز این استفاده از Semrush Keyword Difficulty Score است. آنچه در ادامه آمده را بررسی خواهیم کرد.

اما اتکا به یک امتیاز به‌خودی‌خود خطرناک است. اگر قرار است این بینش مفید باشد، شما نیاز دارید تا در مورد عوامل مختلفی که در رتبه گرفتن یک صفحه سایت در SERPs مشارکت دارند و تاکتیک‌هایی که نیاز به استفاده دارید بدانید. فراموش نکنید، سختی کلمه کلیدی، آن صفحه‌هایی که قبلاً رتبه‌بندی شدند را در نظر می‌گیرد و این به‌سادگی اجرای یک صفحه و منتظر ماندن برای رتبه نیست.

سئو نیاز به زمان و تلاش دارد، اما با درک آنچه که رتبه گرفتن سایت را پیش می‌برد، شما می‌توانید از این امتیاز برای حدس زدن شانس خود در به‌دست‌آوردن دید برای یک کلمه کلیدی با استراتژی محکم پشت آن استفاده کنید.

درک آنچه در درجه سختی کلمه تأثیر می‌گذارد

برای یک‌لحظه، به‌سختی کلمه به‌عنوان یک شاخص برای ارزیابی اینکه رتبه گرفتن برای یک صفحه سایت جدیدتان چقدر طول می‌کشد، نگاه کنید.

در اینجا چند عامل وجود دارد،

ازجمله:

این عوامل حتی اهمیت اطمینان از اینکه سایت شما با هیچ‌گونه مشکل تکنیکال سئو مواجه نیست را در نظر نمی‌گیرد (اگر این مشکلات وجود داشتند، می‌توانند از رتبه گرفتن سایت شما جلوگیری کنند و باید دراسرع‌وقت رفع شوند).

بیایید در این عوامل عمیق‌تر شویم.

متن سایت

کیفیت متن

شما بدون ایجاد متن باکیفیت رتبه نخواهید گرفت. به همین سادگی. مأموریت گوگل این است که ” مرتبط‌ترین و معتبرترین اطلاعات را ارائه دهید ” و این خودش حکم می‌کند که بهترین متن که در وب وجود دارد را تولید کنید.

اگر می‌خواهید برای یک کلمه کلیدی رتبه بگیرید، نیاز دارید اطمینان حاصل کنید متن شما حداقل به‌اندازه آنچه که وجود دارد خوب است. با این وجود، برای رتبه گرفتن، باید از آنچه تا الان رتبه گرفته است فراتر بروید و دریابید که چگونه می‌توانید ارزش بیشتری اضافه کنید و از آنچه که در SERPs وجود دارد فراتر بروید.

برای رقابت در SERPs، باید روی محتوای باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید.

کیفیت بک‌لینک

در کنار متن، بک‌لینک یکی از سه عامل برتر رتبه گرفتن گوگل است (بقیه RankBrain، تکنولوژی machine learning که برای مرتب کردن نتایج جستجو استفاده می‌گردد).

شما نیاز دارید کیفیت بک‌لینک‌های صفحاتی که از قبل در SERPs رتبه گرفتند را در نظر بگیرید و یک استراتژی link building برای به‌دست‌آوردن لینک‌هایی که برای شما اعتبار می‌سازند ترسیم کنید.

همانند متن‌ها، برای رقابت در SERPs، مهم است که برای کسب رتبه لینک‌های با کیفیت به دست آورید.

اعتبار دامنه

واقعیت این است که یک دامنه جدید، اول برای رتبه رفتن در کلمه کلیدی رقابتی تلاش می‌کند.

ایجاد اعتباری که رتبه بگیرد زمان می‌برد و این یکی از دلایلی است که چرا سئو یک کانالی است که شش تا دوازده ماه یا حتی بیشتر زمان می‌برد تا واقعاً نرخ بازگشت سرمایه (ROI) را نشان دهد.

شما نیاز دارید تا حق رتبه‌بندی را به دست اورید. یک راه که می‌توانید این اعتبار را به دست آورید استفاده از Semrush Authority Score است، یک معیار ترکیبی که برای اندازه‌گیری کیفیت کلی صفحات و دامنه استفاده می‌گردد.

Semrush Authority Score

درحالی‌که عوامل زیادی برای ساخت دامنه اعتبار نقش دارند، شما می‌توانید از این به‌عنوان یک معیار هنگام اندازه گرفتن سختی کلمات کلیدی استفاده کنید.

نگاهی بیندازید که چگونه دامنه شما در برابر آن‌هایی که در رأس SERPs  رتبه گرفته‌اند روبرو می‌شوند. اگر امتیاز دامنه آن‌ها خیلی از شما بالاتر است، احتمال اینکه برای بهبود موقعیت خود برای رتبه گرفتن بتوانید تلاش کنید بسیار خوب است.

چه چیزی معمولاً اعتبار دامنه را افزایش می‌دهد؟ شما حدس زده‌اید … متن عالی و لینک‌های عالی!

معرفی Semrush Authority Score

در Semrush، ما Semrush Authority Score خودمان را داریم که شما می‌توانید آن را به‌عنوان بخشی از Keyword Overview Tool و Keyword Magic Tool ببینید. گاهی آن را با عنوان %KD می‌بینید.

درحالی‌که عوامل متعددی برای سختی رتبه گرفتن یک کلمه کلیدی هستند، داشتن یک معیار که با آن به‌راحتی در فرایند جستجو کلمه کلیدی کار کنید بسیار کاربردی است.

در اینجا می‌توانید یک دید کلی برای کلمه کلیدی پیدا کنید:

Keyword Overview Tool

اینجا را می‌توانید در Keyword Magic Tool پیدا کنید (ستون %KD را ببینید):

Keyword Magic Tool

بیایید این امتیازها را مشاهده کنیم.

امتیاز سختی کلمات کلیدی درصدی بین ۰ تا ۱۰۰ است، بالاترین درصد، سخت‌تر است که با آن رتبه بگیرید. برای محاسبه سختی کلمه کلیدی، Semrush اعتبار دامنه‌هایی که در صفحات نتیجه آن‌ها را نشان می‌دهد را در نظر می‌گیرد و حدس می‌زند برای یک وب‌سایت جدید چقدر سخت است که رقیب‌های کنونی خود را از SERPs خارج کند.

امتیازات را می‌توان به روش زیر گروه‌بندی کرد:

۰-۱۴=بسیار آسان.

این بهترین فرصت برای شروع رتبه گرفتن صفحات وب جدید در Google دراسرع‌وقت است.

۱۵-۲۹=آسان.

این کلمات کلیدی چند رقیب دارند اما هنوز رتبه گرفتن با آن‌ها وقتی در شروع کار هستید، امکان‌پذیر است. برای اینکه بتوانید با این کلمات کلیدی رتبه دریافت کنید، نیاز به محتوای با کیفیت متمرکز بر کلمه کلیدی دارید.

۳۰-۴۹=ممکن.

رقابت کمی بیشتر است. به محتوایی با ساختار خوب و بی‌نظیر متناسب با کلمات کلیدی خود نیاز دارید.

۵۰-۶۹=دشوار.

به‌علاوه متن با ساختار مناسب، مفید و بهینه نیاز به Reffering domains برای رقابت در این مرحله دارید.

۷۰-۸۴=سخت.

رقابت سخت‌تر. این کلمات کلیدی به‌منظور رتبه گرفتن بین صفحات برتر برای محتوای بهینه و مفید، تلاش بیشتری برای دریافت Reffering domains را نیاز دارند.

۸۵-۱۰۰=خیلی سخت.

سخت‌ترین کلمات کلیدی، به‌ویژه برای وب‌سایت‌های جدید. این‌ها نیاز به سئو و ترویج متن (content promotion) زیادی برای رتبه گرفتن و دریافت ترافیک نیاز دارند.

هنگام جستجوی کلمه کلیدی، این امتیاز به شما کمک می‌کند تا پیدا کنید چقدر سخت است تا برای یک کلمه کلیدی رتبه بگرید.

سختی کلمه کلیدی در برابر رقابت کلمه کلیدی

یک چیزی که توضیح آن مهم است معیار رقابت کلمه کلیدی Google در Keyword Planner است.

Keyword Planner competition

هر کلمه در این برنامه با یک امتیاز بالا، متوسط یا کم مقدار داده شده است. اما این هیچ ارتباطی به سئو ندارد، این نمره‌ای از رقابت کلمه کلیدی از دید تبلیغات (Google Ads) است.

به گفته گوگل: ” رقابت نشان می‌دهد قرارگیری یک تبلیغات برای کلمه کلیدی، مخصوص یک موقعیت مکانی و گزینه‌های جستجوی هدف که انتخاب کردید چقدر رقابتی هستند. سطح‌های رقابت – کم، متوسط یا بالا – باتوجه‌به تعداد آگهی‌دهنده‌های پیشنهادی برای هر کلمه کلیدی نسبت به کل کلمات کلیدی در google تعیین می‌شود. اگر ما داده به‌قدر کافی نداشته باشیم شما یک (-) می‌بینید.”

این را به‌عنوان یک معیار برای تعیین اینکه چقدر سخت یک کلمه کلیدی رتبه می‌گیرید در نظر نگیرید؛ این چیزی نیست که نشان می‌دهد.

نحوه بررسی سختی کلمات کلیدی

سریع‌ترین راه برای بررسی سختی یک کلمه کلیدی استفاده از Semrush Keyword Difficulty Score که در بالا معرفی کردیم است. پیداکردن این برای هر کلمه کلیدی بسیار آسان است.

سری به Keyword Overview Tool بزنید و کلمه کلیدی که می‌خواهید امتیاز سختی آن را بررسی کنید را وارد کنید. می‌توانید حداکثر ۱۰۰ کلمه کلیدی را هم‌زمان وارد کنید.

Keyword Overview

آنالیز را کلیک کنید.

شما درجه سختی کلمه را در کنار دیگر معیارهای کلمه کلیدی خواهید دید.

اگرچند کلمه کلیدی وارد کردید، شما %KD در تب “bulk analysis” می‌بینید که درجه هرکدام را نشان می‌دهد.

Keyword difficulty in bulk analysis

در نهایت، اگر می‌خواهید از سختی کلمه کلیدی در هنگام جستجوی برای یک کلمه کلیدی استفاده کنید، شما درجه را ستون (%KD) در ابزار Keyword magic مشاهده خواهید کرد.

این بسیار آسان است که درجه سختی کلمه کلیدی را در جستجوی کلمه کلیدی و جریان کارتان ادغام کنید. اطمینان حاصل کنید که توانایی خود را برای رقابت در نظر گرفته‌اید، به یاد داشته باشید که این امتیاز به‌عنوان اعتبار دامنه شما محسوب نمی‌گردد.

همیشه سختی کلمه کلیدی را در دامنه خود در نظر بگیرید: متن، backlink profile و اعتبار کلی. درجه اعتبار سختی کلی رتبه گرفتن را نشان می‌دهد، با فرض اینکه شما یک استراتژی سئو استوار دارید.

درجه خوب سختی کلمه کلیدی چیست؟

سؤالی که احتمالاً شما می‌پرسید این است که چه چیزی یک درجه خوب سختی کلمه کلیدی را می‌سازد؟

در نهایت، یک دامنه معتبرتر می‌تواند برای رتبه گرفتن با کلمات کلیدی با درجه سختی بالاتر رتبه‌بندی شود.

بنابراین، چگونه می‌توانید کلمات کلیدی را بر اساس سختی آن‌ها انتخاب کنید؟

درک کنید سئو یک بازی طولانی‌مدت است.

مهم است که استراتژی کلی شما از جایی که ۱۲ یا ۲۴ ماه می‌خواهید در آنجا قرار داشته باید غافل نشود و مطمئناً نمی‌خواهید سختی رتبه گرفتن برای کلمات کلیدی را نادیده بگیرید. فقط باید قبول کنید رتبه گرفتن با این کلمات کلیدی نیاز به زمان دارد و به آنالیز اعتبار خودتان در برابر سایت‌ها و صفحات وب که رتبه گرفتند و در صفحه اول Google اشغال کردند ادامه دهید. درجه سختی کلمات کلیدی را یک چیز بد نبینید، این فقط به این معنی است که شما نیاز دارید روی منابع بیشتری برای رتبه گرفتن برای آن‌ها نسبت به درجه سختی کم‌تر سرمایه‌گذاری کنید.

استراتژی‌های هوشمند بین کلمات کلیدی که آسان رتبه می‌گیرند و کلمات کلیدی سخت تعادل برقرار می‌کنند.

ما می‌دانیم که شما نیاز دارید تا شروع پیشرفت خود را نشان دهید، پس این منطقی است که بین کلمات کلیدی که سختی کمی دارند و کلمات کلیدی که برای دیده‌شدن نیاز به زمان دارد تعادل برقرار کنید. ساختن موضوعات خوشه‌ای یک راه عالی برای این کار است، هدف قراردادن موضوعاتی است که سختی کلمه بیشتری با صفحات ستون شما و درجه سختی کمتر با محتوای خوشه‌ای شما دارند.

این اشتباه را نکنید که مبنای جستجوی کلمه کلیدی خود را فقط بر حجم جستجو قرار دهید.

هنگامی‌که این کار را می‌کنید، برای تخمین منابع موردنیاز (یا زمانی که نیاز است) برای دیده‌شدن آن کلمه کلیدی که شما مورد هدف قرار دادید با مشکل مواجه می‌شوید و شاید به همان اندازه مهم، تعیین انتظارات در این مورد دشوار خواهد بود.

برای دریافتن اینکه رتبه گرفتن برای یک کلمه کلیدی در طول ماه‌های آینده چقدر ممکن است، فرصت‌های سریع برای برنده شدن (سختی کم، کلمات کلیدی باارزش بالا) و ایجاد استراتژی خود بر اساس پیش‌بینی محکم اما واقعی، نیاز به زمان دارد.

در این مقاله بررسی کردیم سختی کلمه کلیدی چیست؟ عواملی که به آن کمک می‌کنند و ابزار اندازه‌گیری آن چیست. از سختی کلمات کلیدی به‌عنوان یک راهنما استفاده کنید و آن را با دید اعتبار دامنه و توانایی رتبه گرفتن ترکیب کنید تا برای فعالیت‌هایی که موجب رشد شما می‌گردند یک نقشه راه ایجاد کنید.

منبع:https://www.semrush.com/blog/keyword-difficulty/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 12 =