سئو منفی موضوعی بحث‌برانگیز در فضای سئو است. در این مقاله می‌خواهیم درباره سئو منفی چیست؟ موارد سئو منفی و ایمن‌سازی سایت در برابر آن‌ها بحث کنیم.

سئو منفی چیست؟

سئو منفی مجموعه فعالیت‌هایی است که باهدف کاهش رتبه سایت رقیب در موتورهای جستجو انجام می‌شود. این فعالیت‌ها ممکن است شامل ساختن هرزنامه، لینک‌های غیرطبیعی و هک کردن سایت باشد.

سئو منفی خارج از سایت

سئو منفی خارج از سایت توسط سئو خارجی سایت شما را هدف قرار می‌دهد و موجب کاهش رتبه سایت می‌شود. ما چند نمونه از سئو منفی خارجی را بررسی می‌کنیم.

1.مزرعه لینک

یک لینک اسپم نمی‌تواند رتبه سایت را کاهش دهد، به همین دلیل سئو منفی شامل لینک‌هایی از گروهی از سایت‌ها یا مزرعه لینک است.

الگوریتم پنگوئن کار مزرعه لینک را بسیار سخت کرد. اگر گوگل بک‌لینک‌هایی را که از یک مزرعه لینک میایند مشاهده کند، منجر به مجازات سایت می‌شود. این‌گونه بود که مزرعه لینک از تکنیک کلاه‌سیاه به تکنیک سئو منفی تبدیل شد.

چگونه در برابر مزرعه لینک ایمن بمانیم؟

جلوگیری از حمله سئو منفی چیزی نیست که در توان شما باشد. اما اگر تلاش کنید می‌توانید قبل از آسیب‌دیدن بک‌لینک‌های خود را پاک کنید. برای مدیریت آن باید به طور منظم نرخ رشد بک‌لینک خود را کنترل کنید. برای مثال، SEO SpyGlass طیف گسترده‌ای از ابزارها را برای بررسی سئو منفی فراهم می‌کند، از جمله نمودار رشد بک‌لینک و تعداد دامنه‌های ارجاع دهنده.

رشد غیرمعمول هر یک از این نمودارها دلیل کافی برای جستجوی لینک‌هایی است که سایت شما به دست آورده و به شما این فرصت را می‌دهد تا بر اساس آن با اسپمرها کار کنید.

نمودارهای معمولی این‌گونه هستند:

نمودار بررسی بک‌لینک و دامنه در سایت‌های نرمال

از سوی دیگر، اگر به‌صورت فعال لینک ایجاد نکردید، چنین چیزی را می‌بینید:

نمودار مقایسه بک‌لینک و دامنه

برای دیدن منبع واقعی لینک‌های جدید، به تب Backlinks برای به‌دست‌آوردن URL یا به تب Linking Domain برای تمام دامنه‌ها مراجعه کنید. لیست لینک‌ها را بر اساس تاریخ مرتب کنید و مشاهده نمایید آیا موارد جدید مشکوک به نظر می رسدند؟

سئو منفی چیست

اگر از خوب یا بد بودن لینک‌های جدید مطمئن نیستید، می‌توانید به تب Pentaly Risk بروید و در آنجا می‌بینید که تمام بک‌لینک‌های شما برای خطر مجازات شدن توسط گوگل ارزیابی شدند. لیست خود را از بالاترین به کمترین میزان خطر مرتب کنید و موارد با نمره بالا را بررسی کنید:

تب penalty risk

سرانجام، اگر برخی لینک‌ها را اسپم می‌دانید، یا می‌خواهید مشخصات بک‌لینک خود را مرتب کنید، می‌توانید آن‌ها را به یک فایل غیرفعال اضافه کنید، سپس فایل را آپلود کرده و به ابزار disavow Google ارسال کنید. برای انجام این کار بر روی backlink/Linking domain  کلیک کرده و سپس Disavow را انتخاب کنید. همین کار را برای همه لینک‌ها یا دامنه‌های غیرطبیعی که پیدا می‌کنید انجام دهید.

غیر فعال کردن لینک

2.Scraper

یکی دیگر از موارد سئو منفی کپی‌کردن محتوای تکراری است. این شامل گرفتن محتوای سایت شما و کپی‌کردن آن در سایت‌های دیگر است.

احتمالاً می‌دانید به‌روزرسانی الگوریتم پاندا گوگل تا حدی برای شناسایی و مبارزه با تکثیر محتوا طراحی شده است؛ بنابراین هنگامی که گوگل محتوایی را پیدا می‌کند که در چند سایت کپی شده است، فقط یک نسخه را برای رتبه‌بندی انتخاب می‌کند. امیدوارید که گوگل آن‌قدر هوشمند باشد که تا منبع اصلی محتوا را پیدا کند اغلب چنین است. مگر اینکه نسخه کپی شده قبل از نسخه اصلی ایندکس شود.

به همین دلیل است که scraperها محتوای جدید را کپی می‌کنند و بلافاصله آن را دوباره پست می‌کنند. اگر گوگل ابتدا نسخه کپی را پیدا کند، ممکن است سایت شما را از رتبه‌بندی خارج کند.

یکی از مهم‌ترین موارد در سئو سایت محتوای جدید و باکیفیت است. شما می توانید برای سفارش تولید محتوای مبتنی بر سئو از ما کمک بگیرید.

چگونه در برابر scraper ایمن بمانیم؟

چند ابزار عالی برای کمک به شما برای جلوگیری از scraper وجود دارد. CopyScape یکی از آن‌ها است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که URL محتوای خود را وارد کنید تا ببینید نسخه‌های تکراری آن وجود دارند. اگر نسخه‌های تکراری از محتوای خود را پیدا کردید بهتر است ابتدا با مدیر سایت تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید تا آن را حذف کنند. یا اینکه با استفاده از گزارش نقض حق نسخه‌برداری آن را گزارش کنید.

3.بررسی‌های جعلی

ساد‌ترین مورد سئو منفی چیست؟ مانند پیوندها باکیفیت خوب، بررسی‌ها هم‌معنای زیادی دارند. هجوم موارد منفی فقط برای رتبه‌بندی موتورهای جستجوی محلی بد نیست؛ این برای تجارت هم ضرر دارد.

اما بررسی‌ها نسبتاً آسان دست‌کاری می‌شوند و ممکن است اولین کاری باشد که رقیبتان سعی کند آن را انجام دهد.

بررسی‌های جعلی

چگونه در برابر بررسی‌های جعلی ایمن بمانیم؟

واضح است که باید لیست Google My Business خود را تحت‌نظر داشته باشید و بررسی‌های جدید را که دریافت می‌کنید مشاهده کنید. بررسی‌های جعلی خط‌مشی گوگل را نقض می‌کند. بر اساس آن نباید از طرف دیگران نظر ارسال کرد یا هویت نادرست معرفی کرد.

4.خزنده سنگین

این ترفند سئو کلاه‌سیاه با خزیدن به‌زور و ایجاد بار سنگین برای سرور ایجاد می‌شود. تاثیر خزنده سنگین بر سئو منفی چیست؟ این ممکن است موجب کند شدن سایت یا حتی خرابی کامل شود و اگرچند بار انجام شود ممکن است اعتبار خود را در موتورهای جستجو از دست دهید.

چگونه در برابر خزنده سنگین ایمن بمانیم؟

اگر متوجه شدید که سایت شما کند می‌شود، کاری که می‌توانید انجام دهید این است که با شرکت سرور و یا مدیر سایت خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند چندین راه‌حل اعمال قوانین فایروال یا تغییر مسیر ترافیک از طریق سرویس محافظت DDos را ارائه دهند.

5. کلیک جعلی

نرخ کلیک بر روی یک نتیجه جستجو می‌توانند بر افزایش رتبه آن در موتورهای جستجو تأثیر داشته باشد.

نحوه کار کلیک جعلی در سئو منفی چیست؟ سایت‌ها رباتی را طوری برنامه‌ریزی می‌کنند تا با کلیک در سایت و کلمات کلیدی نرخ بازدید و کلیک را افزایش دهند اما با کلیک سریع بر سایت‌های دیگر نرخ CTR و رتبه آن‌ها را کاهش دهد.

چگونه در برابر کلیک جعلی ایمن بمانیم؟

نحوه مقابله با سئو منفی کلیک چیست؟ در گوگل سرچ کنسول می‌توانید از طریق underSearch> Search analytics نرخ CTR مربوط به کلمات کلیدی خود را بررسی کنید و در صورت ایجاد مشکل آن را رصد کنید.

سئو منفی داخلی سایت

سئو منفی داخلی سایت شامل هک شدن سایت شما و ایجاد تغییراتی در آن می‌باشد.

6.هک و بدافزارها

پیامدهای هک می‌تواند منجر به خراب‌شدن رتبه سایت شما گردد. به سایت شما ممکن است محتوای بی‌کیفیت وارد شود، لینک‌های سایت جایگزین شوند، لینک‌های جدید اضافه شود و فایل robots.txt ویرایش شود.

website auditor

چگونه در برابر هک ایمن بمانیم؟

بازرسی‌های منظم سایت با ابزاری مانند WebSite Auditor بهترین راه برای بررسی مستمر سایت شما در برابر چنین تهدیداتی است. برای ایجاد یک حساب، به‌سادگی WebSite Auditor را راه‌اندازی کنید و یک پروژه برای سایت خود ایجاد کنید. برای اجرای مجدد آن از دکمه Rebuild Project استفاده کنید.

7. تغییر محتوا

ممکن است در محتوای سایت شما تغییراتی انجام گیرد که متوجه آن نشوید. برای مثال در صورت اضافه‌کردن لینک‌های مخرب و اسپم تشخیص آن برایتان بسیار سخت خواهد بود.

چگونه در برابر تغییر محتوای منفی ایمن بمانیم؟

برای بررسی لینک‌های اسپم به All Resorce در WebSite Auditor بروید و سایت‌های خارجی را مشاهده کنید. درصورتی‌که موردی را مشاهده کردید منبع آن را دریابید.

8.تغییر مسیر

ممکن است شخصی قسمت‌های مختلف سایت شما را به سایت خود ری‌دایرکت کند. اگر سایت شما از اعتبار بالایی برخوردار است می‌تواند منجر به افزایش رتبه آن سایت شود.

چگونه در برابر تغییر مسیر ایمن بمیانیم؟

می‌توانید با کمک ابزار WebSite Auditor استفاده کنید. این ابزار تمام تغییراتی که در مسیر سایت شما اتفاق افتاده است را گزارش می‌دهد و به‌سادگی می‌توانید متوجه ری دایرکت‌های سایت خود شوید و درصورتی‌که سایت به سایت مخرب دیگر تغییر مسیر داده بود آن را اصلاح کنید.

9.ایندکس کردن

ایندکس سازی سایت تأثیر بسیاری بر سئو سایت شما دارد. درصورتی‌که سایت برای کلمات کلیدی ایندکس نشوند می‌تواند تأثیر منفی بر رتبه‌بندی سایت شما داشته باشد. پس بسیار مهم است که تمام قسمت‌های سایت پس از انتشار توسط خزنده‌های گوگل ایندکس شوند. درصورتی‌که هکری گزینه disallow را به سایت اضافه کند آن‌گاه دیگر سایت شما ایندکس نمی‌شود و این برای اعتبار سایت مفید نیست.

چگونه در برابر ایندکس نشدن سایت ایمن بمانیم؟

rank tracker

با استفاده از ابزار Rank Tracker می‌توانید به‌صورت همیشگی سایت خود را مشاهده کنید. درصورتی‌که سایت شما از لیست موتورهای جستجو خارج شده باشد این ابزار شما را آگاه می‌سازد.

نتیجه‌گیری نهایی

در این مقاله پاسخ سئو منفی چیست، رایج‌ترین تکنیک‌های سئو منفی و اینکه چگونه می‌توانید سایت خود را در برابر آن‌ها محافظت کنید آورده شد. سئو منفی می‌تواند در خارج یا داخل سایت شما استفاده شود و تأثیر منفی بر رتبه‌بندی سایت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + نه =