سئو چیست ؟

سئو یا بهینه سازی موتور جستجو فرآیند توسعه وب سایت‌ها متناسب با نیازهای موتورهای جستجوی مختلف مانند Google یا Bing با هدف حضور در اولین نتایج جستجو برای کلمات کلیدی و اصطلاحات مورد استفاده مشتریان بالقوه شرکت‌ها، پروژه‌ها و فعالیت‌های تجاری است. ما در این مقاله بررسی می‌کنیم سئو چیست؟ با سئوکده همراه باشید.

Seo مخفف Search Engine Optimization است که بیانگر افزایش کیفیت و کمیت ترافیک سایت شما از طریق نتایج موتورهای جستجو است.

خیلی از کسب و کارها وارد فضایی دیجیتال شدند تا رونق بیشتری به کسب کار خود بدهند که بسیاری از آن‌ها این سوال را دارند که سئو چیست یا چه مزایایی دارد. ایا باید حتما سایت خود را سئو کنیم؟ جالب است بدانید موتورهای جستجو منبع 70٪ بازدید از وب سایت‌ها هستند، جایی که مدیران سایت برای پاسخ دادن به سوالات خاص، جستجوی یک محصول یا خدمات یا صدها موضوع منتشر شده برای رفع نیازهای بازدید کنندگان و همچنین وب سایت‌های شرکت‌ها و پروژه‌های تجاری، به موتورهای جستجوی مختلف وصل می‌شوند. که گزینه‌های متعددی را با هزینه مناسب و ارتباط راحت و سریع ارائه می‌دهند.

سئو شامل چه مواردی می‌شود؟

برای درک معنای حقیقی سئو بیایید این تعریف را بررسی کنیم:

کیفیت ترافیک:

شما می‌توانید بازدیدکنندگان بسیاری را جذب کنید. اما باید دقت داشته باشید بازدیدکنندگانی را که دریافت می‌کنید همان‌هایی باشند که به محصولات و خدمات شما علاقه‌مند هستند تا قادر باشید نیازهای آن‌ها را رفع کنید.

کمیت ترافیک:

هنگامی که افراد مناسب از طریق SERPs روی سایت کلیک می‌کنند، ترافیک بیشتری دریافت می‌کنید.

نتایج ارگانیک:

تبلیغات مقدار قابل‌توجهی از موتورهای جستجو را تشکیل می‌دهند. ترافیک ارگانیک ترافیکی است که برای کسب آن نیاز به پرداخت هزینه نیست.

مزایای سئو برای وب سایت‌های شرکتی و فعالیت‌های تجارت الکترونیکی

مزایای SEO برای وب سایت‌های افراد، به ویژه وب سایت‌های مربوط به پروژه‌ها و فعالیت‌های تجاری، بی‌شمار است، زیرا منبع اصلی بازدید از وب سایت‌ها به حساب میاید که علاوه بر وجود گزینه‌های دیگر، به افزایش سود شرکت‌ها و پروژه‌های تجاری از طریق ترافیک ارگانیک رایگان کمک می‌کند.

به عنوان مثال، با بالابردن رنک سایت و رقابت برای یک کلمه کلیدی، با حجم ماهانه 1000 جستجو، 10 هزار بار در مقابل مشتریان بالقوه در صفحه اول نتایج جستجو برای این کلمه کلیدی ظاهر می‌شوید.

مرورگر‌های جستجو Search Engine

1.اعتبار شما را افزایش می‌دهد

سایتی که در صفحات نتایج جستجو رتبه بالایی دارد، معمولاً از نظر موتورهای جستجو باکیفیت و قابل‌اعتماد است و این به نوبه خود اعتبار کسب‌وکار شما را افزایش می‌دهد. وقت خود را صرف بهبود و افزودن محتوا به سایت کنید و سرعت سایت خود را افزایش دهید.

2.هزینه بالایی ندارد

موتورهای جستجو همواره در سایت شما هستند و محتوای مفید و مناسب را منتشر می‌دهند و به شما در کسب ترافیک ارگانیک کمک می‌کنند. برای حداکثر استفاده از تلاش‌های سئو مقداری از وقت خود را برای مرور محتوا در سایت‌های مرتبط با رتبه بالا اختصاص دهید. سپس مطالب خود را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

3.بازاریابی محتوا را پشتیبانی می‌کند

محتوا و سئو دست‌به‌دست هم می‌دهند. با ایجاد محتوای مفید، از جمله متن، تصاویر و فیلم‌ها سایت شما رتبه بهتری در نتیجه موتورهای جستجو خواهد داشت. اطمینان حاصل کنید که محتوای شما از کیفیت بالایی برخوردار است و برای کلمات کلیدی که می‌خواهید برای آن‌ها رتبه‌بندی شود، بهینه شده است و همواره محتوای خود را به‌روز کنید.

4.اثر کمپین‌های PPC را به حداکثر می‌رساند

استراتژی‌های بازاریابی سئو و تبلیغات پولی به‌خوبی با هم کار می‌کنند. PPC به سایت شما کمک می‌کند تا در بالای نتایج جستجوی پولی ظاهر شود، درحالی‌که سئو همان کار را به صورت ارگانیک انجام می‌دهد. ظاهرشدن هر دو نتیجه در بالای صفحه موتورهای جستجو، اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید از سئو برای به حداکثر رساندن کمپین‌های PPC خود استفاده کنید.

5.مزیت رقابتی می‌دهد

رقیب‌های شما احتمالاً روی سئو سایت خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، به این معنی که شما هم باید این کار را انجام دهید. کسانی که در سئو سرمایه‌گذاری می‌کنند اغلب از نتایج موتورهای جستجو جلوتر هستند و سهم بازار را به دست میاورند. با شناسایی رقیب‌های خود، تجزیه‌وتحلیل نقاط ضعف و قدرت آن‌ها و مدیریت رسانه‌های آنلاین آغاز کنید. سپس اطمینان حاصل کنید که سایت شما سریع بارگذاری می‌شود و برای موبایل مناسب است، بهترین محتوا را ایجاد کنید و بر ارائه تجربه کاربری خوب تلاش کنید.

6.به شما در جذب افراد بیشتر کمک می‌کند

درحالی‌که بسیاری از کمپین‌های بازاریابی بر روی یک مخاطب هدف تمرکز می‌کنند، سئو کمکتان می‌کند تا افرادی را با هر هدفی جذب کنید. با کمک PPC  می‌توانید مشتریان بیشتری را که به کسب‌وکارتان علاقه‌مند هستند را دریافت کنید.

7.کمکتان می‌کند در جستجوی محلی رتبه بهتری کسب کنید

اولین قدم برای شروع استراتژی‌های محلی ایجاد یک حساب در Google My Business است. سپس درخواست بازبینی از مشتریان را شروع کنید. با اطمینان از داشتن نام، آدرس و شماره تماس صحیح لیست‌های خود را بهینه کنید. برخی دیگر از مراحل شامل بررسی دقیق کلمات کلیدی محلی و ایجاد یک فهرست در لیست کسب‌وکارهای محلی است.

8.قابلیت استفاده از سایت را بهبود می‌بخشد

سئو برای این است که سایت برای موتورهای جستجو بهینه باشد، اما می‌تواند تجربه کاربری را بهبود ببخشد. اگر تلاش می‌کنید محتوای مفید و باکیفیت تولید کنید، سرعت سایت خود را افزایش دهید، لینک‌سازی کنید و صفحات خود را بیشتر کنید، پس یک سایت عالی خواهید داشت.

9.نتایج چشم‌گیری دریافت می‌کنید

با سئو می‌توانید تغییر در رتبه‌بندی، تبدیل و ترافیک را ردیابی کنید. پلتفرم‌هایی مانند Google Analytics مجموعه‌ی جامعی از اطلاعات را ارائه می‌دهد. برای مثال شما می‌توانید سفر خرید هر کاربر، از جمله صفحاتی که با آن‌ها درگیر بودند، کلمات کلیدی مورد جستجو و اینکه آیا اقدامات خاصی انجام دادند مشاهده کنید.

10.نرخ پرش را بهبود می‌بخشد

یک سایت بهینه ترافیک باکیفیت را به دست میاورد. اگر سایت مفیدی دارید که با هدف کاربر مطابقت دارد، احتمالاً بازدیدکنندگان زمان بیشتری را صرف گشتن در سایت شما می‌کند که در نهایت می‌تواند منجر به تبدیل بیشتر و افزایش ROI شود.

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

موتورهای جستجو سایتهایی را جستجو می‌کنند که حاوی موضوعات مربوط به آنچه کاربر موتور جستجو در جستجوی آن است می‌شود، سپس آنها را مرتب کرده و با توجه به کیفیت محتوا و میزان موفقیت سایت، آنها را به صورت منظم به خواننده نشان میدهد.

سئو چگونه کار می‌کند؟

موتورهای جستجو از الگوریتم برای تعیین اینکه کدام صفحات را باید در نتایج هر جستجو نشان دهند استفاده می‌کنند. این الگوریتم‌ها بسیار پیچیده شدند و عوامل مختلف رتبه‌بندی را برای تعیین رتبه‌های SERPs خود در نظر می‌گیرند. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

لینک‌ها:

لینک‌های سایر سایت‌ها نقش مهمی در تعیین رتبه سایت در موتورهای جستجو دارند. به این دلیل که لینک‌ها را می‌توان به‌عنوان رأی باکیفیت از سایر سایت‌ها در نظر گرفت، چون صاحبان سایت‌ها به سایت‌های بی‌کیفیت لینک نمی‌دهند. سایت‌هایی که لینک‌های بسیاری از منابع خارجی دریافت می‌کنند در نظر موتورهای جستجو از اعتبار بالایی برخوردار هستند، به‌ویژه اگر سایت‌هایی که از آن‌ها لینک می‌گیرند خود سایت‌های معتبری باشند.

محتوا:

موتورهای جستجو علاوه بر مشاهده لینک‌ها، محتوای صفحه را هم تحلیل می‌کنند تا تعیین کنند که آیا برای جستجوهایی مناسب است یا خیر. قسمت زیادی از سئو در تولید محتوا است که به سمت کلمات کلیدی که کاربران آن‌ها را جستجو می‌کنند انجام می‌شود.

ساختار صفحه:

ازآنجاکه صفحات سایت با HTML ساخته می‌شوند، نحوه ساختار کد HTM می‌تواند بر توانایی موتورهای جستجو در ارزیابی صفحه تأثیر بگذارد. گنجاندن کلمات کلیدی مرتبط در عنوان، هدر و اطمینان از وجود خزنده‌ها در سایت، اقداماتی است که صاحبان سایت می‌توانند برای بهبود سئو سایت خود انجام دهند.

مهمترین عوامل برای رتبه بندی وب سایتها در نتایج صفحه جستجو

تلاش وب سایت‌ها در روند جستجوگرها تضمین نمی‌کند که در اولین نتایج جستجو ظاهر شود، مگر در مواردی که به تمام جزئیات توجه کنید و بر روی تمام عواملی که در رتبه بندی سایت و صفحات مختلف آن در نتایج جستجوی هدف قرار دارند، تمرکز کنید.

مهمترین آنها عبارتند از:

کیفیت محتوا

مهمترین عامل تأثیرگذار در موفقیت تلاشهای جستجوگرها، به ویژه سئو در صفحه، برای هر سایت کیفیت و ارتباط محتوا با آنچه بازدیدکنندگان در جستجوی آن دارند با استفاده از کلمات جستجو و اصطلاحات مورد استفاده مشتریان یا بازدید کنندگان است.

از طریق Google Keyword Planner می توانید عبارات جستجوی هدف و میزان جستجوی ماهانه را تعیین کنید و همچنین می‌توانید از بسیاری از ابزارها و سایت‌ها برای تعریف عبارات جستجو برای محتوای سایت و ایده‌های جدید برای محتوا استفاده کنید.

ابزار های دیگر :
Ubersuggest
Google Trends
KWFinder

مهم ترین اجزا برای سئو و بازدید سایت

عنوان صفحه: شما باید عنوانی را برای مقاله ی خود انتخاب کنید که موضوع آن به محتویات مقاله ارتباط مستقیم و همچنین به کلمات کلیدی مربوط باشد.

توضیحات متا: توضیحات صفحه در نتایج جستجو ظاهر می شود، زیرا باید توضیح مختصری از محتوای صفحه داده شود این امر باعث افزایش بازدید از صفحه نسبت به تعداد حضور در نتایج مختلف جستجو مانند عنوان اصلی می شود. توضیحات متا از 156 کاراکتر بیشتر نیست.

محتوای متنی و تصویری: چه یک صفحه وبلاگ یا یک صفحه بازاریابی محصول یا خدمات، باید حاوی محتوای متمایزی باشد. استفاده از طرح‌های گرافیکی و ویدئویی (حرکت گرافیکی) میتواند به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دهد. محتوای صفحه عامل مهمی در رتبه بندی و نتایج جستجو است.

پیوندهای داخلی و خارجی : پیوند یا لینک‌های داخلی و خارجی عوامل موثری بر بازدید سایت دارد. به نحوی که میتواند به تنهایی به رتبه گیری مقاله و سایت کمک کند.

سازگاری وب سایت با مرورگرهای موبایل 
درصد مرور وب سایت از طریق تلفن های همراه روزانه در حال افزایش است، و این الگوریتم های موتورهای جستجو را تحت تأثیر قرار می دهد ، زیرا صفحات وب سایت های سازگار با مرورگر از طریق تلفن های هوشمند نمایش داده می شوند و اگر سایت با عوامل تجربه مرورگر از طریق تلفن همراه، سرعت بارگیری صفحات و پاسخگویی طراحی محتوای موجود در همه اندازه دستگاه ها و صفحه نمایش ، صفحات وب سایت شما را در نتایج جستجو بهتر نشان می‌دهد.

درباره راهکارهای امنیت وبسایت

نکات امنیتی وب سایت

موتورهای جستجو اهمیت امنیت وب سایتها و اطلاعات شخصی را برای بازدیدکنندگان سایت توصیه می‌کنند و به بازدیدکنندگان سایتهایی که فاقد گواهی SSL هستند توصیه می‌کنند، هیچ اطلاعات شخصی را در این سایتها ضبط نکنند.

مشکلات نگهداری وب سایت:

مرور و بررسی منظم سایت به بهبود عملکرد سایت برای مشتریان بالقوه، عدم انحراف از استانداردهای جستجوگرها و الزامات موتور جستجو و حفظ موقعیت‌های پیشرفته در نتایج جستجو کمک می‌کند.
مراحل بررسی و نگهداری وب سایت به صورت دوره‌ای شامل موارد زیر است:

چرا سئو مهم است؟

درحالی‌که تبلیغات پولی، رسانه‌های اجتماعی و سایر پلتفرم‌های آنلاین می‌توانند منجر به ایجاد ترافیک در سایت‌ها شوند، بیشتر ترافیک آنلاین از طریق موتورهای جستجو هدایت می‌شود.

نتایج جستجوی ارگانیک فضای بیشتری را پوشش می‌دهد، برای جستجوگران باهوش معتبرتر به نظر می‌رسد و بیشتر از تبلیغات پولی کلیک دریافت می‌کند.

سئو تنها کانال بازاریابی آنلاین است که اگر به‌درستی راه‌اندازی شود می‌تواند در طولانی‌مدت سوددهی بسیار خوبی داشته باشد. اگر محتوای جامعی ارائه بدهید که برای کلمات کلیدی مناسب باشد، بازدیدکنندگان سایت به‌مرورزمان همانند گلوله برفی بیشتر می‌شوند.

موتورهای جستجو همواره پیشرفته‌تر می‌شوند اما هنوز هم به راهنمایی ما نیاز دارند.

بهینه‌سازی سایت شما به ارائه بهتر اطلاعات به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا محتوا به‌درستی فهرست‌بندی شده و در نتایج موتورهای جستجو نشان داده شود.

بهترین ابزارهای رایگان و پولی سئو

بسترها و ابزارهای بسیاری برای بهبود وب سایت‌ها برای موتورهای جستجو وجود دارد، از جمله رایگان و پولی، که مهمترین آنها عبارتند از:

کنسول جستجوی Google

کنسول جستجوی گوگل یکی از مهمترین ابزارهای مدیر وب است که ابزارهایی را برای نظارت سئو بر عملکرد سایت و انطباق آن با نیازهای موتورهای جستجو از طریق گزارشات ارائه می دهد، از جمله تعداد دفعات نمایش سایت در نتایج جستجو، تعداد کلیک بر روی صفحات سایت، کلمات مورد استفاده در جستجوهای سایت شما، گزارش پیوندهای خارجی و داخلی (لینک های برگشتی) به سایت و گزارشات مربوط به سازگاری وب سایت با تجربه مرور موبایل.

تجزیه و تحلیل ترافیک گوگل

پلتفرم Google Analytics تجزیه و تحلیل عملکردی و آماری را برای وب سایت‌ها و برنامه‌های تلفن همراه ارائه می‌دهد که شامل تعداد بازدید از وب سایت و منبع آن بازدیدها و تعیین دسته‌های شخصی بازدید کنندگان از سایت (کشور محل اقامت- جنسیت- میانگین سنی- دستگاه‌های مورد استفاده برای مرور) و میانگین مدت زمان مرور صفحات سایت علاوه بر ردیابی حرکت بازدیدکنندگان سایت به منظور تعیین میزان رضایت بازدید کنندگان از محتوای سایت و تعداد تبدیل مورد نظر (خریدهای محصولات و خدمات) تکمیل شده است.

Screaming Frog

ابزارهای پرداختی Screaming Frog وب سایت شما را اسکن کرده و تأیید می‌کنید.
این ابزار مواردی چون: پیوندهای صفحه نامعتبر، بررسی موارد تغییر مسیر، تجزیه و تحلیل عناوین و توضیحات صفحه، بررسی محتوای تکراری، ایجاد نقشه‌های سایت XML، تجزیه و تحلیل ساختار داخلی سایت، آمار و تجزیه و تحلیل ساختار وب سایت، بازدید از سایت را در اختیارتان قرار می‌دهد.

 Ahrefs

Ahrefs یک پلتفرم سئو است که علاوه بر تجزیه و تحلیل دقیق کیفیت محتوا، راه حل‌های موثری برای بررسی وب سایت‌ها، مطالعه وب سایت‌های رقبا‌، تجزیه و تحلیل و انتخاب کلمات کلیدی، تجزیه و تحلیل موقعیت سایت در رابطه با پیوندهای خارجی (بک لینک) ارائه می‌دهد.

 SEMrush

پلتفرم SEMrush چندین راه حل بهینه سازی وب سایت سئو را ارائه می‌دهد که مهمترین آنها (بازرسی جامع سایت – تجزیه و تحلیل رقبا – ایده های نوآورانه برای افزایش حجم بازدید سایت – بک لینک – آمار و تجزیه و تحلیل ترافیک سایت – تجزیه و تحلیل کیفیت محتوا – تجزیه و تحلیل و انتخاب کلید عبارات جستجو کلمات کلیدی) است.

نتیجه‌گیری:

در این مقاله پاسخ دادیم سئو چیست؟ سئو مزایای بسیاری برای سایت‌ها دارد و می‌تواند منجر به پیشرفت نمایی کسب‌وکار شود. تجارت‌هایی که روی سئو سرمایه‌گذاری می‌کنند می‌توانند اعتبار و اعتماد بیشتری کسب کنند و آن را به قسمت مهمی از استراتژی‌های بازاریابی خود تبدیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دوازده =