کلمه کلیدی کانونی عبارت واحدی از لیست کلمات کلیدی احتمالی است که می‌خواهید صفحه سایت برای آن‌ها رتبه‌بندی شود.اگر مشتاق رتبهبندی برای یک کلمه کلیدی خاص هستید، احتمالاً وسوسه خواهید شد که بسیاری از مقالات سایت خود را برای یک کلیدواژه کانونی تکراری سئو کنید. اما، این همان چیزی نیست که کلیدواژههای کانونی بهخاطرش ساخته شدند! فقط باید یکبار از کلیدواژه کانونی استفاده کنید. اما چرا؟ و اگر از سر ناچار بخواهید برای آن کلمه کلیدی تکراری خاص، رتبهبندی کنید چه کاری انجام میدهید؟ ناامید نشوید: من در این پست سئو کده همه چیز را به شما میگویم.

افزونه یاست حتی یک فیلد جداگانه برای کلمات کلیدی کانونی دارد و این افزونه تمام صفحه شما را بر اساس کلمه کلیدی انتخاب شده ارزیابی می‌کند.

کلمه کلیدی تکراری چیست؟

تکرار کلمات کلیدی زمانی اتفاق می‌افتد که در یک سایت بیشتر از یک صفحه روی همان کلمه کلیدی متمرکز شده باشند. هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، گوگل مجبور می‌شود تعیین کند کدام صفحه به عبارت جستجو شده نزدیک‌تر است. سپس یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و در نتایج موتور جستجو گوگل نشان دهد.

کلمات کلیدی تکراری بنا بر دلایل گوناگونی مناسب یک سایت نیستند. ما برخی از این دلایل را بررسی می‌کنیم.

چرا هم نوع خواری کلمات کلیدی برای سئو مناسب نیست؟

یکی از دلایلی که ما بر روی سئو سایت کار می‌کنیم، بهبود تجربه‌ای است که سایت ما ایجاد می‌کند. اگر با موتورهای جستجو در درک بهتر صفحات سایت همکاری نکنیم، آن‌ها کار بیشتری برای انجام‌دادن پیدا می‌کنند و ممکن است نتایج خوبی به دست نیاید.

داشتن کلمات کلیدی تکراری یک سایت منجر نمی‌شود که موتور جستجو فکر کند سایت برای آن کلمه مناسب‌تر می‌باشد. بلکه هنگامی که چندین صفحه وب بیش از اندازه مانند یکدیگر شوند این امر سیگنال منفی تولید می‌کند.

با مقالات خود رقابت نکنید

رقابت با مقاله خود ممنوع

دلیل اصلی اینکه شما نباید بیش از یکبار از کلیدواژه کانونی خود استفاده کنید این است که نمیخواهید برای جایگاه در Google با خود رقابت کنید. این پدیده را کلمه کلیدی همنوع خواری مینامند. اگر دو مقاله مختلف را برای یک کلیدواژه کانونی سئو کنید، به Google میگویید که هر دو برای افرادی که آن کلمه کلیدی را جستجو میکنند مناسب است و میخواهید هر دو در نتایج جستجو نشان داده شوند. گرچه انجام این کار لزوماً غیرممکن است.

برای رتبهبندی دو مقاله در ده نتیجه برتر جستجو، باید سایتی داشته باشید که دارای قدرت بالایی باشد. اگر یکی از مقالات شما قبلاً با آن کلمه کلیدی در نتایج جستجو، رتبهبندی شده باشد، ممکن است شما قدرت کافی برای امتحان و رتبهبندی با مقاله دوم را داشته باشید. اگر قبلاً برای یک کلیدواژه کانونی رتبهبندی نکردهاید، هرگز از آن دو بار استفاده نکنید! مقاله اصلی خود را بهروز کرده و بهبود ببخشید و پست دیگری بنویسید که شامل اندکی تغییر در کلمه کلیدی باشد.

رتبهبندی برای عبارت کلیدی موردنظر خود

اگر بخواهید برای عبارت کلیدی، رتبهبندی کنید، چه کاری انجام میدهید؟ تصور کنید که در حال راهاندازی یک فروشگاه آنلاین برای تغذیه اسب هستید. شما احتمالاً میخواهید برای [خوراک اسب] رتبهبندی کنید، اما همانطور که تازه شروع کردهاید، این کار بسیار سخت خواهد بود. بهینهسازی همه پستهای شما برای [خوراک اسب] استراتژی درستی نیست. پس باید چهکار کنید؟

محتوای وبلاگ شما

اگر وبلاگی دارید شما میتوانید یک مقاله عالی و مهم در مورد تمام جنبههای مختلف تغذیه خوب اسب خود بنویسید. آن را برای کلمه کلیدی [تغذیه اسب خود] با استفاده از پلاگین Yoast SEO بهینه کنید. سپس تیکنشانهگذاری بهعنوان محتوای مهمدر قسمت محتوای شاخص را بزنید.

محتوای شاخص

شما باید پستهای زیادی بنویسید، هرکدام جنبه متفاوتی از اصطلاحات شما را پوشش دهد. بهعنوانمثال، میتوانید مقالاتی بنویسید و آنها را برای عبارات کلیدی مانند [بهترین نوع یونجه برای اسب خود]، [تغذیه اسبهای لاغر]، [تغذیه اسبهای ورزشی] و غیره سئو کنید. به این کلیدواژههای کانونی، کلمات کلیدی طولانی گفته میشود. اگر از این مقالات به مقالهای با کلمات کلیدی کوتاه خود لینک دهید، به Google میگویید که کدامیک از مقالههای شما مهمتر است و این به شما در رتبهبندی باارزشترین مقالههای شما کمک میکند. درعینحال، برای آن دسته از مقالات با کلمات کلیدی طولانی نیز بازدید خواهید داشت.

محتوای فروشگاه شما

کلیدواژه کانونی تکراری

بنابراین، اگر صفحات محصول زیادی برای یک نوع خوراک اسب در اختیار داشته باشید، چه میکنید؟ فرض کنید شما یک مجموعه بزرگ دارید: خوراک اسبهای لاغر، خوراک اسبهای چاق، خوراک اسبهای ورزشی و غیره. آیا باید همه صفحات محصول خود را با خوراک اسبهای لاغر برای کلیدواژه کانونی تکراری [خوراک اسبهای لاغر] بهینه کنید؟ در این حالت، بهینهسازی صفحه دستهبندی برای این کلمه کلیدی منطقی تراست تا همه صفحات جداگانه بهینهسازی کنید!

آیا میتوانید بیش از یکبار از کلیدواژه کانونی استفاده کنید؟

مطمئناً میتوانید، اما در بیشتر موارد برای دستیابی به رتبه عالی برای یک عبارت کلیدی، استراتژی خوبی نیست. اگر میخواهید برای یک عبارت کلیدی رتبهبندی کنید، کمی بیشتر به یک موضوع بپردازید. ببینید مردم در این باره چه سؤالاتی دارند. آیا میتوانید با نگاهکردن به این سؤالات، در مورد این سؤالات مقالاتی با کلمات کلیدی بلند بنویسید؟ همچنین، به سایر نتایج جستجو نگاه کنید، رقیبان چه کسانی هستند و چه چیزهایی را نشان میدهند؟ چگونه میتوانید خود را از آنها متمایز کنید؟

پیامدهای چند صفحه بهینه شده برای کلمه کلیدی تکراری

کیفیت محتوای ضعیف:

تصور کنید کتابی می‌خوانید که منظم نیست و چندین صفحه محتوای تکراری دارد. قطعاً جالب نیست!

شما می‌خواهید محتوای مفیدی را به کاربران خود ارائه دهید و با این کار پیوندها و ارجاعاتی را به سایت خود دریافت کنید. از همه بهتر اینکه گوگل به سایت‌ها با محتوای باکیفیت پاداش می دهد.

پیوندهای خارجی ضعیف

فرض کنید چندین صفحه در سایت خود درمورد موضوع “اسنوبرد” دارید و چندین سایت خارجی دارید که به آن صفحات مختلف لینک می‌دهند. اگر همه آن سایت‌های خارجی به یک صفحه با موضوع “اسنوبرد” لینک دهند تا ارزش پیوند به آن موضوع را حفظ کند، در مقایسه با تقسیم آن بین چندین صفحه سایت، بسیار بهتر است.

انکر تکست و پیوندهای داخلی ضعیف

هنگامی که چندین صفحه یک موضوع یا کلمه کلیدی را مورد هدف قرار می‌دهند، نمی‌توانید از ارزش‌های پیوندهای داخلی و انکر تکست‌ها استفاده کنید تا به مناسب‌ترین صفحه لینک دهید.

نرخ تبدیل کمتر

به‌احتمال زیاد از چندین صفحه درباره یک موضوع، یک یا چند صفحه از بین آن‌ها بهتر از بقیه به نرخ تبدیل کمک می‌کنند. می‌توانید این نظریه را با مشاهده داده‌های خود در Google Analytics مانند ردیابی اهداف یا ردیابی نرخ تبدیل تجارت الکترونیک آزمایش کنید. هدردادن سعی برای داشتن چندین مقاله با نرخ تبدیل پایین کار بیهوده‌ای است.

تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی” در Yoast SEO چه کاری انجام میدهد؟

تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی

یکی از ارزیابیهای تجزیهوتحلیل سئو در پلاگین Yoast SEO بررسی کلیدواژه کانونی است که قبلاً استفاده شده است. این ارزیابی بررسی میکند که آیا کلمه کلیدی، قبلاً کلمه کلیدی برای سایر پستها یا صفحات سایت شما بوده یا خیر. اگر از آن برای پست یا صفحه دیگری استفاده کرده باشید، یک دایره قرمز دریافت خواهید کرد زیرا باید فقط یک صفحه را برای یک عبارت کلیدی بهینه کنید.

اگر از کلیدواژه کانونی تکراری استفاده کردهاید، چه باید کرد؟

اگر روی لینک کنار دایره قرمز کلیک کنید، شما را به مقاله دیگری که درباره آن نوشتهاید میبرد. به مقالات خوب نگاه کنید. بررسی کنید کدامیک در موتورهای جستجو بهترین عملکرد را دارد یا بیشترین بازدید را دارد. آن مقاله را نگه دارید یا بهترین جنبههای هر دو مقاله را در مقالهای که بالاترین رتبه را دارد ادغام کنید.

اگر تازه فهمیدید که کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی یکسانی را در چند مقاله استفاده کردهاید، ممکن است بررسی محتوای شما، برای یافتن مشکلات احتمالی همنوع خواری، طول بکشد.

چگونه می‌توان کلمات کلیدی تکراری را رفع کرد

راه‌حل این موضوع از نظر تئوری ساده است. اما ممکن است به کمی تلاش نیاز داشته باشد.

1.به عنوان‌های تکراری نگاه کنید

ابتدا محتویات سایت خود را ارزیابی کنید تا تعیین کنید در کدام قسمت ممکن است هم نوع خواری کلمات کلیدی رخ بدهد و سپس طرح کلی موضوعات سایت را ترسیم کنید به طوری که هر صفحه کلمه کلیدی منحصربه‌فرد را مورد هدف قرار دهد.

ممکن است ابتدا با ساده‌ترین روش کشف مشکل شروع کنید، یعنی شناسایی عنوان‌های تکراری. برای انجام این کار می‌توانید از ابزاری مانند screaming frog استفاده کنید.

خروجی را در ستون “برچسب عنوان” مرتب کنید، تا مشاهده عنوان‌های تکراری آسان‌تر گردد.

پس از شناسایی عنوان‌هایی که مشکل دارند می‌توانید پست را به‌روزرسانی کنید.

2.معماری سایت خود را سازمان‌دهی کنید

درحالی‌که ممکن است پیداکردن مقالات با عنوان‌های تکراری ساده باشد، اما به نظر می‌رسد اگر چندین صفحه به دنبال موضوعی تکراری باشند، ممکن است به ساختار قوی‌تری نیاز داشته باشید.

می‌توانید از ابزارهای بصری مختلفی مانند Balsalmiq، استفاده کنید.

معماری درست سایت به گوگل کمک می‌کند تا بهترین صفحه سایت را برای یک عبارت جستجو انتخاب کند و به کاربران کمک می‌کند تا راحت‌تر در سایت حرکت کنند تا آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

آیا میخواهید بیاموزید که چگونه کلیدواژه کانونی خود را بهخوبی انتخاب کنید؟

اگر قصد دارید وبسایت خود را در سطح بالایی قرار دهید، یک استراتژی کلیدی مستحکم ضروری است. شما باید تحقیق کنید که کدامیک از کلمات کلیدی را میخواهید رتبهبندی کنید. استفاده از بک لینک را یاد بگیرید. تحقیق کنید که در رقابت چه میگذرد و حداقل یک نسخه عالی از کلیدواژههای کانونی خود بنویسید. یاد بگیرید که چگونه به طور کامل تحقیقات کلمات کلیدی را برای وبسایت خود انجام دهید، این مقاله میتواند به شما کمک بسیاری کند.

نتیجه‌گیری نهایی

آیا سایت شما دارای چند کلید واژه کانونی تکراری است؟ گاهی اوقات تنها چیزی که لازم است ابزارهای مناسب و حداقل تلاش برای رفع این مشکل است و در مواقعی دیگر ممکن است مجبور شوید پروژه سازماندهی مجدد محتوا و کلمات کلیدی را پشت سر بگذارید. صرف‌نظر از اینکه سایت شما درباره چیست، سعی برای رفع مشکل کلمه کلیدی تکراری می‌تواند سود استراتژی سئو را به همراه داشته باشد، چون به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بهتر و راحت‌تر متوجه شوند که هر صفحه سایت درباره چه موضوعی صحبت می‌کند؛ بنابراین توانایی شما برای نشان داده شدن بیشتر در نتایج جستجو افزایش می‌یابد.

 

منبع: سایت yoast

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 6 =